Łęczna: Drastyczne podwyżki czynszów w spółdzielniach. Będzie drożej niż Warszawie!

Od kilku dni na wąsatą skrzynkę otrzymuję sygnały od mieszkańców Łęcznej, którzy informują o sporych podwyżkach czynszu. Wzrosty wahają się od ok. 150 do 250 PLN. Większość Łęcznian spodziewała się zmian w opłatach ale tak wielkie wzrosty nie są niczym uzasadnione – piszą mieszkańcy i apelują o zmiany w spółdzielniach.

Przeważająca ilość zgłoszeń dotyczy spółdzielni mieszkaniowych „Batory” i ”Skarbek”, w których władzach ciągle zasiadają ludzie ”Wspólnej Sprawy” Kosiarskiego i Włodarskiego.

Skarbek – http://www.skarbek.leczna.pl/index.php/organy
Batory – http://smbatory.leczna.pl/index.php/organy-spdzielni/rada-nadzorcza

Tym razem główną przyczyną podwyżek są zmiany taryf w Łęczyńskiej Energetyce. Wzrasta zaliczka za ogrzewanie, która naliczana jest w zależności od powierzchni mieszkania. Co ważne, łęczyńskie spółdzielnie nie są w tej sytuacji bez winy.

Jak było i jak będzie?
Do końca września 2022 było to 3,2 zł za 1 m2, a od 1 października będzie to 4,28 zł.
Od 1 października zapłacimy więcej za ciepłą wodę. Dotychczas było to 42 zł za m3, a będzie 61 zł.

Dla porównania, od 1 października w Warszawie (Veolia), podgrzanie ciepłej wody to koszt 13,95 zł za m3, a zaliczka za centralne ogrzewanie wynosi 0,64 zł za każdy m2 mieszkania. Można?

Warto dodać, że przez wiele lat gmina Łęczna posiadała udziały w Łęczyńskiej Energetyce, które skutkowały posiadaniem przedstawiciela gminy w radzie nadzorczej ŁE. Z początkiem kadencji Leszka Włodarskiego utraciliśmy przedstawiciela we władzach spółki. Pewnie nawet o tym nie wiedzieliście 🙂

Sprawę podwyżek skomentował także radny dr Mariusz Fijałkowski: „Od kilku miesięcy wnioskuję o to aby przeprowadzić audyt energetyczny w spółdzielni by sprawdzić czy ilość zamówionego ciepła jest właściwa. Należy szukać oszczędności tam gdzie jest to możliwe. Proponowałem też wzorem spółdzielni mieszkaniowej „wspólnota” by zainteresować się projektami unijnymi do instalacji solarnych i fotowoltaicznych. Sąsiednia spółdzielnia pokazała że da się i jej członkowie dziś liczą oszczędności. Niestety rada nadzorcza oraz zarząd Batorego zignorowali moje wnioski, a niektórzy wręcz wyśmiali je, komentując że są nierealne.
W konsekwencji mieszkańcy otrzymali horrendalne podwyżki czynszu, a dwie 70 letnie panie zarządzające spółdzielnią uśmiechają się tłumacząc, że podwyżki są niezależne od spółdzielni. Mieszkańcy nie mają nawet możliwości rozliczenia zarządu spółdzielni gdyż w tym roku, podobnie jak w ubiegłych latach nie będzie zwołane walne zgromadzenie członków spółdzielni. Powód? Oczywiście covid, a tak naprawdę strach przed gniewem mieszkańców. Uważam że najwyższy już czas zrobić porządek w SM Batory, ale tego mogą dokonać jedynie mieszkańcy.”

W komentarzach dajcie znać o ile wzrósł czynsz dla Waszych mieszkań.

Udostępnij ten wpis!

9 przemyślenia na temat „Łęczna: Drastyczne podwyżki czynszów w spółdzielniach. Będzie drożej niż Warszawie!

 1. Jeśli w radach nadzorczych będą zasiadać tacy … ludzie jak góral czy jaworska ( celowo z małej litery) byli PZPR- owcy to jak ma być inaczej. Co rok to prorok ( podwyżka). góral czy ty się kiedy nachapiesz do syta???

 2. PiS bierze się za spółdzielnie. Kaczyński: to wada, że się same nadzorują

  Jarosław Kaczyński zapowiada zmiany w systemie spółdzielczości mieszkaniowej. Jak przekonywał w niedzielę prezes PiS, zrzeszenia te są właściwie wyjęte spod jakiejkolwiek kontroli. Dodał jednak, że „nie wchodzi w grę” poddanie ich „na przykład pełnemu nadzorowi państwa”.

 3. Okradają nas w biały dzień. Ci sami ludzie od lat, a mieszkańcy ciągle na nich głosują. Trzeba powiedzieć dość! Te spółdzielnie nie powinny istnieć.

 4. Tam, gdzie rządzą młodzi, tam większa aktywność i chęć przeciwdziałania takim podwyżkom. Zawsze można coś zrobić. A w Łęcznej rządzą emeryci na stołach po dziesiąt lat. Jak ma być dobrze. Im zależy? A na czym? Mieszkańcy powinni takich prezesów spółdzielni wywieźć na taczce. Przecież członkowie mogą zwołać walne. Ale w Łęcznej wolą marudzić w internecie, a na zebranie nie iść, no bo po co.

  1. A ja to widzę tak, mieszkańcy Łęcznej od zawsze dawali się okradać (pewnie nic się nie zmieni), bo ich na to stać. Te podwyżki niestety bardziej zależą od miasta i firm, które wodę, ciepło, wywożenie śmieci etc mieszkańcom sprzedają. Już taki tego miasta urok.

 5. Ile jeszcze będziemy dawać się okradać. To jest chore, co się dzieje w Łęcznej. Mieszkańcy obudźcie się!

 6. zobaczcie co tuba napisała, że podwyżki są niezależne od spółdzielni. To tu widzicie jakie są niezależne. Pogonić prezesów spółdzielni i wymienić rady nadzorcze. Ludzie wspólnej sprawy od lat oznaczają podwyżki.

  1. To nie jest przypadek, redaktorowi tuby Kamilowi Kuligowi, Kosiarski, a następnie Włodarski wydzierżawili 2ha nieruchomość w bezpośrednim sąsiedztwie posiadłości Kosiarskiego. Dzięki temu Kulig nie misi płacić co miesiąc Zusu, a raz na kwartał KRUS, dodatkowo otrzymuje dopłaty.
   To oczywiście nie ma wpływu na to, jakie treści publikuje Kulig.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.