Polskiepiekielko: Nadchodzi pokojowa rewolucja, która rozbije samorządowe sitwy

Dzisiaj o czymś z czego wielu mieszkańców naszego kraju z pewnością nie zdaje sobie sprawy. Otóż 16 listopada 2014 może zakończyć się era lokalnych układów, patologii i przekrętów oraz rozpocząć pokojowa rewolucja, która realnie zmieni Polskę na lepsze. Będzie to możliwe dzięki nowym zasadom, według których będą przebiegać wybory.

Najbliższe wybory samorządowe będą pierwszymi, które odbędą się na zasadzie jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW). Dzięki temu Polacy po raz pierwszy od wprowadzenia progu wyborczego, będą mieli realny wpływ na wybór władz w ramach rozwiązań systemowych.

Wczoraj

Dotychczas obowiązująca na szczeblu samorządowym ordynacja większościowa praktycznie uniemożliwiała tworzenie alternatyw wobec sitw trzymających władzę w samorządach. Mimo, iż oficjalnie każdy mógł ją stworzyć, w praktyce było to zadanie niewykonalne, zwłaszcza jeśli nie dysponowało się dużym budżetem oraz licznym zespołem.

Lokalny aktywista walczący ze skorumpowaną władzą na szczeblu gminnym chce powiedzieć „dość” i zostać radnym wybranym z listy własnego komitetu wyborczego. Na swoim osiedlu, będącym równocześnie okręgiem wyborczym, jest popularny i pewny zwycięstwa.

Dotychczasowy kodeks wyborczy nakazywał mu stworzenie list wyborczych również w innych okręgach, w których jest wybierana Rada Miejska. To sprawia, że w swoją inicjatywę musiał zaangażować większą ilość osób oraz przekonać do siebie większą liczbę wyborców niechętnie głosujących na nowe, nieposiadające znanych twarzy ugrupowania. To z kolei oznacza konieczność zdobycia większej ilości pieniędzy na kampanię wyborczą.

To nie koniec barier. Największą z nich trzeba było pokonać w dniu wyborów. Jeśli nasz kandydat w swoim okręgu wyborczym dostałby 99% głosów, a w innych na tyle mało, że cały komitet nie przekroczyłby progu wyborczego, to radnym z jego osiedla zostałby jego rywal cieszący się poparciem 1% społeczności.

Z tych powodów najbardziej realnym scenariuszem otrzymania mandatu do zasiadania w Radzie Miejskiej jest dołączenie do już istniejących ugrupowań. Jednak w nich trzeba być posłusznym i wiernym jego liderom, którzy decydują o nazwiskach wpisanych na listy wyborcze. To oni właśnie sprawowali dotąd realną władzę nad polską demokracją.

Dziś

Teraz jednak będzie inaczej. Po zmianach komitet wyborczy będzie mógł obejmować tylko jeden okręg, w którym radnym zostanie kandydat z największą liczbą oddanych na niego głosów. Nie istotny będzie tu uzyskany wynik komitetu w innych okręgach.

Ta modyfikacja kodeksu wyborczego wprowadzona przez rząd Donalda Tuska daje wyborcom skuteczne narzędzie do rozbijania lokalnych koterii, układów oraz „grup trzymających władzę”. Jeśli nie będą one same się oczyszczać, a patologie zanikać, nawet stosunkowo nieliczna oraz dysponująca skromnymi środkami finansowymi grupa osiedlowych aktywistów, która zdoła przekonać do siebie bliższych i dalszych sąsiadów, będzie w stanie je obalić.

Cały artykuł przeczytacie na http://polskiepiekielko.pl

Udostępnij ten wpis!

Jedna myśl na “Polskiepiekielko: Nadchodzi pokojowa rewolucja, która rozbije samorządowe sitwy

  1. Szanowny Wyborco, czas obalić „Tego” który rządzi naszym miastem.
    Za parawanem w sali wyborczej możesz skreślić kogo zechcesz, tam Cię twój szef, kierownik, prezes, ani tym bardziej obecny burmistrz nie zobaczy.
    Zrób to i pójdź na wybory – rozbijmy ten beton na zawsze.
    Niech te zmiany wyjdą wyborcom na dobre – czas pożegnać już niektórych co ręce podnosili przeciwko mieszkańcom.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.