Uchwała dietowa do kosza? [Audio]

Wojewoda lubelski zakwestionował zapisy uchwały dotyczącej sposobu naliczania diet radnym. Chodzi m. in. o zasadę nie działania prawa wstecz – dowiedziałem się od dziennikarzy. Uchwałę przygotował pracownik PGKIM, a forsowali burmistrz i jego koalicja radnych.

Gdybym był złośliwy, to powiedziałbym „a nie mówiłem”? Podczas sesji 26 marca, gdy podejmowana była uchwała zmniejszająca diety radnym, zapytałem, czy zgodne z prawem jest przyjęcie jej obowiązywania z dniem 1 marca.

Nie trzeba być prawnikiem, aby mieć świadomość, że jedną z zasad obowiązujących w demokratycznym państwie prawa, która powinna być respektowana przez wszystkie organy władzy publicznej jest zasada „lex retro non agit” (prawo nie działa wstecz).

W czasie sesji usłyszeliśmy, że uchwała dietowa nie jest aktem prawa miejscowego (prawnik RM) oraz, że diety nie zostały jeszcze naliczone (przewodnicząca Borkowska). I z tego miało wynikać, że można moc jej obowiązywania wprowadzić z mocą wsteczną. To kolejny przykład tzw. łęczyńskiej doktryny prawnej (AUDIO)

Popieram obniżkę diet (TUTAJ), ale jak się okazało moje wątpliwości co do projektu przygotowanego przez byłego radnego, a obecnie pracownika „komunalnej”” były uzasadnione. Od dziennikarzy dowiedzieliśmy się (tak od dziennikarzy, nie od prezydium Rady hojnie wynagradzanego w stosunku do reszty radnych), że wojewoda zgłasza wątpliwości i wszczyna postępowanie, które może się zakończyć uchyleniem uchwały, bądź jej części. Podobno wątpliwości dotyczą nie tylko jej przyjęcia z mocą wsteczną. Czego jeszcze? Zapewne wkrótce…

Cały artykuł znajdziecie na:
<< Blogu radnego Sebastiana Pawlaka >>

Udostępnij ten wpis!
Both comments and pings are currently closed.

4 komentarze do artykułu "Uchwała dietowa do kosza? [Audio]"

 1. Ferdynand K pisze:

  Kicha na całego Panie Burmistrzu.
  A radca niby w urzędzie to tak naprawdę od czego jest – dla kogo?

 2. jaja pisze:

  Ustawy sejmowe wchodziły z mocą wstecz…
  Co nie znaczy, że wszystko musi być sp…lone w tym kraju.

 3. Bartol pisze:

  Może podobnie jak ze strażą miejską, czas pomyśleć o zmianie obsługi prawnej. Ktoś przecież bierze pieniądze za te buble.

 4. ABC pisze:

  Czy w tym urzędzie ktoś odpowiada w ogóle za obsługę prawną czy jest na zasadzie jak jest tak jest może się uda? Który to już raz kompromitacja po dopychaniu kolanem przez koalicje ich projektów uchwał.

WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes