PILNE: Skarb Państwa chce przejąć akcje Bogdanki

We wtorek 14.06.2022 Rada Ministrów przejęła projekt uchwały dotyczącą nabycia przez Skarb Państwa akcji LW Bogdanka. Następnym krokiem będzie zaproponowanie przez Skarb Państwa obecnemu właścicielowi Bogdanki podpisanie listu intencyjnego. Podał Artur Soboń – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Artur Soboń wymienia także korzyści, jakie nastąpią, jeśli Skarb Państwa przejmie 64 % akcji LWB od ENEA S.A.:

✅Bezpieczeństwo energetyczne – bezpośrednie zaangażowanie kapitału Skarbu Państwa gwarantowałoby stabilne dostawy surowców do energetyki zawodowej, ale także otworzyłoby możliwości rozwojowe LWB i pozyskanie finansowania na nowe inwestycje, które wzmocnią jej pozycję na rynku producentów węgla oraz będą normować sytuację podażową.

✅Uwolnienie potencjału gospodarczego Bogdanki – poprzez realizację własnej strategii, przemodelowanie LWB na spółkę zasobową, multisurowcową – umożliwiającą wypełnienie polityki suwerenności surowcowej Polski np. kontynuacja projektu poszukiwania węgla koksowego typu 35, który znajduje się na liście surowców strategicznych Unii Europejskiej wraz z budową nowej kopalni na Lubelszczyźnie.

✅Dywersyfikacja – znaczne zróżnicowanie kierunków handlowych zapewniające w przyszłości możliwość uzyskania lepszych cen i większych wolumenów zabezpieczających produkcje na efektywnym ekonomicznie poziomie.

Scenariusz ten jest optymalnym kierunkiem dla rozwoju LWB, korzystnym dla lokalnej społeczności, pracowników, gwarantującym utrzymanie miejsc pracy oraz skuteczną budowę bezpieczeństwa energetycznego Polski – dodaje wiceminister Soboń.

Warunkiem realizacji tego scenariusza jest jednocześnie powstanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego i wyłączenie regionu lubelskiego spod korzyści i rygorów Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Udostępnij ten wpis!

8 przemyślenia na temat „PILNE: Skarb Państwa chce przejąć akcje Bogdanki

 1. Witam,kolega Hubert udaję że czegoś tu nie rozumie albo próbuje wcisnąć ciemnotę.Panie Hubercie naprawdę pana doceniam za próbę ściągnięcia z fotela skaczącego pajacyka,ale nie tędy droga czasy lewicy skończyły się na Balcerowiczu i bezrobociu 24 proc.itd, naprawdę proszę mi uwierzyć że ten rząd jak coś obiecuję to dotrzymuje słowa, a lewica i Tus.obiecuja i nic, jak zwykle nie ma środków i nie będzie.tyle w tym temacie . pan dr.Fiałkowski jak mówi że nie zagłosuje na radzie na niekorzyść mieszkańców tak robi i to się ceni

  1. 🤣🤣🤣 tak ten rząd obiecał paliwo po 8-9 zł, podwyżki cen gazu, prądu, kilkunastuprocentową inflację, „pokorę” wśród ludzi w rządzie..
   Masz rację! Dotrzymał słowa.

   1. Polsko, Ty jesteś jak zdrowie, które zawsze szanować trzeba. Lecz wśród twoich obywateli jest niejeden taki, który głupoty pierdzieli, licząc na to, że takie postępowanie pozwoli mu na ziemi dotknąć nieba. Wie już to świat cały, że wśród lewaków i liberałów są najbardziej niszczące Cię zakały. Nie dbają oni o przyszłość Twoją i frazami o twej nienormalności Cię gnoją.Ich polityczna retoryka ma trafiać do osobników, których tyłki jeszcze nie zaznały nocnika. Jeśli więc umiesz załatwiać się jak należy, to niech istnienie Twojej ojczyzny i intelektualny rozwój jej obywateli zawsze na sercu ci leży.

 2. Weź się człowieku nie odzywaj. Jakbyś miał trochę pojęcia to byś wiedział że to szansa dla naszej kopalni. Po co być spółka zależną jak można być niezależną spółką skarbu państwa tak jak już kiedyś było, ale skąd ty dziecko lewicy możesz o tym wiedzieć.

  1. Jaka szansa dla kopalni? O czym wy mówicie? Kolejne uwalenie w miarę rentownej kopalni i oddanie je w ręce rządzącego PiSu. Komuna w czystej postaci i wiadomo jak się to skończy. Jeśli się za to bierze Sasin- to wiadomo jaki będzie efekt. Jego dokonania są znane (elektorciepłownia w Ostrołęce której nie będzie a która kosztowała 1,4 mld PLN, wybory kopertowe , których nie było, a które pochłoneły 75 mln PLN, spór o odszkodowania z Czechami w Turoszowie za które zapłaciliśmy ponad 100 mln PLN.

  1. Zgadam sie z Panem Hubertem.
   Jak przejma Bogdanke to bedzie jej Koniec
   Oni podpisali wygaszanie kopalń oni Czyli p s i
   A napewno zobaczycie wszyscy co stanie się z cena węgla 3000 – 4000
   Fit For 55

  2. i Spółkę PAŃSTWOWĄ można zamknąć kiedy się Sasinowi Spodoba tak jak temu Soboniowi kopalnia solą w oku jest .Sasin czy już oddałeś kasę poczcie za papierowe wybory , co się uroiły w twojej głowie to 70.000.000 zł wara od kopalni

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.