1 Marca – Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Już po raz trzeci, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione w 2011 r. przez parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Dlaczego właśnie 1 marca? Ponieważ dokładnie 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zamordowano strzałem w tył głowy, siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. (Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel.)

W całym kraju odbędą się uroczystości z udziałem kombatantów oraz przy grobach poległych, gdzie zostaną złożone wieńce. Lubelska Fundacja Niepodległości w ramach organizowanego Roku Żołnierzy Wyklętych we współpracy z samorządami ok. 60 miast planuje wyeksponowanie w miejscach publicznych, urzędach i placówkach edukacyjnych plakatów z biogramami żołnierzy wyklętych.

Mimo, że urzędowa strona (leczna.pl) milczy na temat oficjalnych obchodów tego święta w naszym mieście, to już za kilka dni, 8 marca w klubie Retro Rocket (na deptaku), zostanie zorganizowany patriotyczny koncert krakowskiego rapera Tadka pt. „Niewygodna Prawda”. Koncert promuje ostatnią płytę artysty pod tym samym tytułem. Na YouTube możecie odnaleźć klipy video do utworów „Rotmistrz Witold Pilecki”, „Niewygodna prawda” oraz „Powstanie„. Plakat dostępny jest w górnej części menu po prawej stronie.

Udostępnij ten wpis!