Budowa linii wysokiego napięcia w Gminie Łęczna. Mieszkańcy stracą działki budowlane?

Być może jeszcze nie wiecie ale przez Gminę Łęczna będzie przebiegała linia wysokiego napięcia 400kV. Oczywiście na trasie są prywatne działki budowlane. Mieszkańcy nie kryją oburzenia: „urząd chce przekształcić nasze działki budowlane na rolne!” -piszą.
Burmistrz twierdzi, że informował mieszkańców… m. in. w urzędowej gablotce!

Takiej historii jeszcze nie było. W ubiegłym tygodniu na wąsatą skrzynkę otrzymałem kilka zgłoszeń w sprawie budowy linii wysokiego napięcia przez naszą gminę (jak piszą mieszkańcy, chodzi o miejscowości Stara Wieś i Turowola). W dużym skrócie, inwestycja jest już dość zaawansowana, a mieszkańcy działek, przez które linia będzie przebiegała dowiadują się o wszystkim dopiero teraz, kiedy przychodzą do nich przedstawiciele inwestora.

Jeden z maili, które otrzymałem w tej sprawie:
„Moja siostra ma tam dzialke, na ktorej planowala postawic dom. Ma plany, projekt, gromadzi materialy na budowe, az tu nagle okazalo sie, ze przez jej dzialke bedzie szla linia 400kv, a w planach zagospodarowania przestrzeni gmina przeksztalca te dzialki z budowlanych na rolne! Jestesmy w ogromnym szoku, ze gmina wyznaczyla trase linii przez prywatne dzialki nie informujac przy tym ich wlascicieli. Burmistrz tlumaczy sie, ze ogloszenie w tej sprawie bylo wywieszone na tablicy ogloszen w Urzedzie, ale badzmy realistami! Nikt nie biega codziennie do Urzedu zeby sprawdzic jakie sa ogloszenia…”

Na stronie inwestycji www.chelm-lublin.pl znajdujemy informację, że spotkania/konsultacje w sprawie budowy linii odbyły się w lutym br. roku:

01.02.2017, godz. 12.00, Świetlica wiejska w Karolinie
01.02.2017, godz. 14.00, Remiza OSP w Witaniowie
02.02.2017, godz. 12.00, Urząd Miasta Łęczna, plac Kościuszki 5, 21-010 Łęczna

Mieszkańcy twierdzą, że nie otrzymali żadnej informacji na ten temat. Piłeczkę odbił zastępca Kosiarskiego, Włodarski, który podczas ubiegłotygodniowego spotkania z mieszkańcami Starej Wsi, twierdził, że informacja była podana… na urzędowej tablicy ogłoszeń, w internecie oraz na wiejskim sklepie obok świetlicy. Buta i chamstwo level expert.
W sumie nie powinniśmy się oburzać, bo jeszcze przed wyborami w 2014 roku „dobry gospodarz” zapowiadał, że pozostanie sobą(LINK). No to pozostał…

Pozwoliłem sobie na zadanie kilku pytań włodarzowi na zasadzie udipu. Przede wszystkim zależy mi na pozyskaniu mapy przebiegu linii, dzięki której wszyscy mieszkańcy będą mogli się dowiedzieć jakie tereny będą objęte inwestycją.
Wstępnie na najbliższą środę 6.09 planowane jest spotkanie zainteresowanych z władzami miasta.

Mieszkańcy zapowiadają podjęcie kroków prawnych w tej sprawie. Nie mam już wątpliwości dlaczego plan zagospodarowania Gminy Łęczna nie jest procesowany równocześnie z planem dla miasta.
Czy tak trudno było wysłać przedstawiciela urzędu do każdego mieszkańca, który posiada działkę na trasie budowy linii? Z nakazami podatkowymi latają jak w ukropie, tutaj się nie dało…

Nie wiem jak Wy ale w mojej opinii po takiej akcji, Kosiarski jest politycznie skończony.

Udostępnij ten wpis!

6 przemyślenia na temat „Budowa linii wysokiego napięcia w Gminie Łęczna. Mieszkańcy stracą działki budowlane?

 1. Coś wiadomo więcej o tym spotkaniu? Jakaś przybliżona godzina?

  ze strony leczna.pl

  04-09-2017, 10:52
  W związku z pytaniami dotyczącymi budowy linii 400 kV Chełm – Lublin informujemy, że inwestorem są Polskie Linie Energetyczne S.A. Według informacji inwestora z właścicielami nieruchomości położonych w tzw. „pasie technologicznym” kontaktować się będą przedstawiciele wykonawcy. Gmina nie pośredniczy w tych kontaktach.

  Informacje dotyczące tej inwestycji dostępne są na stronie http://www.chelm-lublin.pl

 2. Czy ktoś ma mapę bardziej czytelną niż na stronie firmy? Po powiększeniu widok jest rozmazany a widzę ze i niedaleko mnie ma być ta linia…

 3. Gmina Puchaczów również nie informowała ani nie konsultowała z mieszkańcami o budowie linii wysokiego napięcia. W pobliżu są budynki mieszkalne nowo wybudowane. Z rozmów wynika,iż budując domy mieszkalne wydawano zezwolenie mimo wiedzy urzędniczej o przebiegającej lini 400kw. W tym momencie nie liczy się mieszkaniec,obywatel,zainteresowanie rośnie w czasie wyborów.
  W jakiej odległości powinna być budowana linia wysokiego napięcia są wyznaczone normy przez Unię Europejską, ale w Polsce nie jest przestrzegane.
  więcej na ten temat na http://leczna24.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=4565&p=42602#p42602

 4. Brawo p.burmistrzu nie mam wątpliwości, że niedługo na taczce wyjedziesz.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.