Lubartów zainteresowany programem „Mieszkanie Plus”! [Audio]

Po Świdniku i Białej Podlaskiej, kolejne miasto z Lubelszczyzny deklaruje chęć wzięcia udziału w programie „Mieszkanie Plus”. Jest nim pobliski Lubartów. Urzędnicy wskazali już nawet działki pod budowę bloków. Są położone przy ul. Szkolnej i ul. Księdza Jerzego Popiełuszki. Da się?

Zgodnie z założeniami Programu lokale będą wykończone „pod klucz” – tzn. gotowe do zamieszkania. Oferta jest kierowana do mieszkańców Gminy Miasta Lubartów. Lokale mieszkalne wybudowane w ramach programu MIESZKANIE PLUS, powstaną przede wszystkim z myślą o wynajmie z dojściem do własności lokalu po 25 latach najmu. Przewidywany koszt budowy mieszkania będzie się mieścił w przedziale od 2,5 tys. zł/m2 do 4 tys. zł/m2. W takim przypadku, czynsz (bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów) wyniesie od 12 zł/m2 do 20 zł/m2.

Lubartowscy urzędnicy poszli o krok dalej i kilka miesięcy temu stworzyli ankietę dla mieszkańców zainteresowanych programem. W ankiecie należało odpowiedzieć m.in. na pytania: jaka wielkość mieszkania Panią/Pana interesuje, czyją własnością jest zajmowane obecnie mieszkanie, jakie koszty Pan/Pani ponosi z tytułu czynszu lub wynajmu mieszkania, czy obecnie Pan/Pani stara się o mieszkanie. W jakim przedziale mieszczą się miesięczne dochody netto przypadające na jednego członka rodziny.

Jak było w Łęcznej? Wąsaty myśliciel z Placu Kościuszki nie pytał nikogo o zdanie. Nie od dzisiaj wiadomo, że sam wie wszystko najlepiej. Poniżej nagranie z sesji rady miejskiej zarejestrowane w ubiegłym roku. Posłuchajcie:

Tego festiwalu bzdur i porównywania mieszkań z programu do komunalnych lub socjalnych nie wytrzymał radny Pawlak i wypunktował włodarza. Nagranie ma 10 minut ale szczerze radzę Wam przesłuchać je w całości.

Skąd Waszym zdaniem łęczyński włodarz czerpie wiedzę… A może to takie „nie, bo nie”?
O ile jestem przeciwny szerokiemu rozdawnictwu publicznych pieniędzy a’la 500+, to program Mieszkanie Plus miałby w Łęcznej co najmniej jeden pozytywny skutek (poza oczywistym zabezpieczeniu czterech kątów dla młodych).
W mojej opinii wpompowanie w rynek 100 czy nawet większej ilości nowych lokali na preferencyjnych warunkach, obniżyłoby chore ceny mieszkań w naszym mieście, które niejednokrotnie dorównują lub nawet przewyższają te z Lublina.

Na koniec przypominam, że jeszcze kilka lat temu, włodarz nie widział sensu budowy żłobka w Łęcznej…

Udostępnij ten wpis!

14 przemyślenia na temat „Lubartów zainteresowany programem „Mieszkanie Plus”! [Audio]

 1. Super dla Pana radnego! Panie burmistrzu to nie te czasy! Nie te czasy pracy pod Lubelskim Weglem kiedy każdy z pracowników otrzymywał takie samo wynagrodzenie! Nie było spółek i tego co się dzieje teraz.Jeśli chodzi o kredyt ja wraz z mężem pomimo pracy przy trójce dzieci nie otrzymany kredytu bo mamy tz.za dużo buzi do wyżywienia.Jestem córką emerytowanego gornika. ILE OSÓB Z ŁĘCZNEJ DOROBIŁO SIĘ SAMEMU?BEZ ŻADNEJ POMOCY RODZICÓW?MIEJCIE ODWAGĘ PISAĆ.ILE OSÓB BEZ POMOCY RODZICÓW ZNALAZŁO SOBIE PRACĘ SAMEMU?bez wsadzania swój swojego? Chciałabym żeby Pan burmistrz spojrzał na ludzi którzy są odpowiedzialni na tyle że dają radę pomimo tego że nie dostają na talerzu.Biorą życie w swoje ręce! Ja od ponad 6lat wynajmuję stancję… ale daję radę i dam i wiem że osiągnę wiele! Proszę spojrzeć na te czasy! Pozdrawiam

 2. niezależnie skąd Burmistrz czerpie wiedzę to

  12pln za metr to czynsz za 50M2 (takie m3) wyniesie 600pln bez opłat eksplatacyjnych. Przy 20 pln/m to przy takim samym metrażu 1000pln.
  Poprawcie mnie jeśli się mylę ale pewnie ten czynsz nie zawiera dodatkowej opłaty „za wykup na własność”…
  Mało optymistyczne koszty…

