Budżet obywatelski, a jednak dało się!

Dobra wiadomość! Kolejny punkt programu Lepszej Łęcznej będzie realizowany. Zaledwie rok temu zapytania i pisemne interpelacje radnych opozycji, dotyczące budżetu obywatelskiego, były kwitowane śmiechem i oskarżeniami o grę wyborczą czy zwykły populizm.
Jak dowiadujemy się dzisiaj, Kosiarski zdecydował się oddać możliwość decydowania o wydatkowaniu części publicznych pieniędzy mieszkańcom Łęcznej. Może kwoty nie porażają (40-80 tysięcy złotych na każde osiedle) ale to dopiero początek i mam nadzieję, że z czasem środki będą systematycznie rosły.

Z decyzji cieszy się nawet były radny Bogusław Góral, który w „artykule sponsorowanym” jednej z regionalnych gazet twierdzi, że: „Ludzie sami najlepiej wiedzą, czy warto zainwestować w nowy chodnik, trawnik, plac zabaw, a może w imprezę integracyjną dla mieszkańców osiedla.” Mało tego.. Góral twierdzi też, że proponował już wcześniej podobne rozwiązanie.
Nie zapominajmy, że ten człowiek w poprzedniej kadencji kilkukrotnie zbierał wnioski budżetowe od mieszkańców, a następnie podczas sesji rady miejskiej głosował przeciwko nim(LINK).

Co o pomyśle wprowadzenia w Łęcznej budżetu obywatelskiego, pisała w sierpniu 2014 roku radna Borkowska, możecie przeczytać poniżej:

(Kliknij na poniższy obraz, aby go powiększyć)

Jak sądzicie, skąd zmiana o 180 stopni wśród wyznawców jedynej słusznej, łęczyńskiej, wąsatej myśli? Co takiego musiało się wydarzyć, że tak bardzo skorygowali swoje postępowanie?

Teraz pozostaje nam czekać i obserwować jak urząd poradzi sobie z organizacją głosowań czy weryfikacją projektów, które pod głosowania trafią. Każdą bowiem nawet najbardziej słuszną inicjatywę można bardzo łatwo zepsuć dlatego społeczna kontrola będzie tu naprawdę potrzebna.

Udostępnij ten wpis!

5 przemyślenia na temat „Budżet obywatelski, a jednak dało się!

    1. Spokojnie. Na tą chwilę skończyło się na zapowiedziach, że będzie. Jeśli chodzi o projekty do realizacji, możesz nawet teraz kontaktować się w tej sprawie ze swoim radnym. Gdybyś miał jakieś pytania, zapraszam do ich zadawania poprzez maila redakcja@lle24.pl

  1. Chyba się domyślam o jaki artkuł sponsorowany chodzi. Za każdym razem widzę tam wychwalanie wąsacza. Czy ten gość, co to pisze dostaje jakieś pieniądze z urzędu? No i jeszcze ten Góral. To już nie ma ogarniętych radnych żeby zapytać, tylko po jednej linii się robi?

    1. Na szczęście Góral nie jest już radnym. Trwa jeszcze w Radzie Nadzorczej SM Batory i w Radzie Osiedla.

      A swoją drogą nie wierzę, że raptem Kosiarski zgodzi się na parkingi, place zabaw itp bo ludzie chętnie zagłosują za takimi projektami. Na pewno ktoś będzie te wnioski weryfikował i dopuszczał do głosowania tylko te, których chce władza. I taki to będzie budżet obywatelski wspomnicie moje słowa.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.