Pod względem liczby odwiedzających nas turystów Polska ustępuje wprawdzie Grecji, Francji czy Włochom, ale z roku na rok GUS odnotowuje w tej dziedzinie przyrosty. W 2022 roku zaoferowano turystom 62,8 mln miejsc noclegowych, zaś z bazy noclegowej nad Wisłą korzysta coraz więcej osób z zagranicznymi paszportami.
Ze statystyk właściciele hoteli i kempingów powinni być zadowoleni: turystów w Polsce jest więcej niż rok wcześniej, nie mówiąc już o latach, w których pandemia pokrzyżowała szyki operatorom.
Co wobec tego warto zobaczyć, planując odwiedziny w Polsce? Jak to zwykle bywa, wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Całe szczęście Polska ma do zaoferowania zarówno coś dla miłośników unikatowej przyrody i zabytków, jak i kulinariów czy rozrywki. Co robić w trakcie podróży? Niezależnie od tego, czy korzystacie z transportu publicznego, czy też zdecydowaliście się na zorganizowaną wycieczkę, wypad do Polski można umilić sobie grami online w jednym z serwisów tj. kasynainternetowe23.net, gdzie możesz zapoznać się z recenzjami kasyn online oferujących rozrywkę darmową ale również i na prawdziwe pieniądze.
Kraków
8,4 mln turystów odwiedzających stolicę Małopolski stanowi najlepszy dowód na to, że Kraków może konkurować z Paryżem czy Rzymem. Powodów jest mnóstwo: zabytki, klimat, świetna kuchnia (tu znajdziecie sporo restauracji z kulinarnego przewodnika Michelin), a do tego bogate życie kulturalne i nocne.
W Krakowie warto poluzować cugle, bo czas płynie tu w innym tempie. Aby poczuć specyficzny rytm, koniecznie trzeba spędzić trochę czasu, przechadzając się malowniczymi uliczkami Starego Miasta i klimatycznego Kazimierza. Dla tych, którzy lepiej czują się w towarzystwie przewodnika, lepsza będzie wycieczka po Wawelu. Z kolei XIII-wieczny Rynek Główny (jeden z największych w Europie) mieści w sobie Sukiennice i Bazylikę Mariacką, tutaj także każdego dnia z wieży mariackiej rozbrzmiewa hejnał. Osoby z kulturalnym zacięciem powinni odwiedzić jedno z wielu muzeów – od Narodowego, gdzie zgromadzono wybitne dzieła polskiego malarstwa, rękodzieła i rzeźby, na wypełnionym po brzegi sztuką współczesną MOCAK-u skończywszy.
Wizyta w dawnej stolicy Polski może być dla was okazją do wycieczek poza miasto. Na każdą z nich należy zarezerwować sobie jeden dzień:
- Wieliczka – najstarsza w Europie kopalnia soli, wejście tylko z przewodnikiem po umówieniu;
- Energylandia – fenomenalny park rozrywki z rollercoasterami i mnóstwem atrakcji nie tylko dla dzieci, czynny od rana do godz. 22.00;
- Muzeum Auschwitz-Birkenau – obowiązkowy punkt na mapie nie tylko dla osób zainteresowanych historią.
Białowieski Park Narodowy
Polska słynie z miejsc o bogatej historii. Ale tylko jedno może pochwalić się tak rekordowym stażem. Puszcza Białowieska to „żywa skamieniałość”, prastary las na granicy Polski i Białorusi w województwie podlaskim. W 1977 r. UNESCO uznało to miejsce za rezerwat biosfery, zaś dwa lata później region ten dołączył do listy światowego dziedzictwa.
Białowieska Puszcza stanowi dom dla tysięcy gatunków zwierząt, grzybów, porostów i roślin. Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie można zobaczyć żubry na wolności. W trakcie spaceru z przewodnikiem w rezerwacie ścisłym na naszej drodze pojawić się mogą łosie, wilki, jelenie, sarny, rysie i dziki. Wśród sosen, dębów, świerków i buków, które stanowią większość drzewostanu, bez trudu traficie na drzewa liczące sobie ponad 500 lat.
