S. Pawlak: Targowisko wysadzi Kosiarskiego z funkcji burmistrza?

Kosiarski Odmawia

A to się porobiło! Teodor Kosiarski z zarzutem naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Miną na którą nadepnął okazało się targowisko. Tak się spieszył z jego powiększeniem, że „zapomniał” o ogłoszeniu przetargu. Tym sposobem złamał prawo, za co może zostać ukarany nawet zakazem pełnienia funkcji.

- Na własną odpowiedzialność rozpocząłem budowę. Odpowiadam za to, co się tam robi. Wziąłem to na swoją odpowiedzialność – tłumaczył się burmistrz Teodor Kosiarski podczas sesji 28 lipca 2014 r. Dziś już wiemy jak bardzo prorocze to były słowa.
A padły one pod gradem pytań o 280 tys. zł, które wydał bez zgody Rady Miejskiej na likwidację toru motocrossowego oraz powiększenie targowiska na Pasterniku (TUTAJ). Prace – bez zastosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych – zlecił spółce „PARKO. Umowy z wykonawcą zostały podpisane dopiero 8 i 11 sierpnia 2014 roku. Wtedy już większość robót na placu została była na ukończeniu!

Wszystkie wątpliwości radnych opozycji potwierdziła kontrola Urzędu Zamówień Publicznych (UZP). Jej wyniki są miażdżące – TUTAJ. Nic więc dziwnego, że UZP skierował zawiadomienie do Rzecznika dyscypliny finansów publicznych. Dodatkowo analizuje dokumentację pod kątem ewentualnego wystąpienia do sądu o unieważnienie umów. Szykuje się więc niezły ambaras.

Skala nieprawidłowości oraz ich ciężar muszą być duże, bo w listopadzie 2015 roku Rzecznik, po przeprowadzeniu czynności sprawdzających, wszczął – wobec Burmistrza Łęcznej – postępowanie wyjaśniające o naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Udzielenie zamówienia publicznego wykonawcy, który nie został wybrany zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych wypełnia znamiona naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Dlatego jeszcze w grudniu ma zostać złożony wniosek o ukaranie burmistrza Kosiarskiego do Regionalnej Komisji Orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej.

Wśród przepisów, które miał złamać Kosiarski jest słynny art. 7, nazywany w żargonie osób zajmujących się zamówieniami publicznymi „kosą”. Jego naruszenie grozi najpoważniejszymi konsekwencjami, łącznie z zakazem pełnienia stanowisk.

Burmistrzowi zarzucono, że zlecił roboty firmie, która nie została wybrana zgodnie z prawem. Ustawa o finansach publicznych, którą mógł naruszyć, nakazuje zlecanie zadań „na zasadzie wyboru najkorzystniejszej oferty, z uwzględnieniem przepisów o zamówieniach publicznych”. Na bakier jest także z przepisem zabraniającym – w celu uniknięcia stosowania ustawy – dzielenia zamówienia na części lub zaniżać jego wartości.

Wachlarz kar za naruszenie dyscypliny finansów publicznych jest szeroki. Od upomnienia, przez naganę i karę pieniężną aż po…

Cały wpis znajdziecie na:
<< Blogu radnego Sebastiana Pawlaka >>

Udostępnij, podziel się! ;)
  Poniżej możesz napisać komentarz do tego artykułu. Wysłanie komentarza jest równoważne z akceptacją [Regulaminu komentarzy]

  Czytelnicy napisali 18 komentarzy do artykułu "S. Pawlak: Targowisko wysadzi Kosiarskiego z funkcji burmistrza?"

  1. aga pisze:

   Nie tacy już utonęli….Dlatego warto pamiętać, że funkcje się tylko pełni a człowiekiem trzeba być zawsze!!!

  2. ja pisze:

   Ale wytrzeszcz zrobił gościu na zdjęciu.

  3. homer pisze:

   I o to chodzi. Piszcze jak najczęściej o takich sprawach żeby ludzie wiedzieli jak jest.
   Wazeliniarskie media w Łęcznej mają zakaz pisania o tym.

