Krytyczna sytuacja pożarowa w lasach

Jak dowiadujemy się z oficjalnej witryny Lasów Państwowych, we wszystkich lasach województwa lubelskiego wprowadzono trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Jak na razie nie zdecydowano o wprowadzeniu całkowitego zakazu wstępu do lasów. Sytuacja pożarowa zmienia się jednak bardzo dynamicznie. Ostatnia fala upałów sprawiła, że w wielu miejscach ściółka w lasach jest bardziej sucha niż papier. Leśnicy liczą na zapowiadane przez meteorologów opady w końcu tygodnia i spadek temperatury w dniach następnych. Pozwoliłoby to uniknąć wprowadzania okresowych zakazów wstępu do lasu; one są ogłaszane, gdy przez 5 kolejnych dni wilgotność ściółki, mierzona o godzinie 9.00 rano, spada poniżej 10 proc.

W rekordowo upalny czwartek 8 sierpnia w całej Polsce w lasach wszystkich własności wybuchło 151 pożarów – był to najgorszy pod tym względem dzień w tym roku. Od początku roku do dziś lasy paliły się 3139 razy, najczęściej w kwietniu i lipcu. W tym samym okresie rok wcześniej pożarów było niemal dwa i pół razy więcej.

Ogólnodostępne państwowe lasy to wspaniałe miejsce na wakacyjny wypoczynek dla każdego. Leśnicy proszą jednak o ostrożność i przestrzeganie przepisów – dla własnego bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie powinniśmy używać otwartego ognia w lesie ani bliżej niż 100 m od ściany lasu. Ognisko lub grill możemy urządzić wyłącznie w specjalnie przygotowanych do tego i oznaczonych miejscach, po uzgodnieniu z miejscowym leśniczym. Nie wjeżdżamy do lasu pojazdami silnikowymi.

Udostępnij ten wpis!