Sesja RM: Kupcy wystraszyli władzę!

Nawet najstarsi „górale” nie pamiętają, kiedy ostatnio sesja rady miejskiej trwała tak długo. Obrady zakończyły się około godziny 18tej. Podejmowanych tematów było tak dużo, że pozwolę sobie rozbić to na kilka wpisów. Dzisiejszy poświęcę kupcom, którzy licznie przybyli na Pl. Kościuszki.

Ich obecność nie była przypadkowa. Radni mieli bowiem głosować nad projektem uchwały radnych opozycji, obniżającym opłatę targową z 5zł/metr – za artykuły spożywcze oraz 6zł/metr – za artykuły przemysłowe, do odpowiednio 2 i 3 złotych. Nie muszę chyba dodawać, że projekt ten był z góry skazany na niepowodzenie, podobnie jak wszystkie inne inicjatywy opozycji w Łęcznej.

I pewnie tak by się stało, gdyby nie obecność kilkunastu kupców na sali obrad. Wzięli oni bowiem udział w dyskusji i argumentowali dlaczego wprowadzone niedawno zmiany w opłatach(LINK) są dla nich finansowo niekorzystne.
Początkowo „dobry gospodarz” pod ramię z „prestiżową przewodniczącą” odpierali argumenty kupców, mówiąc, że w innych miastach jest drożej (to nie żart, takich argumentów używa łęczyńska władza). Oczywiście przykładów wspomnianych miast naszego powiatu nie było.
Targujący jednak nie odpuszczali. Jeden z mieszkańców obecnych na sesji, napisał do mnie wprost, „doszło do sytuacji w której włodarz i przewodnicząca nie wiedzieli gdzie się schować”.
Oczywiście nie schowali się! Wpadli na pomysł, że w obliczu tylu nowych faktów nad sprawą potrzeba ponownie się pochylić (na następnej sesji). Koalicja 16 głosami ZA „przyklepała” zdjęcie tego punktu z planu obrad.

Zastanawiam się nad celem takiego zachowania? Czy koalicja liczy na to, że na następnej sesji kupcy już się nie pojawią i spokojnie będzie można odrzucić projekt? A może przygotuje swój własny projekt obniżający cenę np. o jedną złotówkę, tylko po to aby nie popierać pomysłów opozycji??…
Z pewnością do sprawy jeszcze powrócę.

Dzisiejsza sesja, pozwoliła przekonać się obecnym na sali obrad, że łęczyńska władza boi się jedynie aktywnych obywateli/wyborców. „Wąsata koalicja” jest na tyle mocna, na ile pozwala jej na to społeczeństwo. To również sygnał dla wszystkich zainteresowanych zmianami w mieście. Przychodźcie na sesje, piszcie na blogową skrzynkę o Waszych pomysłach na Łęczną. Bądźcie aktywni! Nic o nas bez nas!

Udostępnij ten wpis!

5 przemyślenia na temat „Sesja RM: Kupcy wystraszyli władzę!

 1. Jak będę chciał obejrzeć kabaret to zostanę w domu i obejrzę w internecie 😉

  Szczęśliwego nowego roku ! 😉

 2. Czyżby trochę zmiękli, pójdźcie następnym razem większą grupą, a zrobią Wam opłaty po 2,50.
  Pamiętam jak związkowcy okupowali Sejm.
  Widziałem miny tych lizusów, a poseł Niesiołowski myślał, ze już z nim nie będzie wesoło.
  Profesor od robali „cykną” a teraz znowu kłapie, no cóż widzicie w TVP – ludzi ma za nic.
  Panie i Panowie Radni, czy Wy nie macie własnych rozumów?
  Co Wy tym zachowaniem chcecie osiągnąć?
  Gospodarz i przewodnicząca pewnie niedługo odejdą na wysokie górnicze emerytury, w Wy zostaniecie na lodzie.
  Czy Ktoś do Was wtedy wyciągnie rękę – nie bo będzie się Was wstydził.
  Co Wy zrobiliście do dziś dla miasta? – poza dziwnymi nazwami nowych ulic.
  Podwyżki?
  Może czas w końcu powiedzieć – Panie „Gospodarzu” weź się Pan „odwal” z tymi Pańskimi podwyżkami.

  Ps.
  A grupie wspierającą tę Władzę, jeszcze w tym roku życzę rozważeń i przemyśleń w samotności.
  Mam nadzieję, że od stycznia zły duch otumanienia w końcu od Was odejdzie.

 3. Nie wiem dlaczego opozycja tak bardzo broni kupcow, sluchajcie tym ludziom wiedzie sie duzo lepiej niz niejednej rodzinie w lle. Moim zdaniem oplata jest sluszna. Kupcy, zwlaszcza art przemyslowych maja marze na poziomie 70-100%. Nie wypisujcie, ze tak nie jest. Znam wielu, widze jak zyja, mieszkaja i czym jezdza. Mysle, ze jedynym rozwiazaniem byloby przeznaczenie oplaty na udogodnienia dla kupcow. „Nowoczesne targowisko” juz mamy wiec moze to nie jest dobry przyklad ale dojazd do niego chyba najlepszy nie jest?;)

  1. Po części rozumiem Twoje argumenty, wolałbym jednak żeby opłata targowa pozostała na podobnym poziomie co w pozostałych miejscowościach powiatu. Wodę i śmieci mamy już najdroższe ale widocznie opłata też „nie może” odstawać 😉

 4. Żenujący spektakl, gdy urzędnik chce udowodnić kupcowi, że wie lepiej ile on płaci na targu i że 100 zł opłaty to mniej niż 30 zł.

  Mój apel na Nowy Rok:

  Panowie i panie z „koalicji 60+” odejdźcie na zasłużone emerytury, wstydu oszczędźcie! Jest tyle ciekawych zajęć – podlewanie kwiatków, doglądanie koni…

  Odejdźcie, nim całkiem pogrążycie się w śmieszności…

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.