Jak podała w ubiegły piątek spółka PD Co, Minister Środowiska wydał ostateczną decyzję zatwierdzającą dokumentację geologiczną złoża węgla kamiennego „Lublin“. Postępowanie toczyło się z wniosku PD Co. Dokumentacja geologiczna przygotowana przez PD Co to wynik programu eksploracji złóż w Lubelskim Zagłębiu Węglowym, w który zainwestowano 100 mln złotych.
W wyniku zatwierdzenia dokumentacji, PD Co przysługuje wyłączne 3-letnie prawo pierwszeństwo na ustanowienie użytkowania górniczego i uzyskanie koncesji wydobywczej na złoże „Lublin”. Zgodnie z prawem górniczym i utrwalonym stanowiskiem Ministerstwa Środowiska, jedynie podmiot, który rozpoznał złoże kopaliny, stanowiące przedmiot własności górniczej; udokumentował je w odpowiednim stopniu oraz uzyskał decyzję zatwierdzającą dokumentację geologiczną złoża może żądać ustanowienia użytkowania górniczego z pierwszeństwem przez innymi.
Zatwierdzona dokumentacja dotyczy złoża „Lublin“, które scala złoża z czterech koncesji udzielonych PD Co w 2012 r. PD Co prowadzi jeszcze prace rozpoznawcze na obszarze koncesji „Sawin-Zachód“, która bezpośrednio przylega do nowego złoża „Lublin“ i może wydłużyć żywotność nowej kopalni.
„Zatwierdzenie dokumentacji przez Ministerstwo Środowiska to kamień milowy w rozwoju naszej inwestycji, nie tylko uruchamia wyłączne prawo do uzyskania koncesji wydobywczej w tym obszarze, ale również stanowi zielone światło dla prowadzenia dalszych prac i rozwoju inwestycji. To nie byłoby możliwe bez silnego wsparcia władz regionu i lokalnych samorządów“ – dodał Jakimowicz.
Projekt budowy kopalni PD Co, która będzie nosić imię „Jan Karski”, zakłada nisko kosztową produkcję wysokiej jakości węgla energetycznego, jak i pół-koksującego z przeznaczaniem dla przemysłu. Odbiorcami węgla mają być gospodarki zachodnich krajów Unii Europejskiej, która zużywa ponad 250 mln ton węgla kamiennego rocznie.
„Model biznesowy kopalni zakłada produkcję z przeznaczeniem na eksport. Nie chcemy być konkurencją dla śląskich spółek ani dla Bogdanki. Produkowany węgiel będzie się wyróżniał wyższymi parametrami jakościowymi, dzięki czemu z łatwością znajdzie odbiorców wśród elektrowni i przemysłu metalurgicznego z krajów UE“ – przyznaje Artur Kluczny, wiceprezes PD Co.
Celem inwestycji realizowanej przez PD Co na obszarze posiadanych przez Spółkę koncesji jest budowa nowoczesnej kopalni produkującej 6 mln ton węgla kamiennego rocznie, co znacząco uzupełni krajową produkcję tego surowca począwszy od 2020 r. Inwestycja stworzy 2000 nowych stałych miejsc pracy oraz kilka tysięcy w sektorach towarzyszących.
Pozostaje trzymać kciuki za tą inwestycję. Mam nadzieję, że w tym wypadku historia nie potoczy się tak, jak w sprawie elektrowni węglowej pod Łęczną, która jak wiadomo (od roku) nie ma większych szans na powstanie(LINK). To co przez ostatnie lata robiły władze, to IMHO ruchy pozorne, które miały dawać społeczeństwu poczucie, że „coś się dzieje”. Przy okazji było o czym mówić przed wyborami. Zastanówcie się, co gmina Łęczna zrobiła w ostatnich latach żeby przyciągnąć jakiegokolwiek inwestora? (nie mówię o marketach, które w Łęcznej powstają z zadziwiającą łatwością). W końcu brak planu zagospodarowania ma też swoje „plusy”.