Konkrety dla Łęcznej, czyli program KWW Lepsza Łęczna

Dzisiaj coś, na co spora część z Was z pewnością czekała. Przyszła pora na to by odkryć karty. Lepsza Łęczna to nie tylko nazwa, ale przede wszystkim ludzie, mieszkańcy i program. Poniżej przedstawiam założenia programowe Komitetu Wyborczego Wyborców Lepsza Łęczna.
To nie gruszki na wierzbie czy lanie wody. Nie ma tu także zadań wymagających kosmicznie wielkiego budżetu.
To dwadzieścia realnych propozycji dla Łęcznej! To konkretne punkty, które potrzebują natychmiastowej realizacji. Niczego nie zamierzamy obiecywać. Zrobimy to!

1. Wprowadzenie budżetu obywatelskiego.
To mieszkańcy powinni decydować o drobnych inwestycjach na swoich osiedlach.
2. Budowa ścieżki do szpitala – Będzie to pierwsza decyzja naszego kandydata na burmistrza po wygranych wyborach. Dość już urzędowych obietnic i czekania. Ten chodnik trzeba zbudować natychmiast!!!
3. Przekształcenie pól znajdujących się w obrębie miasta na działki budowlane i tereny inwestycyjne. Obecnie w gminie Łęczna brak jest jakichkolwiek terenów pod inwestycje.
4. Stworzenie strefy aktywności gospodarczej. Otwarcie gminy Łęczna na nowych inwestorów, którzy stworzą miejsca pracy.
5. Obniżenie podatków (od nieruchomości i środków transportu) dla przedsiębiorców nawet o 20%. Aby przyciągnąć do Łęcznej „biznes” należy zaproponować ciekawą ofertę, a nie jedynie wysokie podatki.
6. Budowa nowych oraz utwardzenie dotychczasowych miejsc parkingowych na terenach miejskich, które zarastają krzakami. Nie chcemy likwidacji zieleni miejskiej, a wykorzystania leżących dziś odłogiem terenów na obrzeżach osiedli lub przy istniejących już parkingach (np. przy ulicach: Wierzbowej, Jaśminowej, Wojska Polskiego, Braci Wójcickich obok przedszkola i innych, które da się wykorzystać).
7. Zablokowanie nieuzasadnionych podwyżek cen wody, ścieków oraz śmieci. Ceny tych usług w Łęcznej są najwyższe w powiecie. Mimo spłaty kredytu na budowę oczyszczalni, nie obniżono opłat. Każde dwa złote z kwoty 9,99 zł za m3, stanowi właśnie koszt tego kredytu.
8. Inwestycje drogowe i rozbudowa infrastruktury również na terenach wiejskich. Czas zainwestować również w drogi na terenach wiejskich, gdzie mieszkańcy od lat nie mogą doprosić się oświetlenia, utwardzenia drogi, czy budowy chodnika.
9. Zacieśnienie współpracy miasta ze spółdzielniami mieszkaniowymi w zakresie inwestycji oraz utrzymania porządku i czystości.
10. Likwidacja staży miejskiej. O czystość i porządek w gminie może z powodzeniem dbać odpowiedni referat w urzędzie miejskim. Zaoszczędzone środki przekażemy na etaty dla policji oraz inwestycje.
11. Weryfikacja możliwości usprawnienia monitoringu miejskiego. Monitoring nie może służyć oglądaniu TV przez obsługę i wyłapywaniu wyłącznie źle zaparkowanych aut. Obraz z kamery musi być czytelny, aby pod okiem kamery nie dochodziło do dewastacji publicznego mienia, nocnych libacji i chuligańskich wybryków.
12. Skuteczna i trwała modernizacja istniejącego basenu w Łęcznej. Jego stan techniczny odstaje od dzisiejszych standardów.
13. Budowa parku miejskiego. Jest w Łęcznej kilka miejsc, które można by zaadaptować jako park z prawdziwego zdarzenia, bez fontanny i betonu. Potrzebne jest miejsce gdzie można by usiąść, poczytać lub porozmawiać.
14. Nowe ścieżki rowerowe, których budowa będzie opracowana w oparciu o konsultacje z łęczyńskimi rowerzystami.
15. Żłobek. Adaptacja pomieszczeń w jednym z łęczyńskich przedszkoli lub szkole.
16. Zagospodarowanie terenu na Mościskach nad rzeką Wieprz oraz doliny rzeki Świnki. Budowa plaży i miejsca odpoczynku i spotkań dla mieszkańców.
17. Atrakcyjna oferta rekreacyjno – kulturalna dla mieszkańców. Organizacja lodowiska w zimie, kino letnie pod chmurką, promocja lokalnych artystów, wykorzystywanie skateparku i amfiteatru.
18. Budowa domu komunalnego. Wielu mieszkańców czeka na takie mieszkania latami.
19. Organizacja Domu Seniora dla osób starszych i niepełnosprawnych we współpracy z prywatnymi przedsiębiorcami.
20. Budowa oświetlenia wzdłuż chodnika od szkoły przy ul. Bogdanowicza do ul. Wyszyńskiego.

Czy podoba się Wam taka lista? Czy coś można by do niej dodać? Swoje spostrzeżenia i sugestie wpiszcie proszę w komentarzach.
To miasto jest nasze, należy do mieszkańców, a nie do wąskiej grupy ludzi dbającej jedynie o własne portfele i stanowiska. Pokażmy że Da się! –
Czas na Lepszą Łęczną!

————————————————-

W związku z wieloma pytaniami o możliwość wpłat pieniężnych na rzecz komitetu Lepsza-Łęczna, podaję dane do przelewu (mogą go jedynie wykonywać osoby fizyczne, wpłaty z kont firmowych nie będą honorowane):

NAZWA: Komitet Wyborczy Wyborców Lepsza Łęczna
SKRÓT: KWW Lepsza Łęczna
NIP: 5050124557
REGON: 061718483
NR RACHUNKU BANKOWEGO: 93 1060 0076 0000 3380 0010 2500
Tytuł Przelewu: WPŁATA NA FUNDUSZ WYBORCZY

Udostępnij ten wpis!

46 przemyślenia na temat „Konkrety dla Łęcznej, czyli program KWW Lepsza Łęczna

 1. A jakie jest Wasze stanowisko dot. zaangażowania się Gminy w sport? Głownie chodzi mi o sport młodzieżowy.

  1. A może trochę więcej szczegółów, bo nie sądzę aby odpowiedź pt. „trzeba wspierać” była tu zadowalająca 😉 Podkreślę tylko, że w programie są rowery oraz pływanie.

 2. @jupi a jej fajnie że znasz różnice pomiędzy galerią handlową a marketem. Szkoda, że w takim razie pisałeś/aś nie na temat. Wszystko sprowadza się do kupowania? No tak kupić to nawet trzeba bilet do teatru. Ale tak z ciekawości. Jakie znasz INWESTYCJE kulturalne o których braku w Łęcznej piszesz?

 3. Przydałby się jeszcze ktoś kompetentny kto mógłby się zająć łęczyńską zielenią. Jeszcze jedno, Plac Powstań Narodowych, może dałoby się go przejąć i wyremontować? Bo Powiat chyba nie da rady.

 4. Mobilizacja właścicieli zabytkowych kamienic na Starej Łęcznej i w okolicach do zrobienia remontów (przynajmniej z zewnątrz), bo straszą i są niebezpieczne dla przechodzących. A poza tym szpecą i psują ogólny wygląd miasta.

