PILNE: Wypadek w kopalni w Bogdance. Jeden Górnik nie żyje, są ranni! [Komunikat LW]

Dzisiaj w godzinach porannych policja otrzymała zgłoszenie, że na terenie kopalni w Bogdance doszło do nieszczęśliwego wypadku, podczas którego zostało przysypanych czterech górników.
Niestety jeden z nich poniósł śmierć. Jest to 35-letni mężczyzna.

Obecnie akcja ratunkowa dobiegła końca i poszkodowani zostali przetransportowani na powierzchnię. Niestety jednego z mężczyzn nie udało się uratować. 35-latek zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

— O szczegółach wypadku spółka poinformowała na konferencji prasowej, która odbyła się o godz. 16 przed siedzibą LW Bogdanka. Treść komunikatu:

8 czerwca w Lubelskim Węglu Bogdanka, na terenie pola wydobywczego Bogdanka, doszło do tragicznego zdarzenia, na skutek którego śmierć poniósł jeden z pracowników Spółki. Podczas wykonywania prac związanych z udrożnieniem wysypu zbiornika retencyjnego na poziomie 960 m doszło do niekontrolowanego wypływu urobku ze zbiornika. W tym momencie w miejscu zdarzenia przebywało 4 pracowników. Jeden z nich zdołał samodzielnie wydostać się z zagrożonej strefy, dwóch pracowników zostało częściowo przysypanych, natomiast z jednym z nich utracono kontakt. Pierwszej pomocy dwóm częściowo przysypanym pracownikom bezpośredniej pomocy udzielił znajdujący się w pobliżu sztygar. Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego ogłosił akcję ratowniczą, w której brały udział 2 zastępy ratowników oraz 188 pracowników. Jednocześnie zgodnie z procedurą powiadomił i wezwał Centralną Stację Ratownictwa Górniczego (pogotowie górniczo-techniczne oraz dwa zastępy zawodowych ratowników górniczych). Dwaj poszkodowani zostali wytransportowani na górę i przewiezieni do szpitala, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Około godziny 10.40 ratownicy wydobyli poszkodowanego i przetransportowali do bazy, niestety przebywający na miejscu lekarz stwierdził zgon. Cała akcja ratownicza zakończyła się około godziny 12, po dokładnym przeszukaniu obszaru, w którym doszło do wypadku.

Rodzina zmarłego oraz poszkodowani zostali objęci opieką. Obecnie na miejscu pracuje policyjna grupa dochodzeniowo-śledcza pod nadzorem prokuratora, oraz przedstawiciele Okręgowego Urzędu Górniczego, których zadaniem będzie ustalenie szczegółowych przyczyn oraz przebiegu tego zdarzenia.

Ostatni śmiertelny wypadek w Bogdance miał miejsce w 2017 roku, wypadek o charakterze ciężkim wydarzył się w 2018 roku, a w ostatnich latach notujemy spadek wypadków lekkich czyli np. skręcenia stawów skokowych o ok. 30% względem roku 2018.”

Udostępnij ten wpis!

Jedna myśl na “PILNE: Wypadek w kopalni w Bogdance. Jeden Górnik nie żyje, są ranni! [Komunikat LW]

  1. zbiornik retencyjny jest zbiornikiem w myśl Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy! Pytanie nr 1 czy praca w zbiorniku odbyła się na „PISEMNE POLECENIE PRACODAWCY, KTÓRE PODPISALI wykonujący pracę? 2 pytanie – czy pracownicy mający wykonać pracę w zbiorniku podpisali przeszkolenie bhp z zakresu prac w zbiorniku? 3 pytanie – czy pracownicy byli wyposażeni w środki określone w rozporządzeniu dot prac w zbiornikach? Jest jeszcze parę pytań na artykuły z zarządzenia – podstawowe pytanie brzmi „kto tych ludzi wysłał po śmierć nie dbając o to aby wyłączono taśmociąg”? i czemu kopalnia chce natychmiast zatrudniać wdowę? a może wypłaci jej wielomilionowe odszkodowanie za zaniedbania?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.