M. Fijałkowski: Ulgi za śmieci poczekają. Będzie nowy projekt.

Uchwalenie ulg dla rodzin wielodzietnych w opłatach za śmieci będzie musiało chwilę poczekać. Klub radnych Lepszej Łęcznej wycofał z porządku obrad ostatniej sesji projekty uchwały w tej sprawie. Dla mieszkańców nie oznacza to jednak żadnej zmiany, ponieważ nowy projekt będzie obowiązywał również od 1 stycznia 2016 r.

Dlaczego wycofaliśmy projekt? Kilka dni po złożeniu naszego projektu uchwały doszło do nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W jej efekcie gminy będą mogły podjąć uchwałę dającą ulgi całościowe lub częściowe w opłatach za wywóz śmieci dla dużych rodzin, zgodnie z definicją zawartą w ustawie o Karcie Dużej Rodziny, czyli z co najmniej trójką dzieci. Dodatkowo dzień przed sesją zaproszony na komisję bezpieczeństwa i zdrowia burmistrz dobitnie stwierdził, że ani on, ani jego radni nie poprą naszego projektu uchwały i lepiej żebyśmy go wycofali. Obiecał natomiast przygotować nowy projekt już na podstawie znowelizowanej ustawy, który tak samo jak projekt Lepszej Łęcznej będzie obowiązywał od 1 stycznia nowego roku. Burmistrz stwierdził także, że może oddać inicjatywę Lepszej Łęcznej w tej materii. Trzymamy więc za słowo i deklarujemy, że poprzemy każdy dobry projekty uchwały przyznający ulgi dla rodzin wielodzietnych w opłatach za śmieci. Lepsza Łęczna nie ma problemu z tym kto składa projekt. Dla nas liczy się finalny efekt, czyli to czy służy on mieszkańcom. Dobre projekty zawsze poprzemy, natomiast dojeniu mieszkańców mówimy stanowcze NIE.

Zarzuty jakoby nasz projekt był kompromitujący należy schować pomiędzy urzędowe bajki. Każdy nasz projekt uchwały był przez burmistrza opiniowany zawsze negatywnie. Warto zaznaczyć, że projekt uchwały radnych Lepszej Łęcznej został uzgodniony i zaakceptowany przez radcę prawnego Rady Miejskiej. Chciałbym aby burmistrz o tym pamiętał zanim zacznie krytykować, bo w istocie krytykuje własnego pracownika. Mało tego, nie zobaczyliśmy do dzisiaj żadnych konkretnych wyliczeń, którymi straszył burmistrz, a osobiście prosiłem o takowe. Dlatego Panie burmistrzu proszę skupić się na nowym projekcie lub oddać tą inicjatywę Lepszej Łęcznej, a nie szukać powodów do konfliktów i zbędnych dyskusji. Radni Lepszej Łęcznej wycofując swój projekt pokazali, że zależy nam na ulgach dla mieszkańców, a nie konfliktach na sesjach.

Na koniec prawdziwa perełka. Już w najbliższy czwartek w niezależnylublin.pl będę ponownie gościł u Jarosława Konowałka. Tym razem jednak moim adwersarzem będzie Teodor Kosiarski. Proszę nie przecierać oczu ze zdziwienia. Burmistrz w końcu przyjął zaproszenie i nareszcie będzie okazja żeby porozmawiać o Łęcznej i problemach jej mieszkańców w niezależnych mediach. Dyskusji w niewygodnym dla koalicji momencie nie przerwie już Krystyna Borkowska, a w tle nie usłyszymy akompaniamentu „klakierów”. A wiec zapraszam do oglądania. Czwartek godz. 14.00 www.niezależnylublin.pl.

Udostępnij ten wpis!