LW Bogdanka, będąca częścią Grupy Enea, rozpoczęła eksploatację ściany o rekordowo długim, 7 km, wybiegu. Znajdująca się w pokładzie 391 w Polu Stefanów ściana to aktualnie najdłuższa eksploatowana ściana w górnictwie węgla kamiennego na świecie.
Przy jej eksploatacji wykorzystywanych będzie wiele innowacyjnych rozwiązań takich jak platforma IIoT (Industrial Internet of Things – internet rzeczy), po raz pierwszy wykorzystywana w polskim górnictwie, cyfrowy model złoża, model geomechaniczny, nowoczesne przenośniki taśmowe wyposażone w unikatowe systemy monitoringu, system monitoringu wyrobisk chodnikowych wykorzystujący skaning laserowy, narzędzie do usprawniania procesów decyzyjnych czy zakupiony w pierwszym kwartale tego roku nowoczesny kompleks kombajnowy.
Średnie wydobycie dobowe ze ściany może wynieść do 20 000 ton urobku, ale zdolność kompleksu ścianowego powinna pozwolić w niektórych etapach eksploatacji na wydobycie wynoszące nawet 30 000 ton urobku na dobę.
Wyślij pan do prokuratura niech on się tym zajmę .
… ale niestety nikt nie wie jakimi bólami jest to okupione…. ech….
Tak niech dalej wydobywają ten urobek, będzie więcej hałd, zdeformowanego krajobrazu, pozapadach i powichrowanych jedni, za to wszystko my zapłacimy w podatkach, a święte krowy niczego do tego nie dołożą bo zabrakłoby im na ich przywileje, wydobytego w ten sposób węgla nigdzie za granicą nie kupią bo jest o wiele droższy niż ten światowy, my za niego zapłacimy w cenie prądu i ogrzewania, więc nie wiem czym się podniecać.