Co to jest kapsaicyna i jakie ma właściwości?

Coraz częściej można o niej usłyszeć w różnych sytuacjach, gdzie przypisuje się jej przeróżne właściwości. Kapsaicyna jest naturalną substancją, która występuje w wielu suplementach diety m.in. tych wspierających odchudzanie, jednak od dawna jest także badana pod kątem jej wpływu na choroby nowotworowe. Kapsaicyna jest dostępna w roślinach należących do rodziny pieprzowiec (Capsicum) i w dużej mierze odpowiada za adaptację tych roślin względem warunków zewnętrznych.

To właśnie kapsaicyna odpowiada za ostry oraz pikantny smak m.in. papryczek chili, które są najczęściej łączone z nią i wykorzystywane do jej pozyskania. Co więcej, wykorzystanie wpływu kapsaicyny na receptory bólu (np. odczuwanie piekącego smaku) przyczyniło się do przełomu naukowego w medycynie i nagrodzone zostało przyznaniem Nagrody Nobla w 2021 roku w tej dziedzinie odkrywcom – David Julius i Ardem Patapoutian. To wszystko czyni kapsaicynę bardzo interesującą substancją naturalną, o której warto dowiedzieć się czegoś więcej.

Co warto wiedzieć o działaniu kapsaicyny i jej właściwościach?

Kapsaicyna przede wszystkim odpowiada za ostry smak roślin takich jak papryczki chili, a przez nią po ich spożyciu odczuwamy pieczenie w jamie ustnej. Jest to spowodowane poprzez interakcję z neuronami, jednak co istotne – nie powoduje ona żadnych poważnych i trwałych uszkodzeń układu nerwowego. Jej działanie jedynie pobudza neurony. Oczywiście warto przy tym wszystkim zachowywać umiar, ponieważ w małych stężeniach jest ona korzystna dla zdrowia. Jeśli natomiast chodzi o jej duże dawki, warto pamiętać słowa Paracelsusa, o tym, że tylko dawka czyni daną substancję trucizną.

Z tego też względu kapsaicyny nie można kupić w czystej postaci, a jedynie jako forma dodatku, czy też element składu różnego rodzaju produktów, takich właśnie jak spalacze tłuszczu, czy też innego rodzaju suplementy diety na odchudzanie – https://sklep.sfd.pl/Odchudzanie__Spalacze_tluszczu-k128.html Jest to możliwe poprzez jej działanie termogeniczne, jednak nie jest to jedyna właściwość kapsaicyny. W odpowiednich dawkach, może ona także być środkiem przeciwbólowym. Mimo to, właśnie pod kątem działania termogenicznego jest ona najszerzej stosowana i wykorzystywana m.in. w suplementach diety.

Kiedy warto rozważyć suplementację kapsaicyną?

Kapsaicyna oczywiście jest zalecana do suplementacji osobom, które borykają się z nadwagą i otyłością, jednak to nie jedyne sytuacje, kiedy warto rozważyć jej włączenie do swojej diety, czy też swojego życia. Wszystko z uwagi na działanie przeciwbólowe kapsaicyny i fakt, że jest ona także często stosowana w różnego rodzaju plastrach, maściach, czy też kremach, które są pomocne w bólach przewlekłych mięśni oraz stawów. Co więcej, kapsaicyna hamuje rozwój wielu nowotworów takich jak np. czerniak, glejak, czy też rak płuc. 

Wszystko z uwagi na antyoksydacyjne właściwości kapsaicyny. Co ciekawe, może być także skuteczna w łagodzeniu nieżytu nosa, który nie jest wywołany przez alergię. Kapsaicyna jest także wykorzystywana jako dodatek pomadek do ust, które mają za zadanie powiększyć usta poprzez lepsze ich ukrwienie. Efekt oczywiście nie jest długotrwały, jednak zauważalny. To wszystko powoduje, że kapsaicyna jest niezwykle ciekawą prozdrowotną substancją naturalną, o której po prostu warto wiedzieć. 

Jednak tak jak w przypadku wszelkiego rodzaju innych substancji, najlepiej przed jej zastosowaniem skonsultować się ze specjalistą z uwagi na swoje bezpieczeństwo i zdrowie. Szczególnie, że tylko niewielkie ilości kapsaicyny, mogą zapewnić prozdrowotne właściwości dla naszego organizmu. Bardzo istotne jest także to, aby stosować się do zaleceń producenta, dołączonych do każdego preparatu. Natomiast gdy szukamy sklepu z suplementami  zawierającymi kapsaicynę, a także inne ciekawe związki, warto przejść do sklepu SFD, gdzie dostępna jest szeroka i bogata oferta.

Udostępnij ten wpis!
Poniżej możesz napisać komentarz do tego artykułu. Wysłanie komentarza jest równoważne z akceptacją [Regulaminu komentarzy]

Skomentuj

WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes