Kameralna majówka bez Łęcznej w tle…

Tradycyjnie jak co roku na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim wystartował cykl imprez pod szyldem „Kameralna Majówka na Pojezierzu”. Niestety w kalendarzu wydarzeń próżno jest szukać jakiegokolwiek eventu odbywającego się w Łęcznej. Nasze miasto od lat nie ma nic do zaoferowania obecnym tu podczas majówki mieszkańcom. No chyba, że atrakcją nazwiemy oglądanie lica „lobbysty” z Polnej z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja.

Co w maju będzie działo się na Pojezierzu? Poniżej krótki harmonogram.

30 kwietnia – 3 maja 2018 – DNI OTWARTE W SKANSENIE W HOLI
Niewielka wieś Hola to wyjątkowo malownicze miejsce, gdzie można zapoznać się z kulturą ludową Polesia. Znajduje się tu mały skansen, a w nim drewniane zabudowania mieszkalne i gospodarskie charakterystyczne dla regionu Polesia na początku XX w. Podczas Dni Otwartych w ofercie skansenu: zwiedzanie chałupy, wiatraka, kuźni, drewutni, stodoły – możliwość fotografowania się przed obiektami oraz w obiektach. W wiatraku znajduje się wystawa prac malarskich twórcy ludowego z Pławanic pod Chełmem – Stanisława Koguciuka.
Godziny otwarcia: 10.00 – 17.00
Cena: cegiełka (rekomendowane ceny: 10 zł – normalny, 6 zł – ulgowy)
Miejsce: Hola 1, 22-244 Stary Brus. Organizator: Towarzystwo Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi

1 maja 2018 – PIKNIK HISTORYCZNY W SŁOWIAŃSKIM GRODZIE
„Słowiański Gród” w Wólce Bieleckiej to rekonstrukcja średniowiecznego grodziska z pobliskiego Klarowa. Podczas rodzinnego pikniku z okazji oficjalnego otwarcia sezonu goście będą mieli możliwość obejrzenia obiektu, a także uczestniczenia w pokazach:
– swaćba – Słowiańskie zaślubiny
– słowiańskie tańce, strzelanie z łuku, lepienie z gliny, tkanie krajek, pokaz uzbrojenia
– recital Roberta „Liry” Jaworskiego z zespołu „Żywiołak” i wiele innych uciech.
Dodatkowe atrakcje: turniej gry w kapsle, słowiańskie jadło, kram z pamiątkami, słowiańska dyskoteka – konkurs z nagrodami, wieczorne tańce z ogniem.
Godziny: 15.00-21.00
Cena: bezpłatnie. Prosimy o e-mailowe lub telefoniczne zgłoszenie udziału w imprezie: info@horodyszcze.lbn.pl, tel. 693 191 808
Miejsce: Wólka Bielecka 7, 21-020 Milejów. Organizator: Park Historyczny „Słowiański Gród” w Wólce Bieleckiej, http://www.horodyszcze.lbn.pl

1-2 maja 2018 – DNI OTWARTE W POLESKIM PARKU NARODOWYM
Poleski Park Narodowy to turystyczna perełka Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, która wiosną prezentuje się wyjątkowo wspaniale. Dni Otwarte w Poleskim Parku Narodowym to doskonała okazja do poznania pod opieką przewodnika tajemnic poleskiej natury w muzeum oraz na ścieżkach przyrodniczych. Wystarczy zakupić bilety wstępu i stawić się na miejscu zbiórki – obsługa przewodnicka dla turystów indywidualnych w tych dniach jest BEZPŁATNA.
1 maja zapraszamy do zwiedzenia Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Starym Załuczu. Pod okiem pracowników Parku zapoznacie się Państwo z historią, przyrodą i kulturą Polesia Zachodniego i spotkacie oko w oko z żółwiem błotnym – mieszkańcem oczka wodnego znajdującego się na przy muzeum Parku.
2 maja zapraszamy na niezwykłą przygodę na ścieżkach przyrodniczych Parku – nowej ścieżce „Czahary”, a także ścieżce „Spławy”, „Dąb Dominik”, „Obóz Powstańczy”, „Perehod” . Więcej informacji o ścieżkach: PRZEJDŹ
Cena: bilet jednorazowy normalny – 6,00 zł, ulgowy – 3,00 zł, rodzinny (max. 6 osób) – 14 zł. Park honoruje kartę Dużej Rodziny. Szczegółowy cennik: Przejdź
Miejsce: Poleski Park Narodowy. Organizator: Poleski Park Narodowy: http://www.poleskipn.pl

