Bogdanka z kolejnym rekordem! Jakim?

Początek roku przynosi kolejne doskonałe wiadomości z kopalni węgla kamiennego w Bogdance. Tym razem górnicy mogą pochwalić się przygotowaniem do eksploatacji najdłuższej ściany nie tylko w historii firmy, ale także w historii całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce!

– 29 stycznia 2024 r. o godzinie 8:00, na pierwszej zmianie, decyzją Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego LW Bogdanka rozpoczęła eksploatację ściany 1/IV/391 w polu Bogdanka. Ściana ta będzie eksploatowana kombajnem ścianowym. Jej miąższość (grubość pokładu) szacowana jest na ok. 2,8 m. Rekordowa ściana zlokalizowana jest w polu wydobywczym Bogdanka, na głębokości 1020 metrów pod ziemią. Jest to pierwsza ściana w polu czwartym w pokładzie 391. Jej wybieg szacuje się na 3015 metrów. To 98. ściana w historii firmy – powiedział Adam Partyka, z-ca prezesa zarządu LW Bogdanka ds. pracowniczych i społecznych.
– Na szczególne wyróżnienie zasługuje imponująca długość tej ściany, tj. aż 380 metrów. Bazując na tym parametrze, ściana 1/IV/391 jest nie tylko najdłuższą ścianą w 41-letniej historii kopalni Bogdanka, ale i w historii całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce – mówi Kasjan Wyligała, prezes zarządu LW „Bogdanka” S.A. – Bardzo dziękuję naszej Załodze za gotowość i zrealizowanie tak ambitnego celu. Obecnie, w pełni realizujemy ogłoszone w Strategii Spółki plany produkcyjne opierające się na miksie 3-4 ścian. Nowa ściana daje nam możliwość elastycznego planowania ruchu w zakładzie górniczym. To także świetna wiadomość w kontekście planów produkcyjnych na 2024 rok, które ustaliliśmy na ok. 9 mln ton – dodaje prezes Wyligała.
– To bardzo dobra informacja z punktu widzenia efektywności i ekonomii naszego biznesu. Duża miąższość, połączona z rekordową długością ściany, zapewnia wysoką wydajność i efektywność ekonomiczną, co bezpośrednio przełoży się na planowany niski jednostkowy koszt wydobycia dla tej ściany. To niezwykle ważne w obecnej sytuacji rynkowej, gdzie obserwujemy zmniejszony popyt i spadki cen wobec sytuacji sprzed roku – powiedział Artur Wasilewski, z-ca prezesa zarządu LW Bogdanka ds. ekonomiczno-finansowych.
W terminologii górniczej, „długość” ściany w kopalni jest to obszar pomiędzy dwoma chodnikami przyścianowymi, w którym eksploatuje się pokład węgla. Z kolei „wybieg” ściany to obszar w głąb górotworu, który przeznaczony jest do eksploatacji dla danej ściany wydobywczej.

Udostępnij ten wpis!

2 przemyślenia na temat „Bogdanka z kolejnym rekordem! Jakim?

  1. I pewnie rządzącym z PO nie spodoba się, że może być tak długa ściana. i problem z nadmiarem węgla i jego wydobyciem. Oby następny tytuł w miejscowych mediach nie był informacją, że odwołano Prezesa i Zarząd naszej kopalni i ograniczają wydobycie węgla. 🙁

    1. Oddychaj, bo się czerwona na twarzy robisz. Nikomu z żadnej opcji politycznej nie przeszkadza kopalnia, do której nie trzeba nieustannie dosypywać z budżetu. Cieszmy się, że trudności geologiczne zostały opanowane i Bogdanka znowu wychodzi na prostą. Co do Zarządu, to dla nikogo nie jest tajemnicą, że powołany został z politycznego nadania więc fundamenty ma kruche, ale jeśli będą efekty pokazujące, że Prezes „ogarnia”, firma się rozwija i nie będzie kolejnych głupich afer, to jest w stanie spokojnie obronić swoje stanowisko.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.