Mariusz Fijałkowski: Dobry gospodarz nie widzi możliwości obniżenia cen wody i ścieków [Dokumenty]

3 tygodnie temu grupa radnych opozycji wezwała burmistrza do podjęcia działań zmierzających do niepodwyższania, a nawet obniżki wysokich cen wody i ścieków. Niestety w „merytorycznej” odpowiedzi burmistrza, zamiast o możliwościach obniżenia cen wody i ścieków, możemy przeczytać np. o “populistycznej grze politycznej”, o kreowaniu się na “jedynych obrońców mieszkańców przed pazernością przedsiębiorstwa i władz gminy” oraz o tradycyjnym już “wprowadzaniu mieszkańców w błąd”. Widocznie ten człowiek nie potrafi nawet w oficjalnym piśmie nie atakować innych. Skoro populistami są radni, którzy nie godzą się na ciągłe podwyżki, to jak nazwać tych radnych, którzy przez całą kadencję przyklepują wszystko co każe im burmistrz, nie patrząc przy tym na opinie i dobro mieszkańców Łęcznej?

Dalsza część odpowiedzi na interpelację to wątpliwa próba wytłumaczenia radnym i mieszkańcom, dlaczego ceny wody i ścieków w Łęcznej są bardzo wysokie. Z jednej strony burmistrz twierdzi, że ma świadomość, że ceny są wysokie, a zainteresowanie mieszkańców i radnych tym tematem jest zrozumiałe, by z drugiej strony tłumaczyć, że obniżenie cen wody i ścieków może praktycznie doprowadzić PGKiM do ruiny i zagrozić utrzymaniu ciągłości usług wodno – kanalizacyjnych oraz spowodować kolejne skokowe podwyżki. Tylko czy takie straszenie jest jeszcze w stanie kogokolwiek przekonać? PGKiM nie jest tylko przedsiębiorstwem wodociągowo – kanalizacyjnym i nie utrzymuje się jedynie ze świadczenia tych usług. Jak widać PGKiM też inwestuje. Czy burmistrz myśli, że mieszkańcy i radni nie widzą nowego płotu i remontowanego parkingu pod siedzibą spółki? Za chwilę PGKiM będzie ocieplał swoją siedzibę i budował stację paliw. Jeżeli na to są pieniądze, to czy naprawdę obniżenie cen wody i ścieków byłoby dla spółki niemożliwym do udźwignięcia obciążeniem?(…)

Najlepsze jednak dobry gospodarz zostawił na koniec. Mianowicie PGKiM wystąpił z wnioskiem o przedłużenie obecnie obowiązujących taryf do końca roku, bo nowych zwyczajnie nie złożył, ze względu na brak wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodno – kanalizacyjnych, który musi być do taryf dołączony. Ciekawostką może być fakt, że w 2012 roku, a więc w ostatnim kiedy PGKiM złożył taryfy, to właśnie brak dołączenia planu był kwestionowanym przeze mnie jednym z błędów formalnych taryf, które obowiązują do dziś. Pamiętam jak wtedy burmistrz, prezes PGKiM oraz przewodnicząca Borkowska twierdzili, że wszystko jest ok, a taryfy są zgodne z prawem. Dziś okazuje się, że miałem racje, a PGKiM nie może złożyć nowych taryf zgodnie z prawem, ze względu na brak planu, a co za tym idzie nie może podnieść cen. Dziś jestem przekonany, że gdybym nie ujawnił błędów w taryfach w 2012 r. podwyżki wody i ścieków byłyby nieuniknione.

Jak wynika z odpowiedzi burmistrza na obniżki cen nie ma na razie co liczyć. Dopóki obecna ekipa będzie rządzić Łęczną nie widzę szansy na zmniejszenie opłat za wodę i ścieki. A PGKiM niech dalej buduje sobie nowe ogrodzenia. Na to są przecież pieniądze, a wszystko na nasz koszt.

Cały wpis oraz skany odpowiedzi włodarza przeczytacie na
<< Blogu radnego Mariusza Fijałkowskiego >>

Udostępnij ten wpis!

28 przemyślenia na temat „Mariusz Fijałkowski: Dobry gospodarz nie widzi możliwości obniżenia cen wody i ścieków [Dokumenty]

 1. Szanowny „Andy”
  Pozwól, ze ja wsadzę swoje trzy grosze do twoich wypowiedzi.
  Jak Ty jako znawca zagadnień o PGKiM odniesiesz się go moich kilku prostych pytań.
  A mianowicie o Radę Nadzorczą tej firmy zapytam?
  – Czy nie za dużo tam zasiada osób?
  – Jakie biorą z tego tytułu wynagrodzenia – konkret ile? zł/miesięcznie – odpowiedz znawco tu na forum dla wiedzy pracowników, czy mieszkańców Łęcznej.
  – jak teraz Ty „Andy” wytłumaczysz to np. temu sortowniczemu? ze on „zapierdala” a oni nic nie robią i biorą kupę kasy.
  – i jeszcze jedno pytanko Kto tam zasiada i Kto ich wybrał, czy może mieszkańcy miasta wybrali Tych ludzi, czy układy?
  Pewnie Ty też masz wiedzę w tym temacie.
  A Bartola poproszę o jeszcze jedno?
  Napisz jeśli masz wiedzę – w jakich jeszcze Radach Nadzorczych zasiadają Ci co są obecnie w RN w PGKiM?
  Ile idzie „kasiory”, by utrzymać to zacne towarzystwo w tak doborowej GRUPIE i w tak dobrej kondycji? 🙁 🙂

  1. Uważam, że rzeczywiście RN mogła by być mniejsza. Z punktu widzenia właścicela (gminy) 5 osób, dla przysłowiowego sortowniczego 3 osoby byłyby ok. bo 2 członków RN to obowiązkowo pracownicy, a więc koledzy.
   Ile biorą za członkostwo w RN – pisał o tym p.S.Pawlak – przewod. 1 848 zł członkowie po 1176 zł.
   Kto ich wybrał – tak jak w każdej gminie Walne Zgromadzenie S-ki czyli Burmistrz. Poza przedstawicielami pracowników członkowie RN muszą mieć odpowiednie kwalifikacje określone ustawowo.
   CZy to wysokie kwoty? Dla pracowników oczywiście, w porównaniu z innymi miastami raczej średnio. Nie można prównywać członkostwa w RN z członkostwem w radzie gminy. Inna odpowiedzialność i inne kwalifikacje. To nie jest jednak praca społeczna.
   Nie mam wiedzy czy obecni członkowie RN jeszcze gdzieś pełnią taką samą funkcję.

 2. Co za logika – ocieplą sobie budynek, a my za to zapłacimy w cenie wody. Wysłać gospodarza na zieloną trawę za takie pomysły. A co z prezesami spółdzielni mieszkaniowych – już za późno prawie wszyscy bloki poocieplali, ale przyjdzie i na nich koniec i kara za takie działania.
  No i jeszcze parking zrobią przed swoją firmą toż to zgroza.
  Ludzie czy wam się wszystko pokręciło. Bierzecie diety za „społeczną pracę” prawie takie jak w tej firmie niektórzy za miesiąc babrania się nie powiem w czym. I o podwyżką to mogą sobie pomarzyć.

  1. Przypominasz mi pewnego wirtualnego z leczna24 co chciał płacić więcej za wodę. Chcesz to płać twoja sprawa ja i pewnie inni nje zamierzamy. Skoro pgkim ma kase na wszystko, a ceny napompowane w kosmos to chyba coś tu nie gra. Ja wolę normalne ceny niż nowy parkig pod siedzibą spółki.

   1. A nie wolałeś mniejszych czynszów w nieocieplonych blokach? Przecież za to ocieplenie płaciłeś w czynszu. Za chodniki i parkingi też płacimy.
    To jak do tej pory wyglądał plac przed pgkim to nędza i już dawno powinno być to zrobione.
    Nie robcie ludziom wody z mózgu.
    Wolę płacić mniej za wodę, czynsz, prąd, gaz czy składkę na zus. Ale to o czym piszecie to nie są pałace zus-u czy wypasione bryki prezesów.

    1. Stacja paliw jest przecież dobrem podstawowym i niezbędnym do funkcjonowania tej zacnej instytucji… 😉

    2. Ale takie inwestycje nie są niezbędne. Dzięki ociepleniu bloku mam korzyści. Skoro obniżenie cen usług rozłoży spółkę na łopatki to dlaczego inwestycje w parkig jej nie zaszkodzą. Wystarczy wprost powiedzieć ludziom, że burmistrz nie chce obniżek bo spółce potrzebna kasa i tyle. Taki gospodarz tylko przeszkadza ludziom.

     1. Jak ocieplą pgkim to też będą mieli w przyszłości korzyści. Więc o co chodzi? Chyba dobrze robią? Inwestycje w parking – widziałeś jak to wyglądało wcześniej – glina i parę płyt betonowych. To urągało klientom firmy i rolnikom załatwiającym sprawy w agencji.

      Pokaż, w których miastach obniżono ceny za wodę?
      W Lublinie regularnie co roku drożeje, jak wszystko co składa się na taką cenę. Np. pensje pracowników, opłaty za środowisko, gaz, prąd itd.
      W piśmie jakie publikujecie Burmistrz wytknął wam wzrost diet i to was chyba najbardziej boli.

     2. To też jest pomysł – na początku kadencji podnieść ceny tak, żeby przed wyborami obniżyć o parę groszy. Da się ? Da.
      W Szczecinku, Jaworznie, Myślenicach i gminie Wiązów ceny były i są (po „obniżkach”) w dalszym ciągu znacznie wyższe niż w Łęcznej.

     3. W Łęcznej tak właśnie jest. Przez całą kadencję podnosi się ceny, a w roku wyborczym pozostawia bez zmian. A niech plebs zna łaskę pana… 😉

      Co do cen, to nie są wyższe niż w Łęcznej. W Jaworznie o ponad złotówkę niższe.

     4. Bartol nie wprowadzaj ludzi w błąd
      Jaworzno – po obniżce 14,12 zł 41 % drożej niż w Łęcznej !!!
      Wiązów – po obniżce 14,15 zł 41 % drożej niż w Łęcznej
      Szczecinek – po obniżce 11,79 zł zł 18 % drożej niż w Łęcznej
      Myślenice- po obniżce 10,17 zł 2 % drożej niż w Łęcznej

     5. Bartol nie wciskaj ludziom ciemnoty:
      Jaworzno woda 5,39 zł – Łęczna 3,24 zł – 66% drożej
      Jaworzno ścieki 8,73 zł – Łęczna 6,75 zł – 29% drożej

     6. Uspokój się proszę. Nie wiem skąd posiadasz dane dotyczące łęczyńskich stawek (polecam http://www.cena-wody.pl/). Poniżej poziomu stawek łęczyńskich jest UWAGA aż 450 (miast/gmin) w Polsce. Niedługo na łamach bloga pojawi się też ściągawka (również dla Ciebie) informująca jak zmieniały się opłaty na przestrzeni ostatnich 12 lat. Do tego momentu polecam Ci lekturę wpisu z 2012 roku https://lle24.pl/polityka/pgkim-um-999-plnm3-podwyzki/

     7. Łęczna jest na 336 miejscu ze swoimi cenami wody i ścieków, poniżej średniej ceny wszystkich publikowanych gmin. Średnia cena 792 miejscowości to 10,65 zł (w Łęcznej 9,99). Właśnie na stronie ceny-wody.pl publikowane są też taryfy i ceny Łęcznej.
      Potwierdzenie łęczyńskich cen masz na stronie pgkim, więc nie pisz głupot jak nie sprawdzisz.

     8. mała poprawka. Łęczna ma 456 miejsce (liczymy od wartości najniższej do najwyższej, a nie jak nam wygodnie) 😉

     9. Z której strony by nie liczyć jest w środku stawki z ceną poniżej średniej.

     10. ANDY ty naprawdę uważasz, że ceny wody i ścieków w Łęcznej są niskie? Popatrz trochę na inne gminy. Popatrz tam gdzie masz rodzinę, znajomych itp. Bronisz tych cen jakbyś był pracownikiem spółki, urzędnikiem albo wirtualnym z Ł24. Dziwię się dajesz się tak nabierać w te tłumaczenia burmistrza dlaczego nie może być taniej.

     11. Nie uważam, że ceny są niskie. Ale uważam, że z czegoś wynikają. Tak się składa, że mam jakąś wiedzę o pgkim i nie widzę tam rozrzutności, szczególnie dotyczącej płac pracowników. Uważam, że argumenty typu ocieplenie czy parking są żałosne i jest to uprawianie populizmu. Po za tym nie lubię jak ktoś wciska ludziom ciemnotę typu – w Łęcznej najwyższe ceny lub obniżmy ceny nie da się? Wszystko się da, ale jakim kosztem. Pracownicy muszą wyżywić swoje rodziny a teraz kto ma tylko taką możliwość ucieka i szuka innej pracy.

     12. Ale w PGKiM nigdy nie ma pieniędzy. Zysk był tysiąc zł to na premie dla prezesa było. Teraz wygrali kilka przetargów na odbiór odpadów i dalej nie ma pieniędzy, choć na wątpliwej potrzeby inwestycje znalazło się i to nie mało. Jestem pewny, że gdyby woda i ścieki kosztowały 13 zł a śmieci 15 to i tak okazałoby się, że te ceny mają realną uzasadnioną wartość, a pieniędzy w spółce dalej brak. Więc skoro na wszystko pieniądze są a nie ma ich na podwyżki dla pracowników to chyba dalej nie muszę tłumaczyć.

      P.S. Pamiętam jak były prezes bronił burmistrza, cen itd itd i co? Wyleciał niedługo po tym. Ciekawe czy dziś dalej tak twierdzi i czy dalej by tak bronił burmistrza.

     13. Pewnie, że premie i wynagrodzenia dla prezesów mogą boleć przy pensjach pracowników. Wystarczy jednak porównać ich oświadczenia majątkowe z oświadczeniami prezesów i innych członków spółek lubelskich. Można stwierdzić, że w Łęcznej skromnie.
      Bardziej rzuca się w oczy porównanie pensji pracowników z dietami radnych.
      Może by tak wasz komentarz na temat porównania obciążenia radnego obowiązkami społecznymi i pracownika sortowni odpadów miłą i pachnącą pracą?

 3. Ta nasza mała Polska gminna jest strasznie skorumpowana przez kolesiostwo na każdym szczeblu ,cwaniactwo można nawet powiedzieć ,tragedią naszego rejonu jest to , że im wyższe stanowisko tym większy ham na nim się pasie ,łacznie z jego familią to jest właśnie porażka naszego pseudo demokratycznego pięknego Kraju .Także ludzie musi wymrzeć 5 pokoleń żeby cokolwiek się zmieniło…..

  1. Może być jeszcze gorszy? To co musiałby robić żeby być jeszcze gorszy?

 4. Jaki to gospodarz, co o własne podwórko nie umie zadbać. Komu on służy, bo na pewno nie mieszkańcom.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.