1-3 maja 2018 – MAJÓWKA NA POLESIU
Kameralny skansen „Zagroda Poleska” w Kołaczach to miejsce, gdzie można obejrzeć rekonstrukcję poleskiej chałupy i zabudowań gospodarczych z ok. XIX w., a także dowiedzieć się jak niegdyś żyli mieszkańcy naszego regionu. W pobliżu zagrody znajduje się ścieżka przyrodnicza Nadleśnictwa Włodawa – „Kołacze, czyli kołatanie do wrót przyrody”.
1 maja w godz. 10.00-17.00 na terenie skansenu będą odbywały się warsztaty i zabawy rodzinne, 2 maja – o 12.30 odbędzie się wycieczka ścieżką przyrodniczą, 3 maja – od godz. 13.00 zapraszamy na przegląd zespołów ludowych z terenu LGD „Poleska Dolina Bugu”.
Cena: udział bezpłatny
Miejsce: Kołacze. Organizator: Towarzystwo Popularyzacja Piękna Polesia w Kołaczach.

1-6 maja 2018 – VIII WIOSENNY SPŁYW KAJAKOWY rzekami Polesia „POWITANIE BOBRÓW 2018”.
Zorganizowany spływ kajakowy rzekami Polesia, a przede wszystkim graniczną rzeką Bug z pewnością dostarczy wielu emocji i okazji do podziwiania niesamowitych widoków dzikiej Poleskiej Doliny Bugu. Zapisy do 24 kwietnia.
Cena: wpisowe – 60 zł/ każdy dzień spływu (40 zł z własnym kajakiem); wpisowe nie obejmuje kosztu noclegów.
Miejsce: rzeki Tarasienka, Włodawka, Uherka, Bug. Organizator: PTTK.

5 maja 2018 – REGIONALNE OTWARCIE SEZONU ROWEROWEGO W MILEJOWIE
W trakcie rajdu uczestnicy pokonają około 35 km przemierzając trasę: Milejów , Kajetanówka, Łańcuchów, Ciechanki, Ostrówek, Maryniów, Wólka Bielecka, Białka, Jaszczów. W „Zajeździe w Lesie” w Ciechankach uczestnicy będą mieli okazję spróbować swoich sił w parku linowym, natomiast w Grodzie Słowiańskim zapoznają się historią naszych przodków. W Jaszczowie na uczestników oczekiwać będzie ognisko i piosenka turystyczna.
Cena: udział bezpłatny
Miejsce: Trasa Milejów -Jaszczów. Organizator: Stowarzyszenie Turystyki Aktywnej „Nad Wieprzem” w Jaszczowie, http://www.nadwieprzem.org

12 maja 2018 – REGIONALNE OTWARCIE SEZONU KAJAKOWEGO W JASZCZOWIE
W tym roku oficjalne otwarcie sezonu kajakowego na Lubelszczyźnie odbędzie się na środkowym odcinku rzeki Wieprz, objętym ochroną jako Nadwieprzański Park Krajobrazowy. Udział w spływie to doskonała okazja do podziwiania malowniczych terenów doliny tej pięknej, dzikiej rzeki i Ośrodka Rekreacyjnego w Jaszczowie.
Dla „pływających inaczej” – rajd rowerowy „Na spotkanie Kajakarzy” na trasie Jaszczów – Siostrzytów – Białka – Maryniów – Klarów – Jaszczów (ok. 16 km).
Cena: udział bezpłatny (uczestnik pokrywa jedynie koszt ubezpieczenia 8 zł).
Miejsce: rzeka Wieprz (trasa: Trawniki – Jaszczów lub Siostrzytów – Jaszczów). Organizator: Stowarzyszenie Turystyki Aktywnej „Nad Wieprzem” w Jaszczowie, http://www.nadwieprzem.org

Po więcej szczegółowych informacji zapraszam na stronę Portalu Turystycznego(LINK).

PS. Kosiarski jak ci nie wstyd?

Udostępnij ten wpis!

3 przemyślenia na temat „Kameralna majówka bez Łęcznej w tle…

  1. Wstyd,tam na co dzień ch.j nocuje,już 15 lat wstecz było lepiej.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.