Mariusz Fijałkowski: “Śmieciowi” cudotwórcy z okolic Łęcznej [aktualizacja]

W przedświątecznym wydaniu “Faktów łęczyńskich” możemy znaleźć zestawienie stawek za śmieci z okolicznych gmin. Z informacji tam zawartych wynika, że wszystkie gminy powiatu łęczyńskiego wybrały metodę naliczania podatku od osoby. W przeciwieństwie jednak do Łęcznej we wszystkich gminach powiatu będzie taniej, a niekiedy nawet dwukrotnie !!!. Jak to możliwe, skoro w Łęcznej system ledwo będzie się domykał. Cud? Warto jednak przedstawić liczby zawarte w tym zestawieniu:Gmina Spiczyn: 6,50 za śmieci segregowane i 13 zł za zmieszane.

Gmina Milejów: 6 zł segregowane i 12 zł zmieszane.

Gmina Cyców: 5 zł segregowane i 12 zł zmieszane.

Gmina Ludwin: 4 zł segregowane(!!!) i 10 zł zmieszane.

Gmina Puchaczów ustali stawki na kwietniowej sesji. Propozycja wójta to 6zł za śmieci segregowane i 8 zł za zmieszane. Dodatkowo jeżeli właściciele nieruchomości we własnym zakresie zajmą się odpadami biodegradowalnymi zapłacą tylko 4 zł !.

W Łęcznej zapłacimy 9 i 14 zł (a mogło być nawet 12 i 24 zł). Obecna cena to 7,26 zł.

W porównaniu do okolicznych gmin w Łęcznej jest tradycyjnie najdrożej. Jak to jednak możliwe, że w tych gminach stawki za śmieci segregowane mogą być 2 razy niższe niż w Łęcznej? Widocznie DA SIĘ ! Jest to też skuteczny sposób zachęcania mieszkańców do segregowania śmieci. W Łęcznej jest drogo już chyba dla zasady – tych którzy chcą, aby było taniej wyzywa się od populistów dodając zużytą już wymówkę o specyficznych uwarunkowaniach miejscowych w każdej gminie. Ciekawe jakie to są więc warunki np. w gminie Ludwin, oddalonej niecałe 10…

Dalszą część artykułu, możecie przeczytać na:
<< Blogu radnego Fijałkowskiego >>

O sprawie pisze także radny Pawlak na:
<< swoim Blogu >>

cytat: „„Natomiast uważam, że wyposażenie nieruchomości w pojemniki oraz worki do zbierania odpadów komunalnych, a także utrzymywanie ich w odpowiednim stanie powinno pozostać po stronie właścicieli nieruchomości. Dzięki temu wysokość opłat obciążających mieszkańców nie będzie podnoszona o te koszty”.

Podkreślenie jest moje. Proszę bowiem zwrócić uwagę na absurdalność tego stwierdzenia. Bo kto zapłaci za pojemniki jak nie Mieszkańcy? Właściciele domków jednorodzinnych muszą zakupić za własne pieniądze worki lub pojemniki. I zapłacić opłatę do kasy gminy. Mieszkańcy spółdzielni znajdą w czynszu pozycję: opłata śmieciowa a także eksploatacyjna związana z opłatą. To nie krasnoludki sfinansują zakup kontenerów, ale spółdzielcy.”

Udostępnij ten wpis!