Bogdanka na ECOFORUM – Inteligentna kopalnia

ECOFORUM to konferencja, podczas której naukowcy i przedstawiciele sektora przemysłowego, podczas różnego rodzaju prezentacji i wykładów, wymieniają pomysły i doświadczenia w zakresie skutecznej ochrony środowiska. Jedną z prelekcji, na temat budowy inteligentnej, głębokiej kopalni przyszłości w kontekście rozwoju regionalnego i ochrony środowiska, prowadzili: Zbigniew Stopa (Prezes LW Bogdanka S.A.) i Jerzy Kicki z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Od jakiegoś czasu wiemy już, że elementy „inteligentnej kopalni” są wdrażane właśnie w Bogdance. Rozwijany jest system zarządzania gospodarką złożem, natomiast ciąg produkcyjny w kopalni podlega ciągłej informatyzacji i automatyzacji. Lubelski zakład wydobywczy dysponuje także unikalnymi rozwiązaniami w polskim górnictwie podziemnym. Przede wszystkim chodzi tutaj o wspomaganie decyzji w procesie przygotowywania złoża do produkcji.

„Dodatkowo, w ramach „inteligentnej kopalni” LW Bogdanka jest w tracie budowy mapy obiektowej infrastruktury dołowej. Następnym krokiem będzie wdrożenie aktywnych tagów, pozwalających na śledzenie stanu infrastruktury dołowej na mapie wyrobisk górniczych.”

Jaki jest skutek zastosowania elementów „inteligentnej kopalni”? Bardzo wymierny. To spadek kosztów wydobycia nawet o 15%. Czy przełoży się to na wzrost, a może spadek zatrudnienia, zobaczymy z pewnością w niedalekiej przyszłości.

(Zdjęcia „naszej” kopalni „od kuchni” mogliście zobaczyć przy okazji tego artykułu (LINK).)

Udostępnij ten wpis!