S. Pawlak: Budżet musi być prawdziwie obywatelski

Mieszkańcy obawiają się, że w procesie ustalania kryteriów Budżetu Obywatelskiego (BO) pod uwagę nie wzięto najważniejszego, czyli zdania łęcznian. Tym samym łęczyński BO może mieć tyle wspólnego z ideą partycypacji społecznej co Milicja Obywatelska z „obywatelskością” albo tzw. „demokracja ludowa” z demokracją.

Trudno wyobrazić sobie wprowadzanie BO jako narzędzia partycypacji społecznej w oderwaniu do oczekiwań i postulatów tychże Obywateli. Jeszcze w marcu 2014 r. razem z radnym Mariuszem Fijałkowskim złożyłem interpelację w sprawie wprowadzenia BO w Gminie Łęczna (TUTAJ oraz TUTAJ). W odpowiedzi burmistrza z 2014 roku padła deklaracja: „(…) mam zamiar jako pierwszy krok we wdrażaniu budżetu obywatelskiego w naszej Gminie zaplanować w budżecie na 2015 rok pulę środków do dyspozycji odrębnie dla każdej z rad lub zarządów osiedli” (TUTAJ). Pomijając fakt, że nie na tym polega idea BO to burmistrz Kosiarski nie spełnił swojej obietnicy, ponieważ w budżecie Gminy Łęczna na 2015 rok nie ma takich zapisów.

Lokalne media doniosły niedawno, że Gmina Łęczna przygotowuje się do wdrażania BO. Opinia publiczna została poinformowana, że Mieszkańcy Gminy Łęczna będą zgłaszać projekty do BO już wiosną tego roku. Wiosna trwa, a temat BO przycichł. Dlatego radni Klubu Lepsza Łęczna złożyli kolejną interpelację, domagając się informacji na ten temat oraz konsultacji społecznych w sprawie wprowadzania Budżetu Obywatelskiego (TUTAJ).

Chcemy, aby wspólnota Mieszkańców Gminy Łęczna wypowiedziała się jak ma wyglądać konstrukcja – dotyczącego jej bezpośrednio – Budżetu Obywatelskiego i jakie będą zasady zgłaszania projektów oraz ich opiniowania/wybierania do realizacji. Przykładów dobrych praktyk nie trzeba szukać daleko – wystarczy zapytać w sąsiednim mieście Lublin, w którym BO po szerokich konsultacjach społecznych jest z powodzeniem wdrażany.

Naszym zdaniem Budżet Obywatelski, podobnie jak „Przejrzysta Gmina”, nie może być tylko nośnym hasłem wprowadzanym w naszym samorządzie bez aktywnej roli Mieszkańców. Sam burmistrz stwierdził, że „nie można hasła budżet obywatelski potraktować jako kolejnego zadania do „odfajkowania”, by później móc chwalić się tym na wszystkie strony”.

W interpelacji zadajemy szereg pytań, m.in. jaki jest harmonogram wdrażania BO, kiedy i z kim odbyły się konsultacje społeczne w sprawie Budżetu Obywatelskiego i jego procedur, a także z kim…

Cały wpis znajdziecie na:
<< Blogu radnego Sebastiana Pawlaka >>

Udostępnij ten wpis!

2 przemyślenia na temat „S. Pawlak: Budżet musi być prawdziwie obywatelski

  1. Jaki BO. Włodarz wie co potrzeba społeczeństwu, nikt nie ma prawa wymyślać coś innego.

  2. I jakiej odpowiedzi Państwo od burmistrza oczekujecie?
    Myślę, że będzie to kolejny urzędowy bełkot typu BLE- BLE- BLE i do tego nie na temat.
    No chyba, że SAM Gospodarz „zakasa rękawy” i w tej sprawie Wam osobiście odpowie. 🙁 🙂
    Bo do tej pory ci co mu pisma z odpowiedziami pisali do rozwoju gminy zbytnio się nie angażowali.
    No chyba, że coś się teraz ruszy.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.