Radni powiatu będą likwidować łęczyńskie szkoły! Kiedy?

Kilka dni temu Wojewoda lubelski „przyklepał” uchwały likwidacyjne dla szkół naszego powiatu. Pozostała co prawda opinia kuratora ale ten, będzie sprawdzał uchwały jedynie pod kątem formalnym, więc jego akceptacja to formalność. Decyzja wojewody otwiera drogę do likwidacji placówek, a to możne nastąpić już na sesji powiatu 30 stycznia. Nauczyciele, rodzice i uczniowie nie kryją oburzenia.

Oczywiście łęczyńskie „niezależne media” nie piszą o likwidacji, a o połączeniu. Tak jakby nie przeczytały treści podejmowanych uchwał. Przypominam, że nie ma tam słowa połączenie, a LIKWIDACJA! Przypomnę że przez lata podwyżki opłat były nazywane tam urealnieniem kosztów. 🙂

Ale do rzeczy.
30 stycznia 2018 o godzinie 1300 odbędzie się Sesja Rady Powiatu w Łęcznej. W punkcie 6c porządku obrad, znajduje się podjęcie uchwały w sprawie zamiaru przeniesienia kierunków kształcenia. Jest to pokłosie podjęcia przez Radę Powiatu w Łęcznej na sesji w dniu 21 listopada 2017 r. 10 uchwał o zamiarze likwidacji szkół i kolejnym etapem prowadzącym w rezultacie do połączenia Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej, Zespołu Szkół im. K. K. Jagiellończyka i ZS w Ludwinie w jeden zespół szkół z siedzibą w Łęcznej na ul. Bogdanowicza 9.

„Zajęcia dydaktyczne będą się odbywały zarówno w Łęcznej jak i w Ludwinie. Pomimo protestów nauczycieli, uczniów i rodziców, Rada Powiatu, wraz z Zarządem nawet nie spowolniła procedury likwidacji 3 szkół. Z dniem 31 sierpnia 2018 r. zamierzają dokonać tych zmian. Włodarze naszego powiatu za nic mają racjonalne argumenty przedstawione przez nauczycieli, uczniów i rodziców, zawodowe związki górnicze, za nic mają opinię mieszkańców. Już nawet nie mówi się o oszczędnościach. Czy władze Powiatu za cel postawiły sobie likwidację oświaty?” – pytają nauczyciele ZSG.

A’propos oszczędności, zapytałem starostę w jaki to magiczny sposób znalazły się pieniądze na wypłatę całości wynagrodzeń i diet radnych w grudniu 2018. Poprosiłem o:

– o szczegółowe rozwinięcie stwierdzenia “Wprowadziliśmy maksymalne oszczędności w starostwie i jednostkach podległych. “
na czym polegały te oszczędności i jakie korzyści przyniosły w kwotach dla starostwa oraz dla każdej jednostki podległej?
– o wyjaśnienie ponadplanowych dochodów w PCPR. Z czego one wynikały, z jakich zadań. Jakie dochody były planowane, a jaki był nieplanowany wzrost (jaka kwota nie była planowana).

Co odpisało starostwo? Przyznam, że nawet miejskiemu ynżynierowi nie często zdarza się przesłać odpowiedź zawierającą takie za przeproszeniem „pieprzenie”:

„Ad. 1. „Oszczędności w starostwie i jednostkach podległych” polegały przede wszystkim na ograniczeniu wydatków bieżących związanych m. in. z zakupem materiałów i wyposażenia, wykonaniem planowanych remontów, przekazaniem do budżetu powiatu kwot pozostałych po rozliczeniu realizowanych inwestycji, itp. . Tylko w grudniu wydatki zostały zmniejszone w wysokościach:
– Starostwo – 115 729 zł ( wynagrodzenia i pochodne, wydatki na promocję, odsetki, dotacje)
– PCPR – 77 944 zł ( wydatki bieżące i oszczędności na rodzinach zastępczych)
– ZDP – 76 112 zł ( wydatki inwestycyjne)
Ad. 2. „Ponadplanowe dochody PCPR” to wpływy z tytułu rozliczeń miedzy jednostkami samorządu terytorialnego z tytułu utrzymania dzieci w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo – wychowawczych, plan na 2017 rok wynosił 840 000 zł w trakcie realizacji budżetu został zwiększony o 314 656 zł.”

Sami widzicie, że starosta najwidoczniej nie rozumie słowa „szczegółowo”. No cóż…
Tradycyjnie postaram się przekazać informację o imiennych wynikach przyszłotygodniowych głosowań. Mieszkańcy/wyborcy mają prawo wiedzieć, kto pozbawia ich dzieci kolejnych placówek edukacyjnych.

Na koniec ciekawostka. Wzorem ZS w Ludwinie, ZSG w Łęcznej, czyli placówka, którą również chce likwidować Kuczyński (jako członek zarządu powiatu), wykupiła reklamę w serwisie, którego jest autorem. Syndrom sztokholmski jest jak widać bardzo zaraźliwy…
Zastanawiam się, kto podejmuje decyzje o tak skandalicznym wydawaniu publicznych pieniędzy?

PS. Idą wybory i to widać!
Na stronie urzędu miejskiego pojawiły się zdjęcia na których Kuczyński (członek zarządu powiatu) zbiera pieniądze do puszki. Czytelnicy bloga pytają, czy zebrał choć 1/10 tego co zabrał nauczycielom z powiatowych szkół?
Tylko patrzeć aż urzędniko-radny Kuczyński rozrusza swojego bloga, który od 4 lat świeci pustkami. No i fejsbukowe konto wąsatemu przydałoby się reaktywować.


Wieje obłudą co?

Udostępnij ten wpis!

7 przemyślenia na temat „Radni powiatu będą likwidować łęczyńskie szkoły! Kiedy?

 1. Nie wiem jak Wy, ale mi wydaję się że do tej pory to „nie oszczędzali” – myślę że cudownym lekiem na całą zapaść starostwa byłaby całkowita jawność wydatków wszystkich placówek, może jeszcze web kamerka na sali obrad 🙂
  Może pod patronatem LLE24 zrobić publiczną zbiórkę

  1. Nowa ordynacja wyborcza ustanawia wymóg transmisji video rad miejskich powiatowych i sejmików. Zatem to, o co wnioskowałem od wielu lat, stanie się możliwe dzięki nowym przepisom.

   1. a co by było gdyby nie przestrzegali tych nowych przepisów (Kosiarski nie raz już łamał prawo)? Do kogo należałoby to zgłosić?

    1. Będą przestrzegali. Malek (ten od tłumaczeń po donosie) na ostatniej sesji przyznał, ze to nic wielkiego. Wyglada wiec na to, że mogli to zrobić wcześniej ale zwyczajnie nie chcieli.

     1. jak mawiają „umiesz liczyć? -licz na siebie” webcam nie jest droga 😉 – myślę że w ramach interesu publicznego WP3 przydzieliłoby bezpłatny adres

 2. Patrząc na ostatnie 13 lat w polskiej polityce polecam niegłosowanie na partie zaczynające się na P (PO, PiS, PSL), to po pierwsze.
  Po drugie, frekwencja podczas wyborów mówi jedną rzecz i brzmi ona: „dajcie się dymać dalej”.

 3. – mój komentarz bardziej do tego tematu będzie pasował.

  Nawet fotkę członka 😉 zarządu powiatu gazecie Wspólnota zamieścili, ze skarbonką orkiestry świątecznej pomocy i to akurat jego?
  Ile osób ze skarbonkami, ile zbierających dzieci w Łęcznej było nikogo nie pokazali – p.Kuczyński nie wstyd pod kościołem zbiórkę robić?, no tak, powoli gdzieś trzeba miejsce sobie rezerwować, a tam zawsze bezpiecznie i do domu niedaleko.
  A może jakąś część „Kasiory” z komisji bezpieczeństwa – tej uczciwie zarobionej do puszki samemu było wsadzić i żeby red. Kulig fotkę w tym czasie zrobił , to dopiero był by gest na miarę powiatu, a jaka promocja gazety? – wszystkie egzemplarze na dwa tygodnie „w przód” by się wyprzedały, a tak:
  „obciach” tylko robisz. 😉

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.