Emerytura dla burmistrza?

burm

Jak podał niedawno Dziennik Gazeta Prawna, samorządowcy chcą wsparcia dla odchodzących z urzędu. To nie żart, część włodarzy gmin domaga się wsparcia dla odchodzących z urzędu wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Urzędnicy, którzy co najmniej dwie kadencje służyli na rzecz lokalnej społeczności, powinni mieć zagwarantowane świadczenie ze strony państwa – uważa Wojciech Ziętkowski, burmistrz Środy Wielkopolskiej.

Organizacje samorządowców również uważają, że powinno się zapewnić wsparcie dla odchodzących z urzędu kierowników jednostek. – Osoby pełniące takie funkcje przez osiem lat faktycznie mają problemy z powrotem do pracy. Patrząc na łęczyńskie realia (na to jak pracuje włodarz i jego świta) nie mam wątpliwości, że byłoby im trudno odnaleźć się na rynku pracy. Nie mówię tu oczywiście o pracy w spółkach zależnych od miasta (bo tak często „kończy się” kariera urzędowego kierownictwa), a o zajęciach które wymagają „odrobinę” wysiłku (przede wszystkim intelektualnego).

Na całe szczęście w tej całej dyskusji, pojawiają się też głosy zdrowego rozsądku.
-To absurdalny pomysł. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której politycy działający na szczeblu lokalnym otrzymają prezent od swoich kolegów z Sejmu w postaci prawa do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej, gdy dążymy do stworzenia powszechnego systemu emerytalnego – zauważa Jeremi Mordasewicz, ekspert ubezpieczeniowy Konfederacji Lewiatan, członek rady nadzorczej ZUS.

Nikt nie zmusza tych ludzi do obrania takiej funkcji. Jest to służba publiczna i misja – uważa dr Stefan Płażek z Katedry Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Argumentuje, że takie osoby otrzymują trzykrotnie wyższą odprawę trzymiesięczną od kodeksowej i dodatkowo mogą liczyć na ekwiwalent w postaci zaległego urlopu, który nagminnie nie jest wykorzystywany.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy Państwo powinno wspierać odchodzących ze stanowisk samorządowców?

Udostępnij, podziel się! ;)
  Poniżej możesz napisać komentarz do tego artykułu. Wysłanie komentarza jest równoważne z akceptacją [Regulaminu komentarzy]

  Czytelnicy napisali 4 komentarzy do artykułu "Emerytura dla burmistrza?"

  1. podatnik pisze:

   Za urlop należy się i kuroniówka też .

  2. Ferdynand K pisze:

   Co niektórzy chyba wstydzą się swojej nazwy i dużo krzyczą do tematu.
   Popatrzmy tylko na Ł24 tam to normalka.
   Raz się jest „Wirtualnym, a raz np Lyki”
   Widzę, że wyłapujesz na LLE 24 tych co „tata nie nazwali”
   -A co do tematu to :
   Po zakończonych rządach powinno być podziękowanie takiemu Komuś w formie dyplomu, a w naszym mieście wyjątkowo w formie kalendarzy ,a wnim zdjęcia inwestycji jakie włodarz zrobił przez te lata i co po sobie pozostawił.
   A my z czego jako mieszkańcy w naszym mieście jesteśmy teraz za tych rządów najbardziej w w..rwieni?
   Ja tak naprawdę z wysokich cen jakie stworzyła ta koalicja w formie opłat za wodę,śmieci,podatków od nieruchomości i nie „róbstwa” urzędników gminnych.
   Nie wspomnę o ekologicznych terenach miejskich wdzierających się między osiedla.
   To tyle w moim opisie – dziś w Wielki Piątek :(

  3. z_mostu pisze:

   Jak się nie nadaje – na zbity pysk. Prawo wyborców.

  4. słsp pisze:

   A co…

   //Pisz proszę z jednego nicka. Fakt, że nie ma tu wymogu rejestracji nie oznacza, że każdy nowy post/komentarz trzeba pisać z innego nicka. Bartol.//

  Skomentuj

  WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes