Pseudo obywatelski projekt obniżki diet przechodzi! Agent w radzie?

To było do przewidzenia. Wąsata koalicja przegłosowała projekt obniżki diet radnych. Najwyższe, bo ok. 30% cięcia czekają szeregowych radnych (w tym opozycję). Natomiast „zarabiająca” najwięcej, przewodnicząca Borkowska (1 987 PLN) straci jedynie ok. 15% swojej diety. Tak w wielkim skrócie wygląda sprawiedliwość po łęczyńsku…
Tę dysproporcję w cięciach diet zauważyli radni, którzy przygotowali dwa projekty obniżek. Kosmetyczny oraz naprawdę radykalny(była to modyfikacja projektu „obywatelskiego”). Jak pokazało życie, do głosowania przeszedł tylko ten „kosmetyczny”, nie zmieniający za dużo w portfelach radnych oraz wspomniany wcześniej projekt (nazywany w pewnych kręgach) obywatelskim. Jak władza argumentowała niemożność głosowania projektu, który mógł przynieść realne oszczędności gminie?
Prawnik rady miejskiej stwierdziła, że nie ma przepisów, które umożliwiają wprowadzenie takiej zmiany.
Diety mogły wyglądać tak:


Jak więc widzicie, sama obniżka diety przewodniczącej Borowskiej dałaby 8 340 PLN oszczędności w skali tylko jednego roku!!! Niestety to jest Łęczna i tu zwyczajnie nie da się!

Winny Wam jeszcze jestem wyniki głosowania. Oto one:

Za projektem „obywatelskim głosowali:
Krystyna Borkowska (chyba nikt nie myślał że będzie inaczej)
Krzysztof Matczuk
Janusz Matysek
Bogusław Góral
Marzena Florek
Katarzyna Warszawska
Piotr Nowak
Roman Misiewicz
Krzysztof Mężyński
Teresa Wnuk

Kosmetyczny projekt komisji finansów poparli:
Mariusz Fijałkowski
Zuzanna Lekan
Zbigniew Łagodziński
Sebastian Pawlak
Jan Skibiński
Grzegorz Lendzion
Jacek Pelica

Przeciwko obu projektom byli: Jacek Kubicki i Małgorzata Olech
Wstrzymał się: Sławomir Pogonowski
Nieobecny: Lech Tor

Pozostając w temacie diet wyjaśnię, dlaczego daleki jestem od nazwania zwycięskiego projektu obywatelskim. Składa się na to kilka czynników. Począwszy od inicjatorów projektu, wśród których wymieniany jest były radny (obecnie pracownik miejskiej spółki) Leszek Kubiak, czy fakt zbierania podpisów np. przez najbliższą rodzinę jednego z urzędników UM. Nie wspomnę już o przypadkach podpisywania projektu przez osoby z innych niż Łęczna gmin. W mojej opinii jest to projekt urzędu i dla potrzeb urzędu został przygotowany. Dlatego pewnie nie wszyscy zapytani, złożyli swój podpis pod projektem, wyczuwając manipulację.

Na koniec chciałbym napisać kilka słów o wątku, który w zasadzie przykrył na dzisiejszej sesji sprawę obniżki diet. Radny Pelica przedstawił dokumenty, które mogą świadczyć o „agenturalnej” przeszłości wiceprzewodniczącego rady miejskiej Janusza Matyska. Zgodnie z ich treścią Matysek miał być zarejestrowanym tajnym współpracownikiem o pseudonimie „Zenek”. Niestety przewodnicząca Borkowska bardzo szybko ucięła dyskusję w tym temacie. Dlaczego?
Nic to jednak straconego, ponieważ posiadam kserokopie omawianych dokumentów i opublikuje je w następnym wpisie.
Będziecie mogli zobaczyć, na czym polegała praca TW „Zenka”. Czy i na kogo donosił oraz czy brał za to pieniądze. Uwierzcie, lektura będzie ciekawa 😉
Gdyby podejrzenia się potwierdziły, koniec kariery politycznej wiceprzewodniczącego jest w zasadzie przesądzony.

PS. Warto wspomnieć, że dyskusji na temat obniżki diet, przyglądał się bacznie radny powiatowy i urzędnik UM w jednej osobie – Grzegorz Kuczyński. W radzie powiatu diety też zostały obniżone (nielicznym)… w wypadku radnego Kuczyńskiego o całe 80 złotych !!! Ma się ten gest, co?? 😉

PS2. Niebawem na łamach bloga pojawią się nagrania audio z dzisiejszej sesji.

Udostępnij ten wpis!

30 przemyślenia na temat „Pseudo obywatelski projekt obniżki diet przechodzi! Agent w radzie?

 1. Wynika z tego tylko jedno… Żaden z obecnych radnych nie zasługuje na to aby znaleźć się w radzie w kolejnej kadencji. Wszystkim chodzi tylko o kasę. Nie mają honoru skoro za minimum 6 godzin pracy w miesiącu chcą brać więcej niż minimalna krajowa, na którą zwykli ludzie muszą harować cały miesiąc. Wstyd i hańba!!!