  1. Do stawki 10 czy 20 zł za m kw dochodzą tylko media (prąd, woda, gaz, centralne ogrzewanie). Ale młody nie musisz już spłacać kredyt np 1500 zł miesięcznie czy może i więcej przez 30 lat. Za tą cenę masz po 20 latach mieszkanie na własność.
   I niech nikt mi nie mówi,że za wybudowanie takiego budynku m kw będzie wynosił 4000 zł. Tutaj w porównaniu z dewelopermem (gdzie obecnie cena w Łęcznej kształtuje się na poziomie 4500 zł za mkw, ale on dokłada swój zysk w granicach 100% wartości wybudowania mieszkania)ceny będą o połowę niższe i jeszcze miasto może przekazać nieodpłatnie lub za dużą bonifikatą działkę pod budowę.
   Tylko głupiec albo ten co regularnie czyta Gazetę Wyborczą nie wchodzi w takie budownictwo.
   I jeszcze jedno. Gdy w mieście pokarzą się takie mieszkania to deweloperzy będą zmuszeni opuścić cenę swoich mieszkań, chociażby zmniejszając swój zysk (a mają z czego).

   1. W cenę mieszkania na rynku to równeż wartość kupionego gruntu, ale ok, 50M2 po 4,5kzł to 225pln. Kredyt na obecnych warunkach to ok 1200/miesięcznie i zero czynszu (w nowym budownictwie tylko opłaty licznikowe)
    W mieszkaniu plus masz do wyboru czynsz w granicach 12-20pln za wynajem a jeśli chcesz wykupić to płacisz o ok 20%więcej, wtedy po 30latach możesz otrzymać mieszkanie na własność.
    czyli w mało optymistycznym wariancie wynajmujący płaci czynsz a mieszkanie nie będzie jego. Jak mu się noga powinie lub zmieni sytuacja życiowa mieszkania nie sprzeda…
    Ja widzę sporo minusów tego programu, chociaż zgadam się że konkurencja na rynku się przyda, a chętnych którzy zobaczą plusy tego rozwiązania też jest sporo.

    1. Piszesz zero czynszu tylko opłaty czynszowe. Przypominam Ci że jest coś takiego jak opłata eksploatacyjna czy fundusz remontowy a w tzw bezczynszowych – opłata za zarządzanie nieruchomością też kilka złotych za m2 miesięcznie plus składka na ewentualne remonty.

     1. Masz rację. na 100% w czynszu w programie jest już zawarta taka opłata, interesują Cię tylko opłaty licznikowe. Dozorca i malowanie klatki co roku będzie pewnie gratis.

   2. Od siebie dodam tylko, że mieszkania na warszawskiej Białołęce można kupić już za 5000 PLN za m2 (na Ursusie poniżej 4900 PLN). Zatem w Łęcznej podobnie jak z cenami wody/ścieków czy uposażeniem burmistrza nie odbiegamy od stołecznych warunków.
    Jest z czego schodzić! 🙂

    1. W Warszawie na Twoim osiedlu jeszcze może z 10 lat temu cena mieszkań była nieosiągalna dla zwykłego Kowalskiego
     Bartol jak jest popyt to jest i podaż. Lubelscy górnicy pieniądzem stoją..
     W Rybniku 65m2 można kupić za 140000. Dopóki będzie zamożny klient to i ceny będą wysokie.
     Faktem jest że i mieszkań brakuje i konkurencyjne rozwiązania by się przydały

     1. Jakie osiedle masz na myśli? Nie mieszkam ani na Białołęce, ani na Ursusie ale powiem Ci, że i 5 i 10 lat temu, tamtejsze ceny były jeszcze niższe, bo te tereny nie miały jeszcze infrastruktury (to były szczere pola).
      Tak, konkurencja jest zawsze mile widziana.

 3. Odnośnie pytania: „Skąd waszym zdaniem łęczyński włodarz czerpie wiedzę”.
  Odpowiadam: proszę wejść do sekretariatu albo do gabinetu burmistrza tam zawsze leży Gazeta Wyborcza. To jest właśnie źródło z którego wiedzę czerpie włodarz.
  Nie zapomnę jak jeszcze Kowalski urzędował na pl Kościuszki to u niego na biurko nie było żadnych dokumentów tylko Gazeta Wyborcza.
  Proszę też przejść po wszystkich bibliotekach prowadzonych przez miasto tam w czytelniach są tylko i wyłącznie Gazety Wyborcze.
  Taka to łęczyńska michnikowszczyzna.

 4. Brawo dla Lubartowa! Pytanie do Państwa Radnych: Czy naprawdę w Łęcznej nie ma terenów na których mogłyby powstać bloki z programu Mieszkanie+?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.