  1. Jeżeli nadzór budowlany nie ma nic do zarzucenia to nie zmusisz właścicieli do remontu.

   1. Trudno zmusić kogoś żeby rewitalizował swoją kamienicę równolegle z tym co robi miasto. A co to oznacza? A tylko tyle, że na Starym Mieście będą ładne drogi, chodniki, lampy, ławeczki i rozwalające się brzydkie kamienice. Ale rewitalizujmy dalej. Do tej pory nie widzę turystów zwiedzających stare miasto, nic tam nie ma ani restauracji ani niczego atrakcyjnego. Sama rewitalizacja nie przyciągnie na Stare Miasto ludzi.

    1. Urząd Miejski nie może nakazać prywatnemu właścicielowi remontu kamienic.

     Nie ma turystów i nie ma restauracji czy innych atrakcji? Do tego trzeba prywatnych przedsiębiorców (może kolejna smakoszanka?). Sama rewitalizacja jest dobra, w końcu te syfiaste rynki zamienią się w coś ładnego, choćby i dla osób, które tam mieszkają.
     ABC, turytów sama jedna rewitalizacja nie przyciągnie, a w Łęcznej nie ma nic konkretnego i ciekawego do zwiedzania. Widziałam tylko na słoneczku tabliczkę z napisem „szlak turystyczny” (nie pamiętam dokładnej nazwy) ale to szlaku z prawdziwego zdarzenia nie przypominało. Nie ma nawet żadnych ofert turystycznych.

  2. A druga sprawa to zasobność portfela właścicieli tych kamienic. Nie wiem jak to z tym jest bo to Łęczna a nie Krakowskie Przedmieście w Lublinie ale ludzi może nie być stać na taki remont.

 5. .Ja bym dodala budowe, wydzielenie wybiegow dla psow, z lawkami i koszami, wysypany piachem. Na kazdym osiedlu, bo obecnie nie ma gdzie wyjsc ze zwierzakiem, szvzegolnie na Niepodleglosci. Za chwile za szkola powstana bloki i prywatne domy, to juz calkiem sie nie bedzie gdzie podziac.

 6. Plan piekny, pytanie ile z tego zostanie zrealizowane. Co do pomyslow-Leczna to dosc duze miasto, a nie ma w nim nawet malego centrum handlowego, bo nie oszukujmy sie, ale Wamexu pod to podciagnac sie nie da. Przydalaby sie taka inwestycja, z fajnymi sklepami, takimi jak np. Plaza w Lublinie. Nie musi byc przeciez az tak duze, ale ewidentnie tego Lecznej brakuje. Nawet w Swidniku jest takie centrum…

  1. Tak sklepy to jest to czego ludziom potrzeba, bo nie ma gdzie wyjść na spacer. Ach te rodzinne, weekendowe wyjścia do galerii handlowej. Pogarda dla tych wszystkich galeri, w Lublinie co się teraz dzieje, stare galerie pustoszeją nowe są stawiane, po co to komu??
   Nie masz gdzie zrobić zakupów??
   bez przesady w łęcznej są sklepy a Lublin – gdzie jest dużo taniej – nie jest wcale daleko.

  2. Mało wam jeszcze sklepów? Popierdo…o was kompletnie. 2x Stokrotka, 2x Biedronka, 2x Tesco, budujący się Lidl…etc. SZAJBUSY!!!

   1. W końcu te sklepy zaczną upadać. Ilość kupujących jest ograniczona. W końcu nastąpi przesyt. Ale kto ma przyciągnąć inny biznes do Łęcznej? Przecież nie Kosiarski. A gdzie ten biznes miałby się ulokować? Przez tyle lat nie stworzył żadnych terenów inwestycyjnych.

    1. @ABC uważasz, że taki Lidl bezmyślnie stawia sobie w Łęcznej swój sklep? Badanie rynku to podstawa. To jeszcze mi powiedz czy rzeczywiście brak inwestycji w Łęcznej jest spowodowany brakiem odpowiednich lokalizacji, brakiem terenów inwestycyjnych? Moim zdaniem tereny są ale plan zagospodarowania blokuje inwestycje. Dodajmy do tego brak jakiejkolwiek oferty dla przedsiębiorców i brak dialogu na linii lokalna władza –> inwestor. Dzięki temu nie mamy prawie niczego.

     @mania posiadania

     cyt. „Pogarda dla tych wszystkich galeri, w Lublinie co się teraz dzieje, stare galerie pustoszeją nowe są stawiane, po co to komu??

     Skoro stare galerie pustoszeją bo ludzie wybierają nowe galerie to chyba odpowiedź jest prosta. Mam nadzieję, że wiesz już po co to komu?
     Nie widzę nic złego w powstawaniu konkurencji.

     cyt. „Nie masz gdzie zrobić zakupów??
     bez przesady w łęcznej są sklepy a Lublin – gdzie jest dużo taniej – nie jest wcale daleko.

     Skoro wyganiasz konsumenta do Lublina to nie dziw się, że w Łęcznej (z DUŻEJ LITERY PISZEMY NAZWY MIAST!) jest drogo albo nie ma tego czego konsument szuka.

     @jupi a jej musisz dostrzec różnicę pomiędzy galerią handlową o której pisał @kejt a marketem o którym Ty pisałeś. No ale wracając do marketów. Nie przesadzaj, że jest ich tak dużo w porównaniu do innych podobnych do naszej Łęcznej miast. To dla konsumenta dobra wiadomość, konkurencja przynosi korzyści tj. tańsze produkty. A miejsca na inwestycje nie brakuje.

     P.S. Panowie i Panie jaki biznes w Łęcznej nie upadnie? Jakie inwestycje mają rację bytu w naszej miejscowości?

     1. Ja przesadzam? Nie rozśmieszaj mnie. Wiem jaka jest różnica między market a galeria handlowa. Tylko że ta różnica tu jest nieistotna. Wszystko sprowadza się do jednego – abyś jak najwięcej kupił. A jakie są inwestycje kulturalne w Łęcznej. Temu trzeba się przyjrzeć. Dno i rude wodorosty.

 7. W związku z wczorajszym późno-wieczornym spotkaniem kandydatów komitetu Lepsza Łęczna, do uprzednio podanych punktów dodałem treści uzgodnione wczoraj. Tak wygląda wersja finalna.

   1. Zablokowanie nieuzasadnionych podwyżek jest raczej jednoznaczne. Może wyjaśnienie powinno brzmieć inaczej?

 8. Człowieku za taką pracę to temu burmistrzowi powinni zabrać połowę wypłaty.
  Jak nowy Burmistrz będzie rządził miastem i będzie dla „Ludzi” to niech zarabia nawet 15 tysięcy i nikt mu nie będzie wymawiał.
  A wracając do programu jest w granicach rozsądku i na pewno „DA SIĘ” to punkt po punkcie zrealizować.
  Czas wyprowadzić miasto z zapaści, nieładu, zarastających i brudnych ulic.
  Niech Łęczna nasze będzie naprawdę Lepszą Łęczną – POWODZENIA.

 9. Program KWW Lepsza Łęczna został stworzony przez ludzi i dla ludzi jak widać. A nie przez urzędników bojących się o stołki. Życzę powodzenia p.Fijałkowskiemu i kandydatom na radnych. Rozliczymy po 4 latach stopień realizacji powyższych zamiarów 🙂

   1. Jak z Lepszej Łęcznej to odpowiedź jest prosta – LEPSZĄ od obecnych Pań radnych.

 10. Budowa plaży i zagospodarowanie mościsk to dla mnie trochę abstrakcja. Szczególnie jak widać na wiosnę, że woda na łąkach stoi i zastanawiam się czy to nie będzie przeszkadzać.
  Co do całości to program mi się podoba ale nie wiem czy 4 lata to nie za mało.

  Aaaa, i jeszcze co do ścieżki rowerowej można byłoby pomyśleć w porozumieniu z siąsiednimi gminami i połączyć ją tak żeby można było, np. dojechać nad jeziora.

