S. Pawlak: Gdzie trafią licealiści? [Dokument]

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej burmistrz poinformował radnych, że wystąpił do Starosty Łęczyńskiego z propozycją „oddania” mu I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego. Przez wiele lat szkołę prowadziła gmina i dla nikogo nie było to problemem. Co się zmieniło?

Szkoła teraz mieści się w budynku Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Szkolnej. Jak się okazało, decyzja o przeniesieniu szkoły praktycznie już zapadła. Pozostaje kwestia, gdzie licealiści będą się uczyć? Przy ul. Bogdanowicza? A może przy ul. Litewskiej?

Informacja wywołała niemałe zamieszanie wśród uczniów, rodziców, nauczycieli, a także mieszkańców Łęcznej. „Przerzucanie” szkoły może skończyć się tym, że jeszcze więcej młodych ludzi wybierze naukę np. w Lublinie. Dlatego radni klubu Lepsza Łęczna dziś złożyli interpelację w tej sprawie (TUTAJ). Naszym zdaniem niewyobrażalnym jest, żeby o tak ważnych planach społeczność była informowana w ostatniej chwili i jakby przypadkiem. Sprawa wyprowadzenia liceum nie była nawet przedmiotem obrad Komisji Oświaty.

W tym kontekście trudno nie przypomnieć pewnych faktów. Otóż gdy zgłaszaliśmy wniosek modernizacji pomieszczeń w jednej z placówek oświatowych pod potrzeby utworzenia żłobka, burmistrz twierdził, że jest to niemożliwe bo brakuje miejsca. Także ostatnio urzędnicy zarzucali nam „kompletny brak wiedzy o stopniu wykorzystania placówek oświatowych” oraz straszyli „koniecznością ograniczenia ilości dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym lub wprowadzeniem dla dużej grupy dzieci nauki w trybie wielozmianowym” . W świetle planów przeniesienia liceum staje się oczywistym, że w budynku przy ul. Szkolnej pojawią się wolne pomieszczenia.

Kliknij na wybranym dokumencie aby go powiększyć

W interpelacji zadajemy burmistrzowi szereg pytań. Między innymi jakie będzie przeznaczenie i jak zostaną zagospodarowane pomieszczenia w budynku przy ul. Szkolnej, które zostaną „zwolnione” w wyniku przeniesienia I LO oraz jak zmieni się sieć szkół i przedszkoli w wyniku „zwolnienia” dodatkowych pomieszczeń. Interesuje nas, czy i z kim…

Cały wpis znajdziecie na:
<< Blogu radnego Sebastiana Pawlaka >>

Udostępnij ten wpis!

12 przemyślenia na temat „S. Pawlak: Gdzie trafią licealiści? [Dokument]

 1. To raczej LO jest najgorszą szkołą w powiecie skoro ją przenoszą z braku uczniów. A tak wogóle to przenoszą liceum razem z nauczycielami i nic się nie zmieni tylko budynek

  1. Po czym nabór zostanie wygaszony lub umrze śmiercią naturalną i koniec LO, a nauczyciele na bruk. Tu nie jest to takie proste. Trzeba głębiej na to spojrzeć.

  2. Kilka lat temu też słyszałem takie zdania, że to liceum jest najgorsze.
   Prosząc o uzasadnienie usłyszałem: „bo poziom jest za wysoki”.

 2. A co na to Radny Sawicki? On chyba nie tak dawno kończył Liceum?
  Ciekawe czy zabierze głos?!

 3. Obecny wójt po wyborach powiedział, że wybrała go mądrzejsza część Łęcznej, więc nie dziwcie się temu, iż dąży on do tego, aby ta „mądrzejsza” część była jak największa.
  Przykro mi jest bardzo, że likwidowane jest liceum, które ukończyłem i wspominam jak najlepiej m.in. dzięki wspaniałym nauczycielom w nim uczących.
  Niejeden polityk przeszedł do historii dzięki temu, że zamiast budować – niszczył. Wygląda na to, że Kosiarski wybrał właśnie taką drogę.

 4. no i dobrze. LO to marnowanie mlodych ludzi, ktorzy nie naucza sie niczego i pojda w 60% na studia, po ktorych nie sposob znalezc prace w zawodzie. W LO produkuje sie bezrobotnych a jedyna dla nich szansa to zmywak w uk.

  1. Na sile chcesz ludzi pchac do technikum? A jesli ktos nie chce? Najlepiej jest decydowac za innych. Nawet nie masz pojecia co by woleli ci ludzie. To ich zycie i napewno tobie nic do tego. Nie wszyscy nadaja sie do pracy w bogdance wiec nie oceniaj ludzi jesli nie wiesz jakie maja dalsze plany.

 5. jak burmistrz wyobraza sobie przeniesienie licealistow? juz teraz w kazdym roczniku sa tylko dwie klasy a jak bedzie to wygladalo w przyszlym roku? moim zdaniem jesli szkola zostanie przeniesiona to rekrutacja do klas pierwszych w tym roku nie bedzie owocna. po prostu szkola sama sie wykonczy brakiem dzieci. jak wyobrazacie sobie dni otwarte szkoly? uczniowie beda ogladac budynek, do ktorego i tak nie beda chodzic? a baner reklamowy szkoly? dlaczego nie ma na nim adresu liceum? uwazacie ze po prostu nie mowiac pewnych rzeczy glosno robicie dobrze? pomyslcie o przyszlych maturzystach.. to nie wplynie dobrze na wyniki ich matur no ale kogo to obchodzi, liczy sie to ze budzet burmistrza w tym przypadku bedzie wiekszy, bo najlepiej oszczedzac na oswiacie i edukacji. ten problem mozna by bylo rozwiazac inaczej gdyby tylko rzady pana Kosiarskiego byly demokratyczne i gdyby nasz szanowny burmistrz liczyl sie ze zdaniem nauczycieli a przede wszystkim uczniow bo to uczniowie tworza szkole

  1. No przecież właśnie w tym rzecz żeby to LO umarło śmiercią naturalną. Przyszli uczniowie pójdą do Lublina. Będzie mniej nauczycieli, a to mniejsze wydatki dla gminy. Tak to sobie chyba Kosiarski wykombinował.

 6. urzedaski, najpierw robia a potem mysla. Najlepiej jest rzadzic, nie myslac o innych. Pytaja sie o zdanie maturzystow, nauczycieli ? Nauczyciele nie przejda razem z uczniami do innej szkoly. Wiec jak maja napisac dobrze mature? Niech sie zainteresuja zdaniem uczniow, oni maja najwiecej do powiedzienia. Dziwia sie ze niz demokratyczny. wszyscy ida do lublinia, bo jak patrza jakie tutaj sie cyrki dzieja to maja dosc.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.