Emerytura dla burmistrza?

Jak podał niedawno Dziennik Gazeta Prawna, samorządowcy chcą wsparcia dla odchodzących z urzędu. To nie żart, część włodarzy gmin domaga się wsparcia dla odchodzących z urzędu wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Urzędnicy, którzy co najmniej dwie kadencje służyli na rzecz lokalnej społeczności, powinni mieć zagwarantowane świadczenie ze strony państwa – uważa Wojciech Ziętkowski, burmistrz Środy Wielkopolskiej.

Organizacje samorządowców również uważają, że powinno się zapewnić wsparcie dla odchodzących z urzędu kierowników jednostek. – Osoby pełniące takie funkcje przez osiem lat faktycznie mają problemy z powrotem do pracy. Patrząc na łęczyńskie realia (na to jak pracuje włodarz i jego świta) nie mam wątpliwości, że byłoby im trudno odnaleźć się na rynku pracy. Nie mówię tu oczywiście o pracy w spółkach zależnych od miasta (bo tak często „kończy się” kariera urzędowego kierownictwa), a o zajęciach które wymagają „odrobinę” wysiłku (przede wszystkim intelektualnego).

Na całe szczęście w tej całej dyskusji, pojawiają się też głosy zdrowego rozsądku.
To absurdalny pomysł. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której politycy działający na szczeblu lokalnym otrzymają prezent od swoich kolegów z Sejmu w postaci prawa do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej, gdy dążymy do stworzenia powszechnego systemu emerytalnego – zauważa Jeremi Mordasewicz, ekspert ubezpieczeniowy Konfederacji Lewiatan, członek rady nadzorczej ZUS.

Nikt nie zmusza tych ludzi do obrania takiej funkcji. Jest to służba publiczna i misja – uważa dr Stefan Płażek z Katedry Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Argumentuje, że takie osoby otrzymują trzykrotnie wyższą odprawę trzymiesięczną od kodeksowej i dodatkowo mogą liczyć na ekwiwalent w postaci zaległego urlopu, który nagminnie nie jest wykorzystywany.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy Państwo powinno wspierać odchodzących ze stanowisk samorządowców?

Udostępnij ten wpis!
Both comments and pings are currently closed.

4 komentarze do artykułu "Emerytura dla burmistrza?"

 1. podatnik pisze:

  Za urlop należy się i kuroniówka też .

 2. Ferdynand K pisze:

  Co niektórzy chyba wstydzą się swojej nazwy i dużo krzyczą do tematu.
  Popatrzmy tylko na Ł24 tam to normalka.
  Raz się jest „Wirtualnym, a raz np Lyki”
  Widzę, że wyłapujesz na LLE 24 tych co „tata nie nazwali”
  -A co do tematu to :
  Po zakończonych rządach powinno być podziękowanie takiemu Komuś w formie dyplomu, a w naszym mieście wyjątkowo w formie kalendarzy ,a wnim zdjęcia inwestycji jakie włodarz zrobił przez te lata i co po sobie pozostawił.
  A my z czego jako mieszkańcy w naszym mieście jesteśmy teraz za tych rządów najbardziej w w..rwieni?
  Ja tak naprawdę z wysokich cen jakie stworzyła ta koalicja w formie opłat za wodę,śmieci,podatków od nieruchomości i nie „róbstwa” urzędników gminnych.
  Nie wspomnę o ekologicznych terenach miejskich wdzierających się między osiedla.
  To tyle w moim opisie – dziś w Wielki Piątek 🙁

 3. z_mostu pisze:

  Jak się nie nadaje – na zbity pysk. Prawo wyborców.

 4. słsp pisze:

  A co…

  //Pisz proszę z jednego nicka. Fakt, że nie ma tu wymogu rejestracji nie oznacza, że każdy nowy post/komentarz trzeba pisać z innego nicka. Bartol.//

WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes