Nastolatek na hulajnodze potrącił pieszą!

Wczoraj przed godziną 18:00 w Łęcznej doszło do wypadku z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Interweniujący policjanci ustalili, że 13-latek poruszający się na hulajnodze elektrycznej na prostym odcinku drogi dla rowerów i pieszych, nagle stracił panowanie nad pojazdem. Następstwem tego nastolatek wjechał bezpośrednio w pieszą, która poruszała się krawędzią drogi w tym samym kierunku co on.

Niestety w zdarzeniu ucierpiała 59-letnia kobieta, która z obrażeniami została przewieziona do szpitala. Interweniujący funkcjonariusze sporządzili dokumentację procesową i będą prowadzili dalsze postępowanie w tej sprawie. 13-latek był trzeźwy i posiadał kartę rowerową. Za naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym odpowie przed sądem rodzinnym i nieletnich.

Przy okazji tego poważnego w skutkach zdarzenia apelujemy, aby użytkownicy zapoznali się z przepisami dotyczącymi poruszania się hulajnogami elektrycznymi i przypominamy, że hulajnoga elektryczna nie jest zabawką i wszystkich uczestników ruchu drogowego obowiązuje przestrzeganie przepisów.

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu. Kierujący hulajnogą elektryczną jest także obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy chodnik został usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:

  • ciągnięcia lub holowania innego pojazdu.
  • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku.

Kierujący hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Ważne!

  • Dopuszczalna prędkość z jaką można się poruszać hulajnogą elektryczną i urządzeniami transportu osobistego to 20 km/h.
  • Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.
  • Dzieciom w wieku do 10 lat zabrania się kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego na drodze. Dopuszcza się kierowanie hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego przez dziecko w wieku do 10 lat, ale tylko w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Udostępnij ten wpis!