[LW Bogdanka] Wydobycie, sprzedaż i ceny akcji w górę!

Grupa Kapitałowa Lubelskiego Węgla Bogdanka wypracowała w I półroczu 2016 r. przychody ze sprzedaży na poziomie ponad 848,9 mln zł oraz zysk netto w wysokości blisko 75 mln zł. Oznacza to, że mimo dalszego spadku cen, zarówno przychody jak i zysk netto utrzymały się na poziomie zbliżonym do tego samego okresu roku poprzedniego.

W I półroczu produkcja węgla handlowego wyniosła 4,285 mln ton (wzrost o 10,1 proc. rdr), a w samym II kwartale wzrosła o 2,6 proc. rdr do 1,95 mln ton. Sprzedaż węgla wzrosła w I półroczu o 14,6 proc. rdr do 4,379 mln ton, a w II kwartale o 17 proc. rdr do 2,195 mln ton.

Wypracowane w I półroczu tego roku wyniki finansowe oceniam jako dobre. Ich osiągnięcie w bardzo niesprzyjających warunkach rynkowych było możliwe dzięki ciągłej, konsekwentnej kontroli kosztów oraz optymalizacji nakładów inwestycyjnych. Utrzymujemy bezpieczną płynność finansową i pozostajemy najbardziej efektywną i najnowocześniejszą kopalnią węgla kamiennego w Polsce. Choć w drugim kwartale widoczny był wzrost cen węgla na rynkach międzynarodowych, ceny tego surowca w Polsce pozostają na bardzo niskim poziomie a nadpodaż na rynku węgla utrzymuje się. Dlatego w tej chwili nie widzimy jeszcze przesłanek do zmiany obecnych trendów rynkowych w bliskiej perspektywie. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, szacujemy naszą całoroczną sprzedaż węgla na poziomie 8,5-9,0 mln ton – powiedział Krzysztof Szlaga, Prezes Zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A.

Spółka utrzymuje silną pozycję rynkową i powróciła w II kwartale 2016 roku do osiągniętego
w 2014 r. udziału w rynku sprzedaży węgla energetycznego do energetyki zawodowej na poziomie ok. 25% Podobnie udział w rynku węgla energetycznego ogółem osiągnął ponownie poziom ok. 16%.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Spółka szacuje sprzedaż węgla w 2016 r. w przedziale ok. 8,5 – 9,0 mln ton.
Wartość akcji lubelskiej spółki nieustannie rośnie. Wczorajszy dzień zakończyła na pół procentowym plusie. Za jedną trzeba było zapłacić 54 PLN.
W tym samym czasie spada wartość akcji Grupy Enea. Wczorajsza sesja na GPW została zakończona na historycznie niskich poziomach, poniżej 10 PLN za akcję. (Spadek ok. 2% i cena jednego waloru 9,94 PLN)

Udostępnij ten wpis!

3 przemyślenia na temat „[LW Bogdanka] Wydobycie, sprzedaż i ceny akcji w górę!

 1. Co wy k…a robicie akcje Bogdanki były po 130 parę złotych.
  A dziś 54 zł?
  Co się tak naprawdę zmieniło na naszej kopalni?
  Prezes?

  1. Ceny akcji LW Bogdanka na poziomie 134-148 PLN to był tylko chwilowy moment gdy kopalnia znajdowała się w szczycie, wysokie wydobycie, wzrost zatrudnienia, i zbyt na węgiel, a także obrót akcjami LW w domach maklerskich. Jednak realna wartość akcji LW Bogdanka to cena w granicach 65-75 PLN, kopalnia jest warta ogólnie ok 2 mld PLN i nie można oczekiwać sztucznego wzrostu cen akcji, kto chciał się wzbogacić i spieniężyć akcje zakupione tudzież otrzymane w związku z rozdziałem pakietu akcji wśród pracowników to się wzbogacił. Mimo to nadal myślę że jest to dobra lokata kapitału i biorąc pod uwagę sytuację gdzie cena akcji spadła poniżej 40 PLN to można się tylko cieszyć że ostatnio notowany jest wzrost.

 2. Najważniejsze na końcu. Warto było przeczytać całość.
  Enea ciągnie Bogdankę w dół.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.