Kompletny przewodnik po bieliźnie termoaktywnej: wybór, pielęgnacja i użytkowanie

Bielizna termoaktywna to nowoczesne rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na komforcie i higienie w czasie treningów o każdej porze roku. Dzięki wyjątkowemu składowi materiałów termoaktywnych bielizna tego typu chroni ciało przed wilgocią i zapewnia optymalną temperaturę. Aby jednak cieszyć się strojem treningowym przez długi czas, trzeba o niego odpowiednio dbać. Jak wybierać, nosić i pielęgnować bieliznę termoaktywną, aby na długo zachowała swoje właściwości?

Kiedy warto nosić bieliznę termoaktywną?

Bielizna termoaktywna swoje wyjątkowe właściwości zawdzięcza materiałom, z których jest produkowana. Nowoczesne, często opatentowane syntetyczne włókna funkcjonalne, łączone z wyselekcjonowanymi materiałami naturalnymi, takimi jak na przykład wełna merynosów, zapewniają wyjątkowy komfort noszenia i stwarzają korzystny mikroklimat blisko skóry.
Dzięki temu, że taka bielizna przepuszcza powietrze, jest szybkoschnąca i pozwala na odparowywanie wilgoci, skóra pozostaje sucha, co uławia utrzymanie optymalnej temperatury. Organizm nie wychładza się, ani nie ulega przegrzaniu. Z tego względu odzież termoaktywna sprawdza się w czasie wszelkiego rodzaju treningów sportowych oraz intensywnych aktywności na świeżym powietrzu.
Podczas biegania, trekkingu czy jazdy na rowerze tkanka mięśniowa pracując, podnosi temperaturę ciała i powoduje zwiększone pocenie się. Tradycyjna odzież w takich sytuacjach nasiąka wilgocią, powodując nieprzyjemne uczucie chłodu. Zastosowanie bielizny termoaktywnej zwiększa komfort i higienę. Dodatkowo, materiały funkcjonalne nie sprzyjają rozwojowi bakterii i grzybów, zmniejszając tym samym nieprzyjemny zapach potu.

Young women placing sleeping bags over the grass in campsite with their vehicle in the background

Jak wybrać odpowiednia bieliznę termoaktywną?|

Bielizna termoaktywna występuje w wielu rodzajach odpowiednich do noszenia całorocznego lub przeznaczonych do użytku w określonych okolicznościach. Koszulka termoaktywna damska jest dobrym wyborem przez cały rok, niezależnie od pogody. Latem ochroni przed przegrzaniem i zmniejszy uczucie nieprzyjemnie mokrej skóry. Zimą, noszona pod cieplejszą odzieżą wierzchnią, zwiększy komfort termiczny, pozwalając uniknąć przeziębienia.
W czasie biegania czy jazdy na rowerze sprawdzą się funkcjonalne legginsy termoaktywne. Odprowadzą wilgoć, zapewnią wygodę noszenia, nie krępując ruchów. Dodatkowo, dzięki technologii bezszwowej nie spowodują otarć ani podrażnień skóry, nawet w czasie intensywnego użytkowania.
Wybierając bieliznę termoaktywną, warto kierować się zamierzonym przeznaczeniem stroju oraz zaleceniami producenta. W zależności od pory roku i typu aktywności wybierać można spośród bielizny z krótkimi lub długimi rękawami i nogawkami.

Jak prać i suszyć bieliznę z włókien funkcjonalnych?

Użytkowanie bielizny funkcjonalnej jest zwykle bardzo intensywne, a stroje treningowe trafiają do prania całkowicie przepocone. Warto jednak pamiętać, że nawet po wyczerpującym treningu bielizna termoaktywna męska nie wymaga prania w wysokich temperaturach. Zwykle wystarczy prać ją w temperaturze 30oC, z zastosowaniem detergentów do tkanin funkcjonalnych.
Jeśli pralka posiada specjalny program do prania odzieży sportowej, warto z niego skorzystać. Jeśli nie, bieliznę termoaktywną należy wkładać do bębna w specjalnych woreczkach, które ochronią delikatne włókna, zachowując ich właściwości.
Bieliznę należy suszyć zgodnie ze wskazówkami producenta na wszywce. Najczęściej jednak niewskazane jest korzystanie z suszarki bębnowej lub suszenie w bardzo wysokich temperaturach, na przykład na słońcu. Postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta w odniesieniu do pielęgnacji bielizny termoaktywnej zapewni jej pełną funkcjonalność przez wiele sezonów.

Udostępnij ten wpis!