M. Fijałkowski: Co widzi miejski monitoring?

Miejski monitoring z roku na rok się rozrasta i swoim zasięgiem obejmuje kolejne obszary miasta. Jednak zapewne każdy z was zastanawiał się jak jest z jego skutecznością i jakie wykroczenia, tudzież przestępstwa dzięki niemu zostały wykryte. Od jakiegoś czasu docierały do mnie sygnały od mieszkańców, że ze skutecznością monitoringu nie jest najlepiej, a jeżeli już coś dzięki niemu zostaje wykryte to jest to źle zaparkowany samochód.

Nie tak dawno przecież na temat monitoringu miejskiego wypowiedziała się Najwyższa Izba Kontroli, która to stwierdziła że: „W Łęcznej na ogólną liczbę 1.327 zaobserwowanych zdarzeń złożyły się m.in. trzy zdarzenia w ruchu drogowym i 1.219 (92%) nieprawidłowego parkowania, o których informacje były przekazywane Straży Miejskiej. Ponad 90% zdarzeń zostało zarejestrowanych przez jedną z siedmiu działających kamer”. Innymi zarzutami NIK-u wobec monitoringu były m.in. odtwarzanie programów telewizyjnych, brak obsługi w godzinach nocnych, jakość obrazu uniemożliwiająca rozpoznanie sprawców przestępstw. Szerzej można przeczytać o tym TUTAJ i TUTAJ.

Dlatego w związku z rozbudową monitoringu i utrzymaniem tej tendencji w kolejnych latach zadałem burmistrzowi Łęcznej następujące pytania:

– Ile interwencji zostało przeprowadzonych przez straż miejską dzięki wykryciu zdarzenia lub sprawcy przez miejski monitoring w czasie od 1 stycznia 2015 r. do 15 marca 2016 r.?
– Ile razy w latach 2010 – 2015 policja, inne służby mundurowe, a także inne podmioty wnioskowały o materiał z kamer monitoringu miejskiego oraz ile razy taki materiał został tym pomiotom udostępniony, a ile razy odmówiono udostępnienia? Proszę również o podanie przyczyn takiej odmowy.
– Ile razy w latach 2010 – 2015 nagranie z monitoringu miejskiego przyczyniło się do ustalenia wykroczeń oraz przestępstw z pominięciem zdarzeń związanych z nieprawidłowym parkowaniem oraz łamaniem przepisów ruchu drogowego, tj. np. niedostosowanie się do zakazu wjazdu, zakazu ruchu, zakazu zatrzymywania się i postoju, itp.
– Jaki jest średni koszt zakupu jednej kamery monitoringu miejskiego?

Za dwa tygodnie okaże się czy miejski monitoring służy do wyłapywania źle zaparkowanych aut czy może też pomaga policji w ujęciu sprawców poważniejszych czynów niedozwolonych. Zobaczymy, czy w ogóle jakieś podmioty korzystają z zapisów monitoringu. Pamiętać należy, że monitoring obsługiwany jest przez łęczyńską straż miejską.

Cały wpis przeczytasz na
<< Blogu radnego Mariusza Fijałkowskiego >>

Udostępnij ten wpis!
Both comments and pings are currently closed.

8 komentarzy do artykułu "M. Fijałkowski: Co widzi miejski monitoring?"

 1. ABC pisze:

  Zaraz wszystko wyjdzie. Ale już teraz obstawiam, że oprócz nieprawidłowego parkowania nie będzie się czym chwalić.

 2. Aga90 pisze:

  A jak to jest z legalnością mandatów wystawionych na podstawie zapisu z monitoringu? Kiedyś na tvn turbo w programie „emil łowca fotoradarów” była mowa że jeśli strażnik nie jest bezpośrednio świadkiem popełnienia wykroczenia to nie może na podstawie zapisu kamer który przejrzy po iluś tam godzinach wystawic mandatu

  • Newage pisze:

   Ale straznicy obserwuja przez monitoring i jada na miejsce 😉 przez monitoring to ciezko marke samochody ustalic taka to jakosc

 3. rolnik pisze:

  miejskiego to trza posadzić w przejściu na Wierzbowej i dać karton papiru do …toalety 🙂 bo niewiadomo jak sie zachowa w „terenie”
  bez tego samochodu i pseudo monitoringu na pole chłopcy

 4. Franz pisze:

  No to straż miejska ma szansę pokazać, że monitoring służy do czegoś więcej niż wyłapywanie źle zaparkowanych samochodów. Zobaczymy czy coś się poprawiło. Tak mieli się zmieniać.

 5. Musashi pisze:

  Jak bym miał obstawić tą super kamerę to obstawiłbym tą przy kościele Św. Józefa.

 6. Ferdynand K pisze:

  Burmistrz się cieszy, że udało mu się coś zrobić.
  Tak co jakiś czas montuje się kamerę i nagłaśnia temat.
  Trudności w załatwieniu, przy tym nie ma, nie trzeba jeździć po Urzędach Wojewódzkich np. Marszałkowskim szukając wejść, znajomości, by móc coś dla swojego miasta wywalczyć.
  A to nie jest takie proste, naszego gospodarza tu już znają, jest lubiany,ale jak widzicie nic nie może wskórać.
  Przez to nie ma inwestycji, czy dofinansowań z UE.
  A jakaś tam kamera będzie i bez łaski.
  „GK” napisze w biuletynie i rozgłos z tego zrobi na całą Łęczną.
  A w rzeczywistości będzie kolejny chłam. 😉

 7. Jan pisze:

  To skandal że głównie do tych celów jest wykorzystywany monitoring.Trzeba posadzić strażnika miejskiego w nocy (jeżeli już mają zostać) i niech pilnują to co się dzieje w mieście bo trochę się dzieje.Monitoring ma zapewnić w pierwszej kolejności bezpieczeństwo obywateli.

WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes