M. Fijałkowski: Burmistrz ulega radnym. Będzie remont ul. Spacerowej?

Nie uwierzycie! Po raz pierwszy od wielu lat radni koalicji nie przyklepali ślepo projektu budżetu gminy zaproponowanego przez burmistrza. Razem z radnymi Lepszej Łęcznej wymusili na burmistrzu zmianę projektu budżetu i wprowadzenie zadania pt. Remont ul. Spacerowej, którego pierwotnie nie było. Ale od początku.

Dzisiejsze posiedzenie Komisji Finansów z przewodniczącymi innych komisji stałych Rady Miejskiej śmiało można nazwać historycznym i wyjątkowym. O remont ul. Spacerowej wnioskowali zarówno radni Lepszej Łęcznej oraz radni koalicji. Mieszkańcy czekają na remont tej ulicy już prawie 8 lat (projekt przebudowy czeka na realizację od 2008 r.). Jako, że burmistrz nie przewidział remontu ul. Spacerowej w tegorocznym budżecie radni zaczęli zgłaszać wnioski o zmianę projektu budżetu i wprowadzenie tego zadania. Takie wnioski złożyła zarówno komisja Finansów jak i Rewizyjna.

Co ciekawe w toku dyskusji sam burmistrz zaproponował, że wprowadzi do budżetu takie zadanie, na razie z minimalną kwotą, a w czerwcu 2016 r. znajdzie pieniądze i zadanie wykona. Poprosił też, aby nie przesuwać pieniędzy z innych zadań – kilkukrotnie podkreślił, że słowa dotrzyma.

Radni najwidoczniej nie do końca dali wiarę tym zapewnieniom i ku powszechnemu zdziwieniu pojawił się wniosek Krystyny Borkowskiej, aby wykonać remont ul. Spacerowej za kwotę 300 000 zł, a pieniądze pozyskać z przebudowy ul. Pasternik (100 tys. zł) i z budżetów szkół oraz niepublicznych przedszkoli (200 tys. zł). Z tym jednak zastrzeżeniem, że przesunięte pieniądze zostaną uzupełnione z oszczędności lub nadwyżki budżetowej.

Pomimo kompromisowej propozycji burmistrz pozostawał nieugięty i optował za swoim wnioskiem. W głosowaniu zwyciężyła propozycja przewodniczącej. Dziewięciu radnych uczestniczących w komisji poparło remont ul. Spacerowej (jedyne co różniło radnych w tym głosowaniu, to pomysł skąd wziąć pieniądze).

Dziś można powiedzieć, że nareszcie radni koalicji wznieśli się ponad podziały, czego skutkiem była zarówno publiczna deklaracja burmistrza Kosiarskiego, że wyremontuje ul. Spacerową oraz przegłosowanie przez komisję finansów zmiany projektu budżetu. Da się? Jednak nie byłoby to możliwe, gdyby nie postawa radnego Jana Skibińskiego i radnej Elżbiety Korszli, którzy razem z radnymi Lepszej Łęcznej stanowczo i nieustępliwie walczyli o remont tej ulicy.

Jak widać, wystarczy jedynie chcieć działać dla dobra mieszkańców. Teraz poczekamy kilka dni na decyzję burmistrza Kosiarskiego czy wprowadzi wniosek komisji do budżetu. Gdyby mimo swojej deklaracji tego nie zrobił, wniosek stanie na sesji i zadecyduje większość. Mam jednak nadzieję, że ani burmistrz, ani radni koalicji nie wycofają się ze swoich deklaracji i poparcia dla wniosku o remont ul. Spacerowej.

Radni Lepszej Łęcznej będą głosowali za remontem ul. Spacerowej. Mam też nadzieję, że w remont ten włączą się również Spółdzielnie Mieszkaniowe (Batory i Wspólnota), aby wzdłuż ulicy powstały miejsca parkingowe (duża część terenu graniczącego z ulicą, należy właśnie do spółdzielni mieszkaniowych). Dzisiejsze posiedzenie komisji finansów pokazało dobitnie, że jak się chce działać dla dobra mieszkańców to…

Cały wpis przeczytasz na
<< Blogu radnego Mariusza Fijałkowskiego >>

Udostępnij ten wpis!

7 przemyślenia na temat „M. Fijałkowski: Burmistrz ulega radnym. Będzie remont ul. Spacerowej?

  1. Panowie nie przesadzajcie ze to Wasz pomysł. Bo z tego co się orientuję na 100% pomysł i koncepcja oraz projekt ma już bodajże 7 lat czyli przed erą Pana Fijałka. Więc na 100 Wy tego nie wymyśliliście i nie przypisujcie tego do oblicza Lepszej Łęcznej.

    1. Czy Ty jesteś jakiś tępy? Gdzie jest tu napisane, że to pomysł Fijałkowskiego? Pomysł mógł być kogokolwiek ale jakby Lepsza Łęczna nie złożyła wniosku do budżetu, a potem razem z koalicją by tego nie przegłosowali, to ten pomysł zostałby tylko pomysłem, a tak wyremontują nam ulicę.
      Czytaj ze zrozumieniem.

  2. … a może Borkowska sama to wymyśliła by tak o tym myślano??? Jak się do niej dobierano to może sztucznie chce być ponad podziałami?

    1. Żeby nie było wątpliwości chciałbym wyjaśnić, że propozycja Pani Borkowskiej dotyczyła jedynie tego skąd przesunąć pieniądze na remont ul. Spacerowej i faktycznie była na tyle kompromisowa, że przesunięcia nie dotyczyły spornych inwestycji, dlatego akurat ten wniosek przeszedł. Sam wniosek dotyczący remontu ul. Spacerowej i zmiany projektu budżetu właśnie w tym przedmiocie nie był pomysłem Krystyny Borkowskiej. Tym razem nie doszukiwałbym się ustawki, gdyż któryś wniosek dotyczący remontu ul. Spacerowej i tak by przeszedł dzięki głosom radnych Lepszej Łęcznej oraz J. Skibińskiego i E. Korszli. Wtedy pieniądze na ten cel pochodziłyby po prostu z innych środków (zadań).

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.