Budżet obywatelski, a jednak dało się!

Dobra wiadomość! Kolejny punkt programu Lepszej Łęcznej będzie realizowany. Zaledwie rok temu zapytania i pisemne interpelacje radnych opozycji, dotyczące budżetu obywatelskiego, były kwitowane śmiechem i oskarżeniami o grę wyborczą czy zwykły populizm.
Jak dowiadujemy się dzisiaj, Kosiarski zdecydował się oddać możliwość decydowania o wydatkowaniu części publicznych pieniędzy mieszkańcom Łęcznej. Może kwoty nie porażają (40-80 tysięcy złotych na każde osiedle) ale to dopiero początek i mam nadzieję, że z czasem środki będą systematycznie rosły.

Z decyzji cieszy się nawet były radny Bogusław Góral, który w „artykule sponsorowanym” jednej z regionalnych gazet twierdzi, że: „Ludzie sami najlepiej wiedzą, czy warto zainwestować w nowy chodnik, trawnik, plac zabaw, a może w imprezę integracyjną dla mieszkańców osiedla.” Mało tego.. Góral twierdzi też, że proponował już wcześniej podobne rozwiązanie.
Nie zapominajmy, że ten człowiek w poprzedniej kadencji kilkukrotnie zbierał wnioski budżetowe od mieszkańców, a następnie podczas sesji rady miejskiej głosował przeciwko nim(LINK).

Co o pomyśle wprowadzenia w Łęcznej budżetu obywatelskiego, pisała w sierpniu 2014 roku radna Borkowska, możecie przeczytać poniżej:

(Kliknij na poniższy obraz, aby go powiększyć)

Jak sądzicie, skąd zmiana o 180 stopni wśród wyznawców jedynej słusznej, łęczyńskiej, wąsatej myśli? Co takiego musiało się wydarzyć, że tak bardzo skorygowali swoje postępowanie?

Teraz pozostaje nam czekać i obserwować jak urząd poradzi sobie z organizacją głosowań czy weryfikacją projektów, które pod głosowania trafią. Każdą bowiem nawet najbardziej słuszną inicjatywę można bardzo łatwo zepsuć dlatego społeczna kontrola będzie tu naprawdę potrzebna.

Udostępnij ten wpis!
Both comments and pings are currently closed.

5 komentarzy do artykułu "Budżet obywatelski, a jednak dało się!"

 1. pomysłowy donek pisze:

  Jak i gdzie można składać projekty obywatelskie?

  • Bartol pisze:

   Spokojnie. Na tą chwilę skończyło się na zapowiedziach, że będzie. Jeśli chodzi o projekty do realizacji, możesz nawet teraz kontaktować się w tej sprawie ze swoim radnym. Gdybyś miał jakieś pytania, zapraszam do ich zadawania poprzez maila redakcja@lle24.pl

 2. Kamilos pisze:

  Chyba się domyślam o jaki artkuł sponsorowany chodzi. Za każdym razem widzę tam wychwalanie wąsacza. Czy ten gość, co to pisze dostaje jakieś pieniądze z urzędu? No i jeszcze ten Góral. To już nie ma ogarniętych radnych żeby zapytać, tylko po jednej linii się robi?

  • ABC pisze:

   Na szczęście Góral nie jest już radnym. Trwa jeszcze w Radzie Nadzorczej SM Batory i w Radzie Osiedla.

   A swoją drogą nie wierzę, że raptem Kosiarski zgodzi się na parkingi, place zabaw itp bo ludzie chętnie zagłosują za takimi projektami. Na pewno ktoś będzie te wnioski weryfikował i dopuszczał do głosowania tylko te, których chce władza. I taki to będzie budżet obywatelski wspomnicie moje słowa.

 3. newage pisze:

  dobry jest …..

WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes