Czy wiecie, że w 1926 w budynku dzisiejszego urzędu miasta, funkcjonowała 7-klasowa Szkoła Powszechna im. Bolesława Chrobrego? Przynoszę Wam dzisiaj prawdziwą gratkę nie tylko dla historyków.
Szukajcie znajomych nazwisk, a być może uda się Wam odnaleźć przodków?
Wspomniany w tytule dokument, z wieloma tysiącami innych został umieszczony na portalu polska1926.pl, który jest prezentacją kart, jednego z największych imiennych spisów społeczeństwa II RP. Na opublikowanych w portalu dokumentach znajduje się blisko 1,3 mln podpisów, które – kilka lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – złożyli polscy obywatele pod Deklaracją Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych, w podzięce za pomoc w stanowieniu Niepodległej.
Jak możecie zobaczyć na wypełnionej niżej karcie, Łęczna leżała wtedy w powiecie Lubartowskim, a funkcję kierownika wspomnianej wcześniej szkoły sprawował Władysław Wójcik. Wtedy to 7- klasowej szkole powszechnej, wzniesionej w 1924 roku przy placu Kościuszki (obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta), nadano imię Króla Bolesława Chrobrego. Skąd taki wybór? Otóż chodziło o uczczenie dziewięćsetnej rocznicy koronacji Chrobrego na pierwszego króla Polski.
Budynek szkoły w 1925 roku
No dobra, teraz to, na co wszyscy czekacie 🙂 Być może na poniższym dokumencie odkryjecie podpisy swoich bliskich. Dowiecie się, gdzie mieszkali lub kim byli w 1926 roku.
Na stronie projektu https://www.polska1926.pl/podpisy możecie odnaleźć także podpisy z innych szkół ulokowanych na terenie naszego kraju. Wyszukiwarka umożliwia filtrowanie nie tylko po nazwie miejscowości ale nawet po nazwisku.