Obserwujcie niebo. Dzisiaj zaćmienie słońca

Trzy dobre wiadomości o poranku. Mamy piątek, początek astronomicznej wiosny, a na dodatek będziemy mogli oglądać wyjątkowe zjawisko. Mowa oczywiście o zaćmieniu słońca. W Polsce rozpocznie się ono o godz. 9.43. Maksymalną fazę osiągnie około 10.52, a zakończy tuż po godz. 12. Im dalej na północ kraju, tym bardziej będzie ono widoczne.

Zaćmienie będzie widoczne jako częściowe w całej Europie, a także na większości obszaru Afryki Zachodniej, Afryki Północnej oraz na części obszaru Bliskiego Wschodu, Azji Środkowej i azjatyckiej części Rosji. W Polsce przesłonięciu ulegnie – w zależności od regionu kraju – od około 65 proc. do ok. 80 proc. tarczy słonecznej.

Na pełne zaćmienie słońca widoczne w Polsce, przyjdzie nam poczekać do 7 października 2135 😉

Do obserwacji zaćmienia amatorom astronomii niepotrzebny jest teleskop, ponieważ zjawisko będzie widoczne gołym okiem. Eksperci zalecają jednak oglądanie Słońca przez specjalne filtry, które ochronią nasz wzrok przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Bezpieczne będą m.in. folia mylarowa Baadera ND5, specjalne okulary wyposażone w odpowiednie filtry, ciemne szkło spawalnicze i oczywiście teleskop słoneczny. Z popularnymi okopconymi szybkami, okularami słonecznymi, kliszami fotograficznymi i zdjęciami rentgenowskimi lepiej nie ryzykować.

Udostępnij ten wpis!

Jedna myśl na “Obserwujcie niebo. Dzisiaj zaćmienie słońca

  1. a jak ktoś nie widział na dworze, to w urzędzie może codziennie oglądać całkowite zaćmienie… w umyśle

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.