Czy można wprowadzić kodeks etyki urzędnika?

Okazuje się, że jest to możliwe. Tekst niestety nie będzie dotyczył łęczyńskiego urzędu. Taki kodeks zdecydowała się wprowadzić Gmina Turawa (Opolskie). Wójt przyjął już dokument.
To nic innego jak zbiór zasad i wartości, które będą obowiązywały pracowników urzędu w trosce o dobro mieszkańców oraz chęć podwyższania standardów zachowania względem siebie i świadczonych usług.

„Prócz powinności przestrzegania takich zasad, jak praworządność, bezstronność, rzetelność czy szacunek wobec innych w dokumencie zapisano, że niedopuszczalne są – względem klienta – np. opryskliwość i złośliwości, celowe i zamierzone działanie na zwłokę w sprawach, które mogą być zakończone przed upływem terminu określonego w przepisach, wyśmiewanie, podnoszenie głosu, obrażanie i poniżanie, a także prowokowanie sytuacji konfliktowych lub moralnie niejednoznacznych czy nieuzasadnione wypraszanie klientów z biura.”
Wśród zachowań nagannych i niedopuszczalnych wymieniono m.in. przyjmowanie korzyści majątkowych czy osobistych oraz dyskryminację czy lekceważenie.

Prawda, że proste?.
Niepokojące jest jednak to, że to co powinno stanowić normę, musi być w taki sposób przypominane ludziom pracującym w urzędach. Niemniej jednak chętnie zobaczyłbym taki kodeks (stosowany) w Łęcznej. Z tą różnicą, że dopisałbym punkt o wykorzystywaniu służbowego sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem. Moim zdaniem takie zachowania jak opisane tutaj(LINK) nie przynoszą splendoru ani miastu, ani urzędnikom.

Swojego czasu (podczas pierwszej kadencji „dobrego gospodarza”) były w łęczyńskim magistracie prowadzone zabiegi (komuś się chciało…) nad tym aby praca urzędu była jak najbardziej transparentna. Były różnego rodzaju ankiety, był program „przejrzysta gmina”. Co z tego pozostało dzisiaj? Każdy niestety widzi…

(Źródło: samorzad.pap.pl)

Udostępnij ten wpis!

Jedna myśl na “Czy można wprowadzić kodeks etyki urzędnika?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.