Uwaga! Pamiętajcie, że w obrębie liczącego 105 km kw. rezerwatu ścisłego poruszanie się jest możliwe tylko po wyznaczonych trasach z przewodnikiem, pieszo lub konno.
Park Narodowy Gór Stołowych
Góry Stołowe stanowią zapierającą dech w piersiach formację zbudowaną z poziomo ułożonych warstw skalnych. Sztywna płyta służy jako fundament, na niej nagromadziły się kolejne, mniej odporne na erozję warstwy. Skały te, zwane piaskowcami stawowymi, przeplatane marglem, powstały w osadach Bałtyku, który ponad 100 milionów lat temu miał tu swoją linię brzegową.
Park Narodowy Gór Stołowych powołano do życia w 1993 roku. Zajmuje on powierzchnię 63 km kw. i położony jest w Sudetach Środkowych, na ziemi kłodzkiej, przy granicy z Czechami. Turystów przyciągają tu dwa główne masywy, pomiędzy którymi położone są atrakcyjne trasy trekkingowe i spacerowe. Najwyższym szczytem jest tu Szczeliniec Wielki o wysokości 919 m n.p.m. Na drugim co do wysokości szczycie, Skalniaku o wysokości 915 m n.p.m., znajduje się z kolei słynny labirynt Błędne Skały z blisko 100-metrowymi żlebami. Po całodziennym spacerze polecamy zregenerować siły, racząc się źródlaną wodą w jednym z kilku pobliskich uzdrowisk: Polanicy, Dusznikach albo Kudowie.
Gdańsk
Każdy, kto przyjeżdża do Gdańska, od razu kieruje się w stronę Głównego Miasta. To tutaj wielojęzyczne tłumy podziwiają widoki na Motławę. Brzeg rzeki, w tym odrestaurowanej Wyspy Spichrzów, jest usiany kamienicami. Tutaj znajduje się chyba najbardziej charakterystyczny budynek w mieście: Żuraw – największy dźwig portowy w Europie stanowiący dziś część interesującego muzeum.
Z kolei Droga Królewska prezentuje się, jakby pojawiła się tu za sprawą czarodziejskiej różdżki. To idealna sceneria do zrobienia sobie selfie. Kolorowa, tętniąca życiem promenada rozpoczyna się u progu Złotej Bramy, a następnie biegnie wzdłuż ulicy Długiej, prowadząc na Długi Targ. Można trafić do niej od przeciwnej strony przez spektakularną, manierystyczną Zieloną Bramę (która wbrew popularnej nazwie nie jest ani zielona, ani nie jest tak naprawdę bramą). Na Drodze Królewskiej czeka na nas kilkadziesiąt kamienic. Na szczęście dla tych, którzy planują sesję fotograficzną, po II Wojnie Światowej zostały pieczołowicie odrestaurowane.
Malbork
Najbardziej wysunięte na północ województwo Polski oferuje turystom więcej niż tylko spacery po plaży i kąpiele słoneczne. 1/3 jego powierzchni porastają lasy i mieszczą się tu dwa parki narodowe, aż dziewięć parków krajobrazowych i – uwaga – 127 rezerwatów przyrody. Smakosze pokochają kaszubskie truskawki (szczególnie podczas czerwcowego Truskawkobrania), leśne jagody, pieczoną gęś i oczywiście odławianego w Bałtyku śledzia. Będąc tu, warto przy okazji rozważyć wypad do Malborka. To świetna okazja, aby na własne oczy zobaczyć wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zapierający dech w piersiach krzyżacki zamek: najwybitniejsze osiągnięcie stylu późnogotyckiego. Dyrekcja obiektu dba o odwiedzających, organizując imprezy w plenerze, podczas których można zapoznać się ze średniowiecznym orężem, albo posłuchać muzyki dawnej. Dla amatorów rękodzieła przygotowano tu również spektakularną kolekcja wyrobów z bursztynu.