Wizyta w poradni kardiologicznej, neurologicznej czy ortopedycznej nie budzi u nikogo zdziwienia. Gdy organizm w wymiarze fizycznym zaczyna chorować – oczywiste jest, że sięgasz po pomoc lekarza. Niestety nie jest tak w przypadku chorób psychicznych. Poradnia psychologiczna dla dorosłych z wykwalifikowanymi pracownikami wciąż spotyka się z ostracyzmem społecznym. Warto wówczas skorzystać z możliwości spotkań online.
Kiedy warto udać się do poradni psychologicznej dla dorosłych?
Z chorobami natury psychicznej zmaga się coraz więcej ludzi na całym świecie. W Polsce sytuacja również nie odbiega od tych niepokojących trendów. Jak wynika z badań EZOP II, które zostały przeprowadzone w latach 2014–2021 – 24,46% Polaków na różnych etapach życia doświadcza (przynajmniej raz) problemów związanych z zaburzeniami natury psychicznej.
Rosnąca presja społeczna, nadmiar obowiązków zawodowych, a także wyidealizowany przez media społecznościowe świat sprawiają, że coraz trudniej utrzymać życiowy balans i zrozumieć to, co się czuje. W efekcie wiele sygnałów wysyłanych przez psychikę jest tłumionych. Niestety nie sprawia to, że problemy znikają. Wręcz przeciwnie – narastają w ukryciu, aby dać o sobie znać w najmniej spodziewanym momencie.
Jeśli więc zauważysz, że twój nastrój utrzymuje się na stale niskim poziomie lub często pojawiają się jego wahania, z trudem zasypiasz nawet po wyjątkowo męczącym dniu, a do tego zmagasz się z ciągłym zmęczeniem – poradnia psychologiczna dla dorosłych może Ci pomóc.
Spotkanie z psychologiem jest szczególnie wskazane, jeśli twoją codzienność wypełnia cierpienie m.in. z powodu:
• depresji,
• lęku,
• stresu,
• samotności (także na emigracji),
• kryzysu w związku,
• ograniczeń natury fizycznej,
• przeciążenia obowiązkami.
Dlaczego warto skorzystać z poradni psychologicznej online?
Poradnie psychologiczne są podstawowym elementem wsparcia osób z różnymi postaciami zaburzeń psychicznych. Dzięki odpowiednio częstym, a nade wszystko regularnym spotkaniom z terapeutą, możliwe jest pełne przepracowanie problemu i całkowite wyzdrowienie.
Gdy złamiesz nogę, masz świadomość, że poza operacją konieczna będzie jeszcze rehabilitacja. Gdy przejdziesz zawał serca – wiesz, że niezbędna jest zmiana trybu życia i nawyków żywieniowych. Przywracanie zdrowia fizycznego to proces. Podobnie jest z psychicznym jego wymiarem. Być może już po kilku sesjach terapeutycznych poczujesz się lepiej. Jednak dla pełnego wyzdrowienia konieczne jest kontynuowanie terapii aż do momentu, gdy zrozumiesz, zaakceptujesz swoje emocje i przestaniesz dopuszczać do tego, aby miały one destrukcyjną moc.
Niestety nie zawsze skorzystanie z poradnictwa stacjonarnego jest możliwe. Może to wynikać ze stosunku rodziny i znajomych do osób zmagających się z zaburzeniami natury psychicznej. Jak się okazuje, problem ten nie jest marginalny. Zgodnie z danymi badań EZOP II aż jedna na pięć osób jest negatywnie ustosunkowana do tych, którzy zmagają się z tzw. chorobami ducha. Strach przed krytyką, wyśmianiem, ostracyzmem społecznym jest tak duży, że skutecznie zniechęca do sięgnięcia po pomoc.
Bywa też tak, że udanie się do poradni psychologicznej nie jest możliwe z przyczyn obiektywnych. Osoby z niepełnosprawnościami fizycznymi, mieszkańcy wsi, rodzice małych dzieci lub opiekujący się niedołężnymi członkami rodziny – wszyscy oni, nawet jeśli chcą skorzystać z pomocy, nie zawsze mogą to zrobić.
Aby pokonać problemy, które na ciebie spadły nie musisz jednak odwiedzać gabinetu. Wystarczy, że skorzystasz z poradnictwa online. Skuteczność terapii prowadzonej przez internet jest niejednokrotnie wyższa niż tej, która odbywa się stacjonarnie. Potwierdziły to badania na Uniwersytecie w Zurychu. Podzielono wówczas grupę 62 osób z depresją na leczonych w gabinecie i online. To właśnie w tym drugim przypadku trzy miesiące po zakończeniu terapii wyleczonych zostało 57% pacjentów, podczas gdy w pierwszym – 42%.
Kiedy wizyta w poradni psychologicznej online to za mało?
Poradnictwo psychologiczne online niesie za sobą wiele korzyści i daje szansę na odzyskanie równowagi emocjonalnej po wielu traumatycznych wydarzeniach jak śmierć bliskiej osoby, rozwód czy wypadek. Zawsze, gdy zauważasz, że twoja psychika nie funkcjonuje tak jak dotychczas, warto skonsultować się z psychologiem – aby rozwiązać problem, nim zacznie rosnąć w siłę.
Nie w każdym jednak przypadku poradnictwo psychologiczne przez internet jest odpowiednie. Niekiedy jest na nie za późno. Dotyczy to prób samobójczych i samookaleczania. Gdy kiełkująca w tobie przez długi czas rozpacz zaczyna pchać cię w stronę autodestrukcji – tak szybko, jak to możliwe skontaktuj się z psychiatrą. To on wyciągnie cię z otchłani, postawi na nogi i pomoże utrzymać równowagę. Gdy już to osiągniesz – możliwe będzie rozpoczęcie rozłożonych w czasie regularnych sesji z psychologiem.
Bibliografia:
- J. Pełka-Wysiecka, J. Samochowiec, Depresja – czy faktycznie zróżnicowana farmakoterapia?, „Psychiatria” 2014, t. 11, nr 3, s. 141–147.
- A. Niemczyk-Zając, Sytuacja osób z zaburzeniami psychicznymi, „Zeszyty Naukowe WSG” 2021, t. 39 seria. Edukacja – Rodzina – Społeczeństwo, nr 6, s. 223–247.