Mariusz Fijałkowski: Zmiany uchwał śmieciowych obniżą koszty mieszkańców

W dniu dzisiejszym złożyłem w imieniu kilku radnych w biurze Rady Miejskiej projekty zmian uchwał śmieciowych, które zapowiedzieliśmy w lutym po nowelizacji tzw. “ustawy śmieciowej”. Zmiany jakie proponujemy mogą wpłynąć na obniżenie kosztów jakie poniosą od 1 lipca mieszkańcy Łęcznej. Projekty uchwał będą głosowane na sesji 22 maja. Mam nadzieję, że uzyskają poparcie koalicji, której również powinno zależeć na tym, by nowy system śmieciowy jak najmniej uderzył w mieszkańców gminy.

Nasze propozycje wprowadzają ulgi dla rodzin wielodzietnych. Gospodarstwo domowe liczące 4 lub więcej osób zapłaciłoby stawkę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 36 zł w przypadku segregacji śmieci lub 56 zł w przypadku braku segregacji. Uważamy, że zryczałtowana stawka dla rodzin wielodzietnych uchroni je przed drastyczną podwyżką opłat za śmieci.

Chcemy również, żeby to gmina wyposażyła nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywała te pojemniki w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym. Trzeba pamiętać, że oprócz podatku śmieciowego mieszkańcy będą musieli ponieść koszty zakupu/dzierżawy pojemników/worków. Spółdzielnie mieszkaniowe przerzucą zapewne te koszty na lokatorów. Dlatego chcemy uchronić przed tym mieszkańców i wzorem wielu innych polskich gmin proponujemy, aby…

Dalszą część artykułu przeczytasz na:
<< Blogu radnego Fijałkowskiego >>

Udostępnij ten wpis!