Jaki jest udział „szarej strefy” na rynku gier hazardowych w Polsce?

Hazard staje się coraz bardziej popularny w Polsce, a eksperci od dawna interesują się rynkiem rozrywki. Szczególnie interesujące jest to, jak duży udział w tym rynku mają nielegalne salony gier.

Na stronie internetowej polskiego Ministerstwa Finansów przedstawiono analizę udziału szarej strefy w polskim rynku gier hazardowych online w latach 2016-2023 w porównaniu z innymi krajami UE. Szacunki te zostały w całości oparte na danych niezależnej firmy badającej globalne rynki hazardowe H2 Gambling Capital (H2) w zakresie tzw. GGR (kwota stanowiąca różnicę pomiędzy liczbą wypłaconych zakładów a liczbą wypłaconych wygranych). Warto jednak zauważyć, że w 2023 r. organizacja H2 rozszerzyła metodę obliczania szarej strefy online. Może to powodować rozbieżności z danymi, które były publikowane wcześniej, ale rozbieżności te są niewielkie. 

W Polsce w latach 2016-2023 udział szarej strefy w całkowitym wolumenie gier hazardowych online nadal spadał. Ich udział wzrósł w tym okresie niemal czterokrotnie (z 79,8% do 20,6%).

Nasi autorzy postanowili zweryfikować dane rządowych ekspertów i przeprowadzili własne małe śledztwo. W tym celu przeanalizowali strony z recenzjami kasyn online, w szczególności Polskiekasyna, które dostarczają najbardziej kompletnych informacji. Jeśli wejdziesz na stronę www.polskiekasyna.biz i przeanalizujesz dziesięciu najpopularniejszych operatorów hazardowych w Polsce, zauważysz, że nie ma wśród nich wielu zagranicznych kasyn online. 

Podczas gdy obecność operatorów offshore na polskim rynku hazardowym jest ograniczona, ci, którzy znaleźli się na liście, należą do najpopularniejszych i cieszą się dobrą reputacją. Wskazuje to, że wciąż jest miejsce na poprawę. Władze mają w tym przypadku dwie opcje: uprościć prawo, aby wyprowadzić operatorów offshore z cienia, lub zablokować ich strony i zachęcić graczy do przeniesienia się do legalnych kasyn online, torując drogę do bardziej uregulowanej i przejrzystej branży. 

Uzupełniając powyższe dane, Ministerstwo Finansów przedstawiło również przychody poszczególnych sektorów rynku hazardowego w Polsce w latach 2022-2023. Z przedstawionych informacji wynika, że przychody polskiej branży hazardowej w 2023 r. wyniosły 74,33 mld zł i wzrosły o 25,3% (tj. o 15,01 mld zł) w stosunku do 2022 r.

Źródłem danych, które zostały upublicznione na stronie Ministerstwa Finansów, za 2022 r. jest „Informacja o realizacji ustawy o grach hazardowych w 2022 r.”, formularze IGH, z wyjątkiem statystyk dotyczących loterii Audiotex, których źródłem były zeznania podatkowe. Stan bazy danych na dzień 9 kwietnia 2024 r., przy czym dane mogą ulec niewielkim zmianom po ostatecznej weryfikacji, występują również drobne rozbieżności, ale wynikają one z zaokrągleń kwot przychodów.

Największy wzrost przychodów w ujęciu nominalnym odnotowano w sektorach gier kasynowych online (35,8%, tj. 9,91 mld zł) oraz gier na automatach (44,4%, tj. 2,21 mld zł).

Warto zauważyć, że przy opracowywaniu danych analitycznych wzięto pod uwagę średnią wartość dla Unii Europejskiej. Z danych wyłączono Luksemburg, gdzie hazard online nie jest regulowany prawnie oraz Maltę i Irlandię, gdzie operatorzy mogą legalnie działać bez lokalnej licencji.

Z przedstawionych danych analitycznych wynika, że udział szarej strefy w polskim rynku będzie nadal malał.

Udostępnij ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.