Kamper jest nieodłączną częścią filmów i seriali – bohaterowie planują jakąś wycieczkę, wsiadają do samochodu kempingowego i przemierzają całe Stany Zjednoczone. I mogłoby się wydawać, że to taki wymysł kinematografii, bo przecież na co dzień nie spotykamy tylu kamperów, wręcz mogłoby się wydawać, że to bardzo niepopularny środek transportu.
W Polsce owszem ciężko było je spotkać, ale zaczyna się to bardzo mocno zmieniać. Na zachodzie natomiast opcja wakacji w samochodzie kempingowym (własnym lub wynajętym) jest bardzo popularna.
Dla kogo kamper będzie idealnym rozwiązaniem?
Samochód kempingowy z jednej strony proponuję wygodę podróży, z drugiej, nie są to wakacje w pięciogwiazdkowym hotelu. Dlatego warto rozważyć wszystkie za i przeciw.
Przede wszystkim, przy kamperze musimy wszystko zrobić sami. Zadbać o odpowiednią ilość butli z gazem lub zapoznać się, gdzie na trasie możemy wymienić pustą butlę na pełną. Zatroszczyć się o odpowiedni i regularnie uzupełniany zapas wody, pozbywanie się nieczystości (a nie można tego zrobić w każdym miejscu), aż w końcu, łóżka w samochodzie kempingowym nie muszą być najwygodniejsze na świecie (choć nikt nie mówi, że będą też niewygodne).
Z drugiej jednak strony, kamper daje wolność, jakiej nie dadzą nawet najdroższe wakacje. Możemy jechać, gdzie tylko chcemy, w trakcie podróży zmienić plany i nie martwić się opłaconym wcześniej noclegiem. Co więcej, wakacje bez konkretnego planu podróży są równie łatwe – wystarczy się spakować, wsiąść do samochodu i… jechać.
Samochód kempingowy jest więc idealny dla tych, którzy nie lubią być uwiązani porami śniadań i z góry zaplanowanymi atrakcjami. Są dla wolnych duchów, dla których każde wczasy mają być przede wszystkim przygodą.
Ale nawet wolne duchy muszą pamiętać o ubezpieczeniu.
Ubezpieczenie kamperu jest trochę bardziej skomplikowane, niż zwykłego samochodu, na szczęście są firmy, które zajmują się tym kompleksowo – jak Lancaster Insurance (https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/motorhome-insurance/). Ponieważ razem z nami będą się przemieszczać nasze rzeczy osobiste, drogie laptopy, aparaty fotograficzne takie firmy posiadają osobne ubezpieczenie dla bagaży i ekwipunku kempingowego. Ubezpieczają również od rozbitej przedniej szyby, o uszkodzenia markizy, włamań, czy nawet butlę gazową.
Dobrze nie ignorować tego typu ubezpieczeń, pomimo że są one dodatkowym kosztem, bo chronią nas przed ewentualnymi nieszczęśliwymi zdarzeniami, jakie mogą nas spotkać podczas podróży.