Właśnie spełnił się jeden z czarnych scenariuszy dla ekipy Kosiarskiego. To przed czym tak silnie bronili się przez wiele lat, zostaje teraz wprowadzone z mocy ustawy. Anonimowość głosowań skończyła się. 31 stycznia weszła w życie ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych , która znowelizowała m.in. Ustawę o samorządzie gminnym.
Lepsza Łęczna od wielu lat postulowała większą jawność pracy rady miejskiej. Warto przypomnieć choćby głosowanie w tej sprawie w 2013 roku (LINK).
Jakie zmiany niesie ze sobą nowa ustawa?
Koniec z anonimowym głosowaniem radnych. Od lutego głosowania mają odbywać się za pomocą urządzeń umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowań radnych. Jeśli będzie to niemożliwe z przyczyn technicznych, należy przeprowadzić głosowanie imiennie. Wykazy głosowań mają być niezwłocznie upubliczniane. Zmiana dotyczy wszystkich szczebli samorządu, a więc w BiP znajdziemy imienne wyniki głosowań zarówno z sesji Rady Gminy, powiatu jak i Sejmiku Województwa.
Transmisje i nagrywanie sesji. Ustawa nakazuje transmitowanie sesji oraz publikowanie nagrania. Tak więc na BIP obejrzycie swoich wybrańców w „akcji”.
Nowa komisja skarg, wniosków i petycji. Komisja powołana z mocy prawa zajmować się będzie rozpatrywaniem skarg na działania organów wykonawczych i samorządowych jednostek organizacyjnych.
Inicjatywa uchwałodawcza. Prawo inicjatywy uchwałodawczej w gminie do 20 000 mieszkańców posiadać będzie grupa co najmniej 200 osób.
Uprawnienia kontrolne radnych. Nowelizacja przyznała radnym uprawnienia kontrolne analogiczne do uprawnień parlamentarzystów. Będą mieli prawo do uzyskiwania informacji i materiałów oraz prawo wstępu do pomieszczeń instytucji samorządowych, w tym spółek handlowych z udziałem samorządowych osób prawnych.
Przewodniczący rady zwierzchnikiem. Przewodniczący Rady Miasta/powiatu będzie miał prawo wydawania poleceń służbowych pracownikom urzędu jednostki samorządowej i tym samym możliwość wykonywania wobec nich uprawnień zwierzchnika służbowego.
Dłuższa kadencja. Nowelizacja wydłużyła kadencję organów samorządu terytorialnego z czterech do pięciu lat. Przepis ten będzie miał zastosowanie po wyborach samorządowych 2018 r.
Pełny zapis zmian dostępny jest tutaj(LINK).
I bardzo dobrze niech będzie jawnie a nie klika robiła co chciała a mieszkańcom opowiadali, że to rada większością głosowała.
I nikt nic nie wiedział.