Dożywotni burmistrz?

Dzisiaj trochę o kadencyjności najwyższych samorządowych. Jak wiemy w naszym kraju np. wykonywanie funkcji prezydenta jest ograniczone w ilości sprawowanych kadencji. Można być nim najwyżej dwa razy z rzędu. Takie regulacje nie dotyczą jednak posłów, wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast. Mogą oni wręcz dożywotnio piastować swój urząd.

Parlamentarzyści złożyli w ubiegłym tygodniu, projekt nowelizacji ustawy Kodeks wyborczy, który powinien ukrócić taką możliwość. Jak wyliczyli „Co siódmy wójt sprawuje swój urząd już piątą kadencję”. Projekt zakłada ograniczenie okresu sprawowania funkcji publicznych przez parlamentarzystów oraz organy wykonawcze gminy do dwóch kadencji. Zdaniem posłów zmiana prawa spowoduje urealnienie dostępu do wykonywania każdego z mandatów. Nowelizacja ustawy ma też utrudnić „tworzenie i funkcjonowanie korupcjogennych powiązań koteryjnych”, zwłaszcza w środowiskach lokalnych. – Brzmi znajomo? 😉

Są oczywiście osoby, którym taka nowelizacja nie bardzo przypada do gustu. Jedną z nich jest Wójt Żarnowca, E. Kapuśniak, zasiadający na swoim stanowisku już od 33 lat. Przypomnę tylko, że na rządy dobrego gospodarza, patrzymy z początkowymi drobnymi przerwami od 2002 roku (3 kadencje). Jest to co prawda jedna trzecia długości pracy rekordzisty o którym wspomniałem powyżej ale patrząc tylko na ostatnią kadencję zwyczajnie nie dostrzegam znaczących pozytywnych zmian dla mieszkańców naszego miasta choćby w zakresie tworzenia miejsc dla biznesu/stref ekonomicznych, nowych miejsc pracy (oczywiście nie w urzędach) czy w stymulacji rozwoju budownictwa wielorodzinnego. Jakby się nie upierać, sikające fontanny nie wpływają na żadną z tych rzeczy.

Po przegranych przez poprzedniego włodarza wyborach, w prasie można było przeczytać, że „urzędował dwie kadencje i wystarczy. Trzeba dać innym szansę. Łęczna ma go już dosyć.” (Przegląd 2004) Jak na moje oko, historia właśnie zatacza koło.

PS. Czy Waszym zdaniem taki projekt ma jakiekolwiek szanse na wejście w życie?

(Źródło: http://www.samorzad.pap.pl/)

Udostępnij ten wpis!

7 przemyślenia na temat „Dożywotni burmistrz?

  1. Ty weź się odp%%%dol od burmistrza. Dobrze robi swoją robotę. Naprawdę nie ma lepszych tematów?? Napisz o drogach w remoncie i o nowym prezesie w spółce, który prze%%%%%%a kase na płoty, a nawet nie obniży cen wody.

  2. Łęcznej bardzo potrzebne jest spojrzenie świeżej osoby, która może coś wnieść nowego. Nie potrzeba tutaj czwarty raz z rzędu osoby przyssanej do koryta, która już nawet nad językiem nie potrafi zapanować…

  3. Myślę,że tak, powinna wejść w życie od zaraz.
    W naszym miasteczku, te nie udolne kadencje Burmistrza powinny zakończyć się definitywnie na dwóch.
    Krótko mówiąc Pan Burmistrz Kosiarski o jedną jest za długo.

  4. Takie na siłę odsuwanie najlepszych ludzi od rządzenia nic dobrego nie przyniesie. Pan Burmistrz w oczach większości mieszkańców jest najbardziej odpowiednim człowiekiem na rządzenie naszym miastem. Tylko kilku wichrzycieli typu Bartol oraz młodzi gniewni radni uważają inaczej. Ja jestem przekonany, że Pan burmistrz jeszcze przez wiele lat będzie decydował o wszystkim.

    1. Bernardo chłopie jak ty się męczysz. Klepiesz te głupoty jak stary winyl. Wyluzuj chłopie, bo ci pęknie jakaś żyłka.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.