Łęczna: Trzymajcie się za portfele! Włodarski zaplanował podwyżki podatków! Co zdrożeje najbardziej? (dr M. Fijałkowski)

Po niedawnej podwyżce opłat za śmieci i ciepło, mieszkańców Łęcznej czekają kolejne podwyżki. Tym razem to Leszek Włodarski chce podnieść podatki lokalne: podatek od nieruchomości, podatek rolny oraz opłatę od posiadania psa. Co prawda, na chwilę obecną nie są znane stawki podatku od środków transportowych, ale nie mam wątpliwości, że i w tym przypadku burmistrz pozostanie wierny „tradycji”.

Mieszkańcy gminy Łęczna odczują w szczególności podwyżkę podatku od nieruchomości. Dotknie posiadaczy gruntów:

 • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – podwyżka o 11 gr za każdy m2
 • pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub płynącymi – podwyżka o 58 gr za 1 ha
 • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – podwyżka o 4 gr za każdy m2
 • niezabudowanych, objętych obszarem rewitalizacji – podwyżka o 4 gr za każdy m2

a także posiadaczy budynków lub ich części:

 • mieszkalnych – podwyżka o 7 gr za każdy m2
 • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – podwyżka o 3 zł za każdy m2
 • zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – podwyżka o 1,34 zł za każdy m2
 • związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych – podwyżka o 58 gr za każdy m2
 • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – podwyżka o 96 gr za każdy m2

Włodarski proponuje także podwyżkę podatku rolnego o 6 zł (średnia cena skupu żyta <100 kg> mająca zastosowanie przy obliczaniu podatku rolnego).

Natomiast posiadacze psów muszą się liczyć z 10 zł podwyżką od jednego psa.

Oczywiście za chwilę urzędowa machina propagandowa zacznie porównywać Łęczną do innych miast i będzie próbować wmówić mieszkańcom, że podwyżka jest symboliczna, a w zasadzie żadna. Są to jednak plany kolejnego sięgnięcia do kieszeni mieszkańców Łęcznej, dla których koszty życia i tak są w tej gminie bardzo duże. Te ruchy burmistrza będą także oznaczały kolejną podwyżkę czynszów dla osób zamieszkujących w blokach. Warto tylko przypomnieć, że kolejne podwyżki czynszów znajdujemy w swoich skrzynkach średnio co 2-3 miesiące.

Podwyżkowe plany burmistrza może pokrzyżować jeszcze rada miejska, która w ostatnich dwóch latach (również na mój wniosek) nie zgodziła się na drenowanie kieszeni mieszkańców. Czy tak samo będzie i tym razem? Ja na pewno za tymi podwyżkami nie zagłosuję i będę namawiał do takiej postawy koleżanki i kolegów radnych. Podatkowa sesja rady miejskiej prawdopodobnie już na początku listopada.

Udostępnij ten wpis!

8 przemyślenia na temat „Łęczna: Trzymajcie się za portfele! Włodarski zaplanował podwyżki podatków! Co zdrożeje najbardziej? (dr M. Fijałkowski)

 1. Zamiast się cieszyć że ktoś w ogóle chciał płacić za psa zwłaszcza gdy nie ma straży miejskiej to oni podwyżki zapowiadają. Proste psy będą wyrejestrowywane i więcej stracą niż zyskają.

 2. cosz tu winien ten chłopaczyna, nie zna się , wybraliście go na burmistrza i odleciał sam nie wie dlaczego taki zaszczyt go spotkał w życiu, a w urzędzie sami z wiosek ,nikt prawie z miasta i mamy to co mamy, inwestycje „nadzorują” jeden z drugim co około 14 już przebiera nogami do domu , inwestycje się sypią , może odpowie ktoś z urzędu jak tam sprawa z prywatną kamienicą co ją uszkodzili budując nową kamienicę miejską , za odszkodowanie zapłaci mam nadzieję inpektor nadzoru ? a kto to ? zagadka z nagrodą 🙂

 3. Qrwa jak długo będzie nas oszwabiał, jeden sposób na rządzenie – szwabić mieszkańca, mieliśmy szansę odwołać go w referendum i co i klapa. Co się wydarzyło ? nikt nie wie.
  Ludzie opamiętajcie się przy następnych wyborach – jak długo będzie rządzić ta przeklęta komuna, czy kiedykolwiek komuniści odpadną ??? W spółdzielni Batorego tak samo komuniści opanowali instytucję.
  Dajcie szansę uczciwym wreszcie !!!!!!!!!

 4. I tak to się dzieje, poskacze trochę, błaznuje, porobi z siebie pośmiewisko, a jak trzeba coś zrobić, to brakuje pieniędzy i najłatwiej wziąć od mieszkańców.

 5. najpierw wydaje na głupoty, a jak trzeba pieniędzy to podwyżki dla ludzi. Tak się rządzi w Łęcznej.

 6. Niech sobie jeszcze jeden zakątek relaksu zbuduje albo nawet dwa. Na takie g#wno idą pieniądze mieszkańców, a potem trzeba podwyżki robić. Filozof z bożej łaski.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.