 2. Świętochy tylko kasę liczę,obłuda i wstyd dla powiatu,za te oszczędności byłoby na potrzeby mieszkańców,mamy stagnację dzięki starej klitce co napaść się nie może,jaja jak berety 😀

   1. Ale jesteście niecierpliwi, poczekajmy chwilkę 😉 Żaden agent czy TW już nie ucieknie ;P

    1. Nie od dziś wiadomo,że takich „agentów” jest dużo więcej.Jeden zbierał składki na parafię 😀

     1. Z przyczyn wiadomych nie będę pisał o kogo chodzi (kto wie ten się domyśli),zachowanie tego Pana pozostawia sporo do życzenia.Nie życzę go sobie więcej u siebie na „zbieractwie”.Pozdrawiam czytelników bloga i dziękuję z rodziną Bartolowi za odsłanianie niewygodnej prawdy.Dużo się dowiedziałem i oświeciłem.

 3. Radny Pelica. to co robił na lekcjach religi w szkole niech nie udaje swietego i porzadnego obywatela

 4. Dlaczego urzędowy serwis nie wspomina o tym? W Panoramie Lub. wczoraj tez bylo tylko o podwyżkach diet, czyzby redaktorzy nie rozumieli powagi i waznosci sprawy TW Zenek.??? No bo nie wierze w lokalny układ -nas to nie dotyczy. No a sesję to trzeba będzie chyba uniewaznic.

  1. Chyba nie masz wątpliwości, że urzędowy nieoficjalny serwis właśnie umyślnie nie chce o tym wspominać. Tu chodzi o jednego z najważniejszych koalicjantów burmistrza. Lokalny układ staje się coraz bardziej dostrzegalny. A gdyby nie Bartol, choć nie umniejszam wielkiej roli radnego Pelicy, to dalej byś o tym nie wiedział, a sprawę znałaby tylko garstka ludzi będących na sesji.

 5. Bo to co nas podnieca to się nazywa kasa 🙂 I tyle w temacie:)

 6. Moim zdaniem Radni przyszłej kadencji podniosą sobie diety,władza się może zmieni może nie.Najgorsze jednak że…
  // Spróbuj może napisać to samo nie obrażając przy tym nikogo Bartol.//

 7. Ludzie nie powinni głosować w następnych wyborach na tą Burmistrzowską koalicję !!

  1. Ale hryja 😀 Dzieje się w tej Łęcznej 😀 buhahahaahahahahaha

 8. Nie piszesz czy Radny od razu zostal odsuniety od pracy w Radzie.Czy moze to ucięcie dyskusji nt TW oznaczac ze koalicja zechce go wybielic-pod warunkiem ze TW Zenek to jest on.A moze cos wiedziala????????????? Czekam na szczegoly z ogromną ciekawoscią bo tego w naszym urzędzie jeszcze nie bylo.Tu nawet weselej niz w Wilkowyjach.

 9. Przecież ci napisał, że właśnie nie mogli. A dlaczego? Bo nie i już. Takie były argumenty, a naprawdę pewnie dlatego, że chodziło o obniżkę dla funkcyjnych-koalicyjnych.

 10. Jak radni chcieli by radykalnych obniżek wzieli by stawki z Lubartowa czy Chełma. Jak rozumiem radni złożyli jeden tylko projekt czyli kosmetyczny. Nie mogli złożyć innego ? Napewno mogli tylko nie chcieli. Było by to śmieszne jeśli ci sami radni złożyli by dwa różne projekty – zgodnie z zasadą mam swoje zdanie, ale się z nim nie zgadzam.
  Czyli jednak – Front Obrony Diet.

  1. Przeczytaj proszę jeszcze raz ten tekst ze zrozumieniem. To nie Ci sami radni składali 2 projekty. Jeden pochodził od komisji finansów, a drugi (bardziej drastyczny) złożony był przez grupę radnych (był w zasadzie modyfikacją „obywatelskiego”). Niestety nie udało się go wprowadzić pod obrady. Murem nie do przejścia okazał się radca prawny urzędu.

   1. A którzy radni złożyli ten bardziej radykalny ? I czy złożyli ? Mieli na to ponad miesiąc, pisaliście o tym w połowie lutego. Z tego i poprzedniego tekstu wygląda, że taki projekt nie został w ogóle złożony. Pisał tylko o tym pomyśle radny Pawlak, który jest przecież w Komisji Finansów i miał swój projekt.

    1. Specjalnie dla Ciebie wrzucę nagranie audio z dyskusją na temat tego projektu. Zobaczysz jaka była argumentacja urzędnika żeby nie głosować radykalnego projektu. Myślę, że wtedy wszystkim się rozjaśni 😉

     1. Co tam audio… masz tu nawet wideo 😉 Kwestia omawianej propozycji radnych jest omówiona od 23 minuty nagrania.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.