  4. Henryk pisze:

   Znając życie to nic mu ni bedzie ….

  5. Martin pisze:

   Ciekawe co się stanie jak pan odejdzie ze stołka. Co zrobi cala wataha, która trzymala sie tej władzy? Co czuję, że będzie słychać doniosły kwik z Łęcznej hehe

   • Bartol pisze:

    Wtedy w Łęcznej powstanie komórka KODu, na której czele stanie wąsaty ;)

    • Arnold pisze:

     Oj będzie kwik będzie a przecież jeszcze czeka sprawa diet borkowskiej. Ciężkie czasy nastały. Układ się sypie.

     • Martin pisze:

      Dokładnie ukad się sypie jak domki w Czeczenii ;-) Bartol Wąsaty powoła KOD wraz ze swoim nadwornym giermkiem Sanczo Grzegorzem. Maść od bolu czterech liter się przyda ;-)

  6. Cruiser pisze:

   Szkoda, że w całym tym zamieszaniu zapomiano o rzeczy najbardziej istotnej dla tej sprawy. Obiektywnym spojrzeniu na sankcjonowanie naruszeń dyscypliny finansów publicznych.

   Szkoda, bo wydźwięk artykułu byłby zupełnie inny. Dlatego, że przez 10 lat funkcjonowania ustawy o odpowiedzialności (…) komisje orzekające aż w TRZECH przypadkach orzekły najwyższą karę – zakazu pełnienia funcji publicznych. W części przypadków orzekano karę upomnienia, czasem naganę ale też nierzadko umarzano takie postępowania lub po prostu odstępowano od wymierzenia kary.

   Dlaczego więc w tym przypadku miałoby być inaczej.

   Statystyka spraw przemawia na korzyść Kosiarskiego, szansa, że sprawa ta wysadzi go ze stołka jest minimalna.

   • MarianoItaliano pisze:

    Założymy się, że to będzie CZWARTY przypadek? Władza się zmieniła i nie będzie broniła nikogo z podobnym do Kosiarza rodowodem.

   • Bartol pisze:

    Panie Ireneuszu… Więcej wiary :)

    • Cruiser pisze:

     Wiara, taka czy inna nie będzie miała tutaj żadnego znaczenia. Chociaż, kto wie. W żaden sposób nie staram się bronić Kosiarskiego. Chodziło mi jedynie o formę przekazu informacji. Piękne słowa, pogrubiona czcionka. Tylko, że to wszystko bez efektu będzie. Rzetelnie można było dopisać, jakie w takich sprawach dotychczas zapadały rozstrzygnięcia, zastanowić się jaki będzie finał tej sprawy. A tutaj już HURRA. Odtrąbiono zwycięstwo. Szeroki wachlarz kar? Trochę pompatyczne. Upomnienie może, to tak jakby mu pogrożono palcem. No, no, no. Nie ładnie. Więcej tak nie rób. I … koniec. Nie ma sprawy. Zamknięta. Skutek? Żaden. Na stołku nadal pozostanie ta sama osoba. Tylko uśmiechać będzie się szerzej, bo w efekcie to Kosiarski będzie wygranym w tym starciu, bo niestety statystyka orzecznictwa w takich sprawach nie wróży sukcesu. Upomnienie nie będzie sukcesem.
     Poczekajmy. Zobaczymy. Może nie miałem racji. Czas pokaże.

  7. Ferdynand K pisze:

   To było do czasu, teraz już PIS się pewnie za niego weźmie.
   Ma gość o czym myśleć przez święta -udawało się do tej pory jak zawsze i jakoś to było – „lądował”.
   Teraz może być już różnie – mam nadzieję, ze to koniec. ;)

   http://www.youtube.com/watch?v=KdhwopvTf18

  8. Arnold pisze:

   Nawet jak stały to POszły już mu nie pomogą.

  9. aqq pisze:

   Niezatapialny jak by służby specjalne za nim stały

  Skomentuj

  WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes