Jak w PRLu? Bogdanka wprowadza limity na węgiel dla gospodarstw domowych!

Można odnieść wrażenie, że to już kiedyś było. W związku z brakiem węgla opałowego na krajowym rynku, jego ceny są bardzo wysokie. To w zestawieniu z blokadą surowca z Rosji, spowodowało, że od 16 maja 2022 w Lubelskim Węglu Bogdanka obowiązuje limit sprzedaży do 3 ton dziennie, ale nie więcej niż 5 ton rocznie na gospodarstwo domowe.

Nie jest to pierwsze ograniczenie, stosowane przez spółkę. Ostatnio obowiązywało w marcu 2022, lecz było zdecydowanie mniej dotkliwe dla posiadaczy domów jednorodzinnych.
Zgodnie z nimi osoba fizyczna mogła dziennie nabyć do 3 ton węgla, ale nie więcej niż 10 ton w skali roku. Teraz, roczny limit dla gospodarstw domowych został zmniejszony o połowę i wynosi równe 5 ton.

Z zapowiedzi spółki wynika, że w tym roku planuje wydobyć 9,5 mln ton węgla. Pozyskiwany w LW węgiel kamienny energetyczny stosowany jest przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej, cieplnej oraz do produkcji cementu. Jest oczywiście również wykorzystywany do ogrzewania domów. Nie jest jednak tak bardzo popularny w tym obszarze, jak surowiec ze Śląska czy z Rosji.

Udostępnij ten wpis!