Łęczna: Skandal w radzie miejskiej. Fałszerstwo! Czy radny pożegna się z mandatem?

Przed nami bardzo ciekawa sesja rady miejskiej. Jednemu z radnych pewnie zrobi się gorąco. Wszystko za sprawą próby przekazania ponad 170 tysięcy złotych na prace remontowe przy kościele św. Marii Magdaleny w Łęcznej.
Jak twierdzą radni opozycji, pozytywna opinia komisji finansów dotycząca wyżej wymienionego zadania, została sfałszowana. Przez kogo?

Jakiś czas temu do łęczyńskiego ratusza wpłynęły dwa wnioski dotyczące dofinansowania prac zabezpieczających przy budynku dawnej plebanii oraz w kościele. Łącznie wnioskodawcy chcieli pozyskać na ten cel ok. 175 000 PLN (160 000 PLN na kościół i 15 000 PLN na plebanię).

Następnie wniosek trafił pod lupę komisji finansów, która na posiedzeniu 30.06.2021 miała wydać opinię w tej sprawie. Jej przewodniczący Jan Skibiński bardzo naciskał, aby radni zgodzili się przekazać środki z budżetu miasta na w/w cel.

Takiemu wydatkowaniu publicznych pieniędzy w tym roku sprzeciwili się pozostali członkowie komisji finansów. Radny Piotr Kotuła zwrócił uwagę na kilka spraw. Po pierwsze, na to ,że tegoroczny budżet jest okrojony z uwagi na pandemię, a dodatkowo rok wcześniej miasto przekazało już ponad 160 000 na rzecz tego kościoła. Ponadto powiedział, że przedszkola publiczne nr 1 i 3, wymagają remontu, bo się sypią. Na to radny Skibiński odparł cytuję „bierz kielnię i zapieprzaj”. (Nagranie z dyktafonu)

Radnym nie spodobała się nachalna próba przepchnięcia kolanem wniosku przewodniczącego i postanowili przełożyć (na wniosek radnej Renaty Okoń) procedowanie tej sprawy na kolejny termin posiedzenia komisji (4 radnych było za, 3 przeciw).

Zapytacie pewnie, skąd miały być zdjęte pieniądze o których mowa (ok. 160 000 PLN) na remont w kościele? W urzędowych kuluarach słychać wprost, że z remontu ulicy Polnej.

W niedługim czasie okazało się, że do rady miejskiej trafiły opinie przewodniczącego Skibińskiego w sprawie przekazania pieniędzy na remont kościoła i plebanii. Ku zaskoczeniu członków komisji, były pozytywna. Poniżej skany dokumentów:

Na obu dokumentach podpisał się przewodniczący Skibiński.

Jak twierdzą pozostali członkowie komisji finansów 30.06 czyli w terminie powstania obu opinii, radni nie głosowali w tej sprawie. Jedyne głosowanie jakie się wtedy odbyło, miało dotyczyć przełożenia terminu procedowania tych wniosków.
W związku z powyższym 5 członków komisji finansów (Mariusz Fijałkowski, Piotr Kotuła, Jarosław Łuczyński i Renata Okoń na piśmie, Piotr Winiarski ustnie) złożyli oświadczenia z których wynika, że doszło do poświadczenia nieprawdy i przekroczenia uprawnień. Poniżej jedno z takich oświadczeń. Przepraszam za jakość:

Znamiennym jest też fakt, że poprawność opinii, jako jedyny potwierdził radny Łagodziński, któremu ekipa Leszka Włodarskiego podarowała ostatnio stołek wiceprzewodniczącego rady miejskiej. Pozostali członkowie komisji (5 radnych) nie przyjęli jak twierdzą, również sfałszowanego protokołu z posiedzenia komisji z 30.06. W protokole pojawia się informacja, że radni głosowali w sprawie opinii.

Co będzie dalej?
Oczywiście złożenie doniesienia w prokuraturze, to tylko formalność. Lecz radni podjęli też decyzję o tym, że radny Skibiński nie powinien pełnić funkcji przewodniczącego komisji finansów i zajmą się sprawą jego odwołania na jutrzejszej sesji.

Będzie ciekawie, tak więc już teraz wszystkich zapraszam do oglądania relacji z sesji w internecie.

PS. O tej sprawie, łęczyńskie pseudo media, z pewnością będą milczeć. Udostępniajcie zatem ten artykuł, gdzie tylko możecie 🙂

Udostępnij ten wpis!

10 przemyślenia na temat „Łęczna: Skandal w radzie miejskiej. Fałszerstwo! Czy radny pożegna się z mandatem?

 1. kościołowi ?jeszcze mogą do Gminy dorzucić a nie gmina dokładać do kościelnego podwórka

 2. Brakuje ważnej informacji. Z jakiego komitetu jest radny Skibiński, a z jakiego są pozostali członkowie komisji.

  1. Radny Skibiński reprezentuje PIS, cześć członków komisji to również przedstawiciele PIS, Wspólnej sprawy i PO

 3. Dlaczego Winiarski oświadczenia nie złożył? Ślepy jest czy ma tam jakiś interes?

  1. P. Winiarski złożył oświadczenie na posiedzeniu komisji do protokołu, gdzie również stwierdził, że głosowanie nt. wyrażenia opinii przez komisję finansów nie miało miejsca.

 4. To ładnie się w Radzie Miasta dzieje pod okiem burmistrza.
  Czyżby odwołana pani V-ce nie pasowała do ekipy?

 5. Na kościół żałować to przecież grzech . Po co walczyć z kościołem to nie po chrześcijańsku !

  1. To kościół walczy o kasę. Podoba mi się, że radni dbają o kasę miasta i nie rozdają pieniędzy na lewo i prawo. Jak będą pieniądze to się podzielą a jak nie ma to niech robią to co najbardziej potrzebne.
   Kto wymyślił żeby z Polnej pieniądze zabierać?

  2. ty też raczej nie dałeś kościołowi 150 kafli. czy to oznacza, że z nim walczysz?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.