Ustawa śmieciowa trafi do kosza?

Wszystko wskazuje na to, że właśnie tak może się stać. To efekt wniosków ws. zbadania zgodności z konstytucją tzw. ustawy śmieciowej, które do Trybunału Konstytucyjnego złożyła między innymi gmina Świdnik. Gmina Łęczna najwidoczniej nie dostrzegła niczego sprzecznego w ustawie lub te sprzeczności nie były dla „dobrego gospodarza” aż tak istotne. Po co wychylać się przed szereg… przecież „nie da się”.

Do rzeczy. Chodzi na przykład o bardzo nieprecyzyjne określenie właściciela nieruchomości. Na podstawie obecnych zapisów ustawy nie można precyzyjnie ustalić, kto dokładnie ma wnosić opłatę śmieciową i składać deklaracje – np. we wspólnotach mieszkaniowych czy spółdzielniach mieszkaniowych.
Padł również zarzut, że ustawa śmieciowa nie określa podstawowych zasad dotyczących opłaty śmieciowej, w tym widełek, w ramach których rady gmin mogłyby ustalać wysokość opłaty. Zgodnie z konstytucją gminy mogą ustalać wysokość podatków i opłat „w zakresie określonym w ustawie”. W ustawie śmieciowej nie ma żadnych takich granic.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz i zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand przesłali do Trybunału Konstytucyjnego pismo w którym przyznają, że ustawa śmieciowa zawiera przepisy, które są niezgodne z konstytucją. Tym samym popierają wnioski gmin.

Widząc to w jaki sposób zapisy uchwały „realizuje” gmina Łęczna, życzyłbym sobie szybkiej utraty mocy ustawy śmieciowej. Miało być czysto, ekologicznie i przejrzyście, a jest w zasadzie tylko drogo.

(Źródło: samorzad.pap.pl)

Udostępnij ten wpis!
Both comments and pings are currently closed.

3 komentarze do artykułu "Ustawa śmieciowa trafi do kosza?"

 1. eliia pisze:

  Gmina Świdnik chyba dba o mieszkańców, nie to co nasza.

  Swoją drogą przydałoby się żeby ustawa śmieciowa miała jasno określony cennik, mam bardzo dużo znajomych z różnych miast, miasteczek, a nawet województw i jak wspominałam im o cenach jakie są u nas za śmieci to szczęki opadały im do samej ziemi. Cóż.. Gmina dla bogaczy… Szkoda, że tak nie wygląda…

  • ABC pisze:

   W innych gminach nie ma Pana Kosiarskiego i kilku radnych. Inni gospodarze dbają o mieszkańców, bo mieszkańcy to gmina. W Łęcznej mieszkaniec to wróg, maruda, czepiający się pieniacz, a ceny są przecież niskie więc o co chodzi. Tak się myśli w tym urzędzie. A gdy jeszcze coś wyjdzie na światło dzienne co i tak jest informacją publiczną zgłasza się to do prokuratury. Władze UM powinny robić za przykład dla jakiegoś kabaretu.

   P.S. Moi znajomi tak samo się dziwią, nie martw się.

 2. Bernardo pisze:

  A kto powiedział, że Gmina Świdnik ma rację? Pan Burmistrz zna konstytucję i ustawę śmieciową i na pewno dokładnie przeanalizował to czy wszystko jest dobrze. Widocznie jest i dlatego nasza Gmina niczego nie zgłosiła.

WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes