M. Fijałkowski: Włodarz nieugięty – zostawi OSP w “dziurawych butach”?

O tym, że Teodor Kosiarski po niedawnych wyborach pozostanie sobą, przekonali się tym razem komendanci poszczególnych jednostek OSP z gminy Łęczna. Jeszcze w grudniu, po analizie budżetu na rok 2015 Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Łęcznej zwrócił się do Burmistrza Łęcznej o zwiększenie wydatków przeznaczonych na funkcjonowanie OSP z 76 tys. do 120 tys. zł. Wniosek ten jeszcze przed nowym rokiem odrzuciła Komisja Finansów podobnie jak inne wnioski o których pisałem TUTAJ. Burmistrz przekonywał, że środki przeznaczone na OSP i tak nie są wykorzystywane w pełni więc wniosek jest bezzasadny.

Postanowiłem skonfrontować urzędowe rewelacje z wersją samych strażaków i w tym celu zaprosiłem obie strony na Komisję Bezpieczeństwa żeby jeszcze raz rozpatrzyć ten wniosek. Po raz kolejny okazało się, że wersja burmistrza nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Mówiąc wprost, to kolejne kłamstwo. Pieniądze na OSP wykorzystywane zostały prawie w 100 %, a niewielka cześć pozostała tylko ze względu na to, że nie doszedł do skutku remont jednej z remiz strażackich (wykonawca chciał więcej niż kwota przeznaczona w budżecie, a burmistrz nie dołożył więcej środków). Mało tego, podczas spotkania wyszło na jaw, że strażacy mają zużyte mundury, dziurawe buty i sprzęt wyposażenia osobistego. Brakuje im sprzętu pożarniczego, gaśnic do remiz i samochodów bojowych. Konieczne są części i naprawy samochodów bojowych. W toku burzliwej niekiedy dyskusji wynikało m. in., że negatywne rozpatrzenie wniosku strażaków spowodowało, że nie będzie można ubiegać się o dotacje na nowy samochód bojowy.

Krystyna Borkowska próbowała na samym początku przekonywać, że mimo iż więcej pieniędzy strażacy nie dostaną, to wydatki OSP zostaną skontrolowane przez Komisję Rewizyjną (w której większość mają radni Wspólnej Sprawy) i dopiero wtedy jakieś wnioski zostaną wyciągnięte. Jestem przekonany, że w toku takiej kontroli okazałoby się się, że jednak żadne dodatkowe środki nie są strażakom potrzebne, a wyniki kontroli jednoznacznie wykażą racje włodarza.

Ostatecznie strażacy podtrzymali swój wniosek prosząc o zwiększenie środków do 95 tys, a nie 120 tys zł jak było na początku. Prosili więc o 19 tys zł więcej niż zaplanował w budżecie burmistrz. Nic to, bo Kosiarski tradycyjnie pozostał nieugięty i nic w budżecie zmieniać nie zamierzał. Dlatego radny Sebastian Pawlak zgłosił wniosek formalny aby przekazać strażakom dodatkowe 19 tys zł, pozyskując je z wykupu nieruchomości pod planowane inwestycje gminne. Komisja jednogłośnie poparła ten wniosek i zostanie on zgłoszony na sesji budżetowej w najbliższą środę.

Ponownie okazało się, że warto rzeczowo rozmawiać z ludźmi i słuchać ich potrzeb, a przy okazji można było skonfrontować “urzędową prawdę” z faktami przedstawionymi przez mieszkańców. W środę okaże się czy….

Cały wpis przeczytasz na
<< Blogu radnego Mariusza Fijałkowskiego >>

Udostępnij ten wpis!

6 przemyślenia na temat „M. Fijałkowski: Włodarz nieugięty – zostawi OSP w “dziurawych butach”?

 1. op to w ponad polowie tylko zbiorki, imprezy i weela. po to na wsiach chlopaczki z czerwonymi nosami to zakladaja

 2. W pozostałych gminach powiatu owszem, to ma sens, ale w naszej gminie faktycznie OSP jest w ogóle zbędna. Na co OSP w Krzesimowskich jeśli państwowa błyszcząca i wypucowana powiatowa PSP ma tam dosłownie półtorej minuty drogi. Zdąży przejechać pięć razy tam i z powrotem zanim ochotnicy się w ogóle zbiorą z domów. No ale wtedy czym w upały będą pola podlewali i kto się na dożynkach pojawi…

 3. Widzę, że masz trochę informacji, szkoda że nie masz większego wpływu na niektóre decyzje, bo jestem przekonany że chcesz dobrze. W temacie OSP to dobrze by się stało gdyby „szef wszystkich instytucji” wycofał się z życia tych jednostek – wówczas by im pomógł, ale pytanie” czy to jest jego celem? To tak jak w minionych czasach tej funkcji kurczowo trzymał się J. B. – a dopiero po jego odejściu nastąpiła radykalna pozytywna zmiana. Odnośnie butów – w żadnej jednostce nie znajdzie się „dziurawa para”. Drążcie dalej – życzę powodzenia.

 4. Bartol z tym zdjęciem to przegiąłeś – piszesz o bytach strażackich a zdjęcie przedstawia coś nie z tej beczki. A jeśli chodzi o treść to w czasie wyborów Burmistrz twardo promował wersję likwidacji niektórych jednostek OSP, ale chodziło o ewentualne głosy poparcia i wyciszył temat. Czy nie można jednego z drugi wiązać to czas pokaże – chociaż rozwiązanie jednostki OSP nie jest w żaden sposób w gestii Burmistrza, ale wzorem kontroli paliwa w jednostkach OSP można znaleźć i inne sposoby -czymś trzeba błysnąć. Ten upór Burmistrza do OSP – czy nie jest czasem przez osobę Prezesa Zarządu Miejsko-Gminnego OSP dh A. G. – tak właśnie tego byłego „szefa wszystkich instytucji w Łęcznej.

  1. Te dziurawe buty to taka przenośnia ale i tak myślę, że doskonale oddaje stan OSP. Niestety nie znalazłem strażackich z dziurą ;)Jeśli masz takie foto, wklej link w komentarzu (podmienię).

   Jestem przekonany, że osoba p. Grzesiuka ma tu ogromne znaczenie. Kosiarski pokazał niejednokrotnie, że personalne animozje ograniczają mu racjonalne myślenie.

   1. @ Bartolu!
    Tu jeszcze bym coś wspomniał odnośnie poparcia w wyborach przez OSP w naszej gminie.
    Prawdopodobnie szefowie tych jednostek nie udzielili poparcia wyborczego i w „gazetce poniżenia” jaką wydał p. burmistrz na dwa dni przed wyborami nie było w niej mowy, ze Strażacy go popierają i chcą by to On rządził miastem dalej.
    A teraz chcą od niego dofinansowania i kasiory?
    Resztę dopowiedzcie sobie sami.
    Na zakończenie tylko wspomnę – Panowie Strażacy olejcie gościa i odłóżcie sikawki na cztery lata, wtedy już będą nowsze sprzęty. 🙁

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.