 11. Oby ten program wyborczy nie skończył jak program Tuska (niższe podatki, etc.) i Lepsza Łęczna nie będzie musiała uciekać do Brukseli. 😉

 12. Dla mnie bomba i założę się, że Kosiarski i jego wspólne coś tam nigdy nie pokażą konkretnego programu. Chyba nigdy takowego nie widziałem.

 13. Kosze na śmieci postawione w mieście (więcej niż jeden na ulicy)i regularnie opróżniane

 14. No brzmi pięknie. Jak już tak szelejemy to ja widzę drogę rowerową wzdłuż rzek Wieprz i Świnki tak aby można było objechać Łęczną do o koła.

 15. Plan ciekawy, ambitny. Ale jak wygląda jego realność vs budżet jakim dysponuje Łęczna. Określenie realizacji planu w czasie – kiedy chcecie to wprowadzić ? I, II, IV rok kadencji ? Zakładam, że pisząc np o budowie parkingu czy ścieżki do szpitala założyliście czas na projekty, pozwolenia, przetargi. Widzę was jako ludzi którzy podejdą do miasta biznesowo a nie urzędniczo. Bo takiej zmiany potrzeba.

 16. nie wiem czy za to odpowiada rada miasta,ale chciałabym żeby strony urzędów w miście były bardziej przejrzyste, aktualizowane na bieżąco i z plikami do pobrania, żeby nie musieć tam chodzić na marne

 17. Bardzo mi się ten plan podoba. Konkretny i ambitny. Ale czy można go zrealizować w 4 lata? Chodzi mi o te duże inwestycje typu, zagospodarowanie mościsk i utworzenie parku miejskiego? Czy wystarczy na to kasy?

  Proszę nie myśleć, że zaczynam mącić:) bo program mi się podoba i zależy mi żeby wszystko z niego zostało zrealizowane.

   1. Zależy jak sobie wyobrażasz ten park i mościska. Np. na przystań w Jaszczowie poszło ponad 1mln zł. W Łęcznej liczę na coś więcej jeśli chodzi o mościska chociażby ze względu na dużo większy teren niż w Jaszczowie.

 18. Proponuję wykonanie oświetlenia i remont ul. Krasnystawskiej. Wstyd, że droga do szpitala nie ma oświetlenia. Strach tamtędy jeździć a co dopiero iść!!!!
  Z mniej widocznych zmian proponuję zajrzeć na stronę gminy Puchaczów. Są tam zawsze aktualne informację i ogłoszenia a co najważniejsze PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO, który można sobie poczytać i nie jest tak ukrywany jak nasz łęczyński.

  1. Zgadzam się odnośnie ul. Krasnystawskiej i proponuję zabrać na ten cel co drugą latarnię z ul. Księży Wrześniewskich.

 19. Popieram!! Żłobek- Super pomysł!! Obniżenie podatków- płace 400zł rocznie za mały dom pod Łęczną!

 20. Czy podoba się Wam taka lista? Czy coś można by do niej dodać?

  oczywiscie. nie wiem czy cos pominalem ale nie zauwazylem punktu odnosnie obnizki pensji burmistrza. skoro padl pomysl zeby obnizyc pensje obecnemu burmistrzowi to zeby nie bylo odebrane jako zrobienie komus na zlosc, kandydat kww lepsza leczna powinien zadeklarowac sie, ze jezeli wygra wybory to zlozy wniosek o obnizenie sobie pensji do proponowanej dla obecnego burmistrza.

  1. Wdaje mi się, że informowanie o takich kwestiach w programie komitetu byłoby czystym populizmem. Nie warto zniżać się do poziomu Kosiarskiego. To naturalne, że wynagrodzenie nowego burmistrza będzie z pewnością mniejsze niż obecnego.

   1. zeby tylko nie wyszlo jak z programem Tuska sprzed wyborow. obiecywal jedno a robil calkowicie odwrotnie

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.