W ciągu ostatniej doby na terenie województwa lubelskiego potwierdzono pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych 59 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – poinformowała rzecznik wojewody lubelskiego. W powiecie Łęczyńskim mamy kolejne cztery nowe przypadki.
Zakażenia potwierdzone w ostatniej dobie dotyczą:
– mężczyzny w przedziale wieku 21-40 lat z powiatu łęczyńskiego, styczność z przypadkiem potwierdzonym,
– mężczyzny w przedziale wieku 21-40 lat z powiatu łęczyńskiego, styczność z przypadkiem potwierdzonym,
– mężczyzny w przedziale wieku 21-40 lat z powiatu łęczyńskiego, styczność z przypadkiem potwierdzonym,
– kobiety w przedziale wieku 41-60 lat z powiatu łęczyńskiego, narażenia nie ustalono,
Na chwilę obecną w powiecie łęcyzńskim mamy 27 aktywnych przypadków zakażeń oraz 44 ozdrowieńców.
Rozwój sytuacji epidemicznej wskazuje, że w najbliższych dniach powiat łęczyński może trafić do sfrefy żółtej, czyli do grupy powiatów, w których wprowadzane są dodatkowe obostrzenia. Obecnie trafiliśmy na listę powiatów zagrożonych.
Jakie restrykcje czekają na nas w strefie żółtej?
Zasłanianie ust i nosa – tu obowiązują podobne zasady, jak w pozostałych strefach, czyli maseczkę lub przyłbicę należy nosić w środkach publicznego transportu, w zakładach pracy i miejscach użyteczności publicznej, w sklepach oraz obiektach usługowych, w kościołach oraz miejscach, przeznaczonych na potrzeby kultu religijnego, a także na cmentarzach. Poza tym zasłaniać usta i nos należy w miejscach ogólnodostępnych, o ile niemożliwe jest zachowanie dystansu społecznego, czyli dystansu 1,5 m.
Handel – na terenie całego kraju, a także w strefie żółtej, klienci sklepów, aptek oraz obiektów usługowych mają obowiązek zasłaniania ust i nosa, stosowania środków do dezynfekcji rąk oraz stosowania rękawiczek jednorazowych.
Transport publiczny i zbiorowy – w strefie żółtej w pojeździe można przewozić tyle osób, ile wynosi 100% miejsc siedzących albo 50% wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej autobusu. Oczywiście w środku pojazdu obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.
Restauracje, bary i inne obiekty gastronomiczne – w strefie żółtej, podobnie jak w strefie czerwonej, we wszystkich tego typu obiektach obowiązuje zakrywanie ust i nosa, do momentu zajęcia miejsca, przy którym będą spożywane posiłki. Personel również musi nosić maseczki lub przyłbice. Liczba osób, które mogą znajdować się w pomieszczeniu zależy od powierzchni obiektu. Wzór jest prosty: 1 osoba na 4 mkw.
Imprezy rodzinne, w tym wesela – w żółtej strefie w tego typu imprezach może uczestniczyć maksymalnie 100 osób, z wyjątkiem obsługi. Nie trzeba zakrywać ust i nosa.
Kościoły i wydarzenia religijne – jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele na terenie żółtej strefy, to wszystkie osoby znajdujące się w kościele (oprócz osób sprawujących kult) mają obowiązek zakrycia ust i nosa. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, to wszystkie osoby biorące w nim udział muszą zachować dystans 1,5 m oraz zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).
Salony fryzjerskie, kosmetyczne oraz tatuażu – w żółtej strefie w miejscach, gdzie prowadzona jest taka działalność, mogą przebywać tylko obsługa i obsługiwani klienci. Nieczynne są poczekalnie. Wszystkie osoby, o ile to możliwe, muszą mieć zasłonięte usta i nos.
Sanatoria, uzdrowiska, rehabilitacja – w żółtej strefie warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej, turnusu rehabilitacyjnego, leczenia sanatoryjnego jest posiadanie negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia tego typu leczenia.
Siłownie, kluby i centra fitness – w żółtej strefie obowiązuje limit osób dostosowany do powierzchni. Przyjęto, że może to być 1 osoba na 7 mkw. Oczywiście wszystkie zgromadzone osoby muszą mieć zasłonięte usta i nosy, a także zachowywać dystans 1,5 m.
Wydarzenia kulturalne i sportowe – w żółtej strefie obowiązuje obostrzenia dotyczące wydarzeń kulturalnych oraz sportowych. Jeśli odbywają się one w zamkniętych pomieszczeniach lub w obiektach sportowych na otwartej przestrzeni, może w nich uczestniczyć maksymalnie 25% osób, wszyscy muszą mieć zakryte usta i nos i zachowywać dystans 1,5 m. Jeśli wydarzenie odbywa się na otwartej przestrzeni, może w nim uczestniczyć maksymalnie 100 osób. Wszyscy muszą mieć osłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans społeczny.
Niech się leczą z tym… Znajomi mieli jechc do senatorium i nie pojechalibo przed wyjazdem kolega mogę złamał. A w senatorium wykryli niby to g.. I co po tygodniu przychodzi im wynik pozytywny a ani tam nie byli tylko zrezygnowali wszystkich w chu.. Robią tym gownem by ogłupić cały glob o Afryce się nie mówi że głodują ludzie itd dzieci chore na raka nie mówi się o tym tylko wszystko covid jeżdżę codzienie po 100 osób dziennie i od pory kiedy to jest to ludzie się śmieją.