Związkowcy zapowiadają strajk na Bogdance!

Kilka tygodni temu dowiedzieliśmy się, że słabe wyniki finansowe Bogdanki przełożą się m.in. zwolnienia pracowników, skrócenie tygodnia pracy oraz na ograniczenie lub wstrzymanie środków na sponsoring Górnika Łęczna. Dzisiaj kolejna zła informacja. Mimo, że jest to ostateczność, związkowcy nie wykluczają przeprowadzenia strajku na kopalni. Dzisiaj weszli w spór zbiorowy z zarządem i postawili żądania. Jak sami twierdzą niewygórowane.

Związkowcy oczekują:
– by firmom zewnętrznym zlecano tylko te prace, których załoga górnicza nie jest w stanie wykonać. Dzięki temu udałoby się uratować miejsca pracy w spółce.
– by utrzymać średnią wysokość płacy na poziomie nie niższym niż w 2014 roku, czyli ponad 7,3 tys. zł.
– by zarząd firmy przeznaczył dodatkowe 7 mln zł na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych na tzw. „wakacje pod gruszą” dla pracowników.
– by jak najszybciej zarząd podpisał uzgodniony w styczniu tego roku regulamin świadczeń socjalnych.

Jak oceniacie te postulaty (szczególnie przedostatni) w odniesieniu do obecnej sytuacji w Lubelskim Węglu?
A ta jak wiadomo nie jest najlepsza za sprawą decyzji rządu, który dotuje wydobycie w kopalniach na Śląsku. To z kolei powoduje, że śląskie kopalnie mogą sprzedawać surowiec taniej, „wycinając” tym samym konkurencję.

Kilka tygodni temu Bogdanka skierowała do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zbadanie poczynań śląskiej Kompanii Węglowej. Są podejrzenia, że Śląska spółka sprzedaje węgiel poniżej kosztów wydobycia, a co więcej – oferuje go również odbiorcom Bogdanki.

Udostępnij ten wpis!

23 przemyślenia na temat „Związkowcy zapowiadają strajk na Bogdance!

 1. A może zdawać się na żądania związków nieco od czapy, prezes kopalni powinien zebrać wszystkich pracowników, zarówno LW jak i spółek i zaproponować wspólne pójście na Warszawę. Sytuacja spółek jest uzalezniona od sytuacji kopalni a nie będzie lepiej, może być tylko gorzej, zarówno dla pierwszych jak i drugich. Tak na prawdę wszyscy nie mają nic do stracenia.
  W LW emeryci decydują, czy chcą pracować dalej, czy skreślić młodszego kolegę z listy, a być albo nie być „spółkowicza” zależy od wyniku przetargu.
  Rząd chucha na śląskie kopalnie kosztem naszej, nie zdając sobie sprawy co się tutaj dzieje. Może myślą, że skoro Bogdanka cicho siedzi to jakoś przędzie.
  Będzie tylko gorzej,ale jeżeli sami górnicy nie wyjdą z żadną inicjatywą, to ten statek pójdzie na dno…
  PS. Tak, zdaje sobie sprawę, ze LW to firma prywatna, ale to nieprzemyślane działania rządu doprowadziły do tej sytuacji…

 2. Panowie górnicy strajkujcie ile wejdzie !! Zastanówcie sie najpierw co zyskacie?, przez tyle lat zadzieraliscie głowy do góry i uwazaliscie ze jesli pracujecie na kopalni to wszystko sie wam należy i przyszły czasy w koncu kiedy dostaniecie po dupie !! skoncza sie zycie na kredyt trzeba było mysleć a nie zyc jak w bajce kredyty trzeba spłacac i zacznie sie zycie z zaciskaniem pasa !! Co zrobicie jak ogranicza jeszcze bardziej wydobcie wegla nie szanujecie swojej pracy !! Moze czas zaczac myśleć i moze zrezygnowac z dodatków finsnsowych wczasów pod grusza itp ale chyba nie zależy wam na tym zeby kopalnia funkcjonowała wiec strajkujcie i walczcie o te 7 tysia !! zostaniecie bez pracy i kasy to i za 3 tysia bedziecie tyrac jak górnicy na sląsku. A łęczna bez kopalni da sobie radę , Bogdanka i tak płaci podatki w Puchaczowie …

 3. Na kiedy zaplanowany jest ten strajk?
  Wg mnie przy słabej sytuacji finansowej kopalni pracownicy chcąc utrzymać miejsca pracy i pensje na wysokim poziomie, powinni zrezygnować z wczasów pod gruszą i pakietów socjalnych. Albo rybki albo akwarium. Żeby później nie było płaczu że ani pracy ani wczasów nie ma 😉

 4. Przed drugą turą wyborów obecny burmistrz zorganizował w Łęcznej konferencję i głośno trąbił o jakiejś podstrefie ekonomicznej, elektrowni itd., a zaraz po ogłoszeniu wyników temat elektrowni podupadł… Teraz widząc aktualną sytuację kopalni powinien na głowie stanąć, aby ta elektrownia jak najszybciej powstała. Wiązałoby się to z zapewnieniem zbytu na węgiel, wpływami podatków do budżetu, a także z dodatkowymi miejscami pracy.

 5. Czym będzie Łęczna bez kopalni?
  Nie jestem pracownikiem LW ale śmiem twierdzić ,że to dzięki obecności tej firmy miasto wygląda dziś schludnie, jest Górnik Łęczna, jest szpital, nowe drogi i wiele innych zdobyczy cywilizacji. Zadziwiająca jest łatwość z jaką ludzie poddają się manipulacji. Wzajemne szczucie nie-górników na górników nie wnosi nic pozytywnego. Pomyślcie -jeśli górnik nie dostanie np. dofinansowania do wczasów to zaoszczędzone pieniądze nie obniżą ceny węgla-a popłyną do właścicieli spółki.
  Zawiść w stosunku do górników i ich rodzin ma swoje źródło w frustracjach i niskich ocenach własnej wartości niektórych ludzi zatrudnionych poza kopalnią.
  Zamiast inwektyw warto czasem użyć rozumu.

  1. W takim razie zaoszczędzone pieniądze min z redukcji zatrudnienia też popłyną do właścicieli spółki ? albo brak dalszych inwestycji to też zaoszczędzone pieniądze które włożą sobie do kieszeni ? to Ty pomyśl. A skoro jest to takie jawne złodziejstwo to zróbcie z tym coś zamiast biadolić na forum. Ja też nie pracuje i nie chciałbym pracować na kopalni na swoją pracę nie narzekam żona też chodzi o zasady… PS.wyremontowane drogi min Al jana pawła nie ma nic wspólnego z kopalnią bo jest to droga krajowa którą to właśnie ciężarówki jadące do kopalni rozjeżdżają rewitalizacja miasta, osiedli to także zasługa innych ludzi, spółdzielni itp. Szpital i tak by powstał bo powiat ma tyle wpsólnego z kopalnią co piernik z wiatrakiem a wielkie kartki na drzwiach specjalistów z napisem badania okresowe pracowników lw mających wszędzie pierwszeństwo nic nie zmienia. W 2008 też miałem kryzys w swojej firmie ponad 300 osób z bólem ale zgodziło się na obniżenie pensji nie mieliśmy premii czasami w tyg trzeba było pójść na urlop płatny lub bezpłatny ale dziś już tego nikt nie pamięta. W przeciwieństwie co do niektórych znam swoją wartość i co jest najważniejsze a frustrować będą się jak ich zwolnią i trzeba będzie pracować na innych warunkach.

 6. Wczasy pod gruszą i utrzymanie pensji na poziomie 7,4… Szkoda mi tylko normalnych ludzi którzy mają rodziny i zobowiązania reszta cwaniaczków w audiczkach i beemkach kupionych od płaczącego niemca może poczuje co to jest normalne życie a nie ,, mi sie należy ,, bo ja pracuje w kopalni. To nie pracuj to przecież nie przymus. Kryzys na rynku węglowym a oni o wczasach myślą i utrzymaniu wysokiej pensjii żeby dalej kupować na pokaz. Powinniście się zgodzić na obcięcia pensji zamiast redukcję etatów byle zachować tą dobrą pracę a w miarę poprawy sytuacji wracać do poprzednich przywilejii !!!

  1. Chłopie a co Cię to obchodzi kto ile. Nikt nie broni Tobie iść do pracodawcy i powiedzieć mu że chcesz zarabiać więcej.

   1. Tyle że ja nie narzekam na swoją pracę i wynagrodzenie a Wy i owszem w czasie kryzysu myślicie nie jak pozostać w pracy tylko koniecznie zarabiać tyle samo a do tego wypocząć za półdarmo.

    1. zaraz zaraz „Wy”? Ja nie jestem górnikiem i nigdy nim nie będę ale uważam że nic w tym złego że ludzi walczą o lepsze zarobki.

 7. Dodać jeszcze trzeba że jak kopalnia zacznie zwalniać ludzi to nic w Łęcznej nie będzie, bo kto będzie kupował w sklepach na targu czy tankował samochód itd. Wszystko kręci się wokół kopalni i myślę że Łęczynianie powinni stanąć murem za górnikami.

  1. zostaną jeszcze urzędnicy ich jest bardzo dużo 🙂 🙂
   Polska gospodarka urzędnikami stoi.

    1. nie. Myślę że wtedy będzie ich jeszcze więcej. Zatrudnią ze 20 do walki z bezrobociem

 8. ooo właśnie Tomek święte słowa 🙂
  ale ten jad to taki polski
  Polska myśl robotnicza: oby sąsiad nie miał lepeij

 9. Dziwni jesteście. Macie mentalność niewolnikow.25 lat TVN-u już wyprało wam głowy. Zamiast zadac zarobków jak górnicy w kopalni to wy chcecie żeby górnicy z kopalni zarabiali tyle co wy.

 10. a gdzie mowa o strajku ? czasie ? programie ? formie ? kto za hajs przesłał to inffo ?

  1. Jak czytasz tylko wazeliniarzy wąsatej władzy to nie dziw się, że nic nie wiesz. Oni pewnie napiszą o tym za tydzień. Im nie wolno. A te wczasy pod gruszą to jaja jakieś są.

 11. co to kurwa ma być. zarząd już dawno się zgodził na wczasy. jakie dodatkowe ? czy to ma być 14 ? mydlenie oczu i tyle. zarząd dawno już o wczasy się zgodził. W Penisa walenie ..

 12. ja w swojej firmie nie mam funduszu socjalnego i żyję, górnicy też przeżyją, się paniska poprzyzwyczajali do dobrobytu, niech zobacza jak to jest pracować w normalnych realiach

 13. A niech strajkuja nic im to nie da zarządowi tylko o to chodzi żeby szukać oszczędności nikt im nie da takiej kasy jak ludzie ze spółek zrobią to samo co oni za owiele mniej nie zjada ludzie z LW ale ze spółek zjada na miejsca tych strajkujących czekają wszyscy w spółkach więc nikt ze spółki się nie przyłączy do strajku LW i koło się zamyka. Przecież jak zabiorą roboty spółkom i oddadzą ludziom z LW tak jak tego żądają to stracą pracę ludzie w spółkach gdzie wynagrodzenie nawet nie sięga 2 tysięcy a muszą wykonywać takie same prace jak pracownicy LW za dużo mniejsze pieniądze i gdzie tu jest sprawiedliwość?

 14. związkowcy to debile, nie obrażając debili. Im się należy i ch….. Pracuje w spółce, wkrótce zamierzam skończyć tą robotę i poszukać czegoś innego i nie ma tu krzty zazdrości. Ale te wszystkie przywileje to relikt komuny. A związkowcy niech ujawnią swoje wypłaty to raz i niech się utrzymują ze składek innych ryli. Ogólnie solidarność górnicza w mieście bez tradycji górniczych jest śmieszna.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.