Emerytura dla burmistrza?

Jak podał niedawno Dziennik Gazeta Prawna, samorządowcy chcą wsparcia dla odchodzących z urzędu. To nie żart, część włodarzy gmin domaga się wsparcia dla odchodzących z urzędu wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Urzędnicy, którzy co najmniej dwie kadencje służyli na rzecz lokalnej społeczności, powinni mieć zagwarantowane świadczenie ze strony państwa – uważa Wojciech Ziętkowski, burmistrz Środy Wielkopolskiej.

Organizacje samorządowców również uważają, że powinno się zapewnić wsparcie dla odchodzących z urzędu kierowników jednostek. – Osoby pełniące takie funkcje przez osiem lat faktycznie mają problemy z powrotem do pracy. Patrząc na łęczyńskie realia (na to jak pracuje włodarz i jego świta) nie mam wątpliwości, że byłoby im trudno odnaleźć się na rynku pracy. Nie mówię tu oczywiście o pracy w spółkach zależnych od miasta (bo tak często „kończy się” kariera urzędowego kierownictwa), a o zajęciach które wymagają „odrobinę” wysiłku (przede wszystkim intelektualnego).

Na całe szczęście w tej całej dyskusji, pojawiają się też głosy zdrowego rozsądku.
To absurdalny pomysł. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której politycy działający na szczeblu lokalnym otrzymają prezent od swoich kolegów z Sejmu w postaci prawa do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej, gdy dążymy do stworzenia powszechnego systemu emerytalnego – zauważa Jeremi Mordasewicz, ekspert ubezpieczeniowy Konfederacji Lewiatan, członek rady nadzorczej ZUS.

Nikt nie zmusza tych ludzi do obrania takiej funkcji. Jest to służba publiczna i misja – uważa dr Stefan Płażek z Katedry Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Argumentuje, że takie osoby otrzymują trzykrotnie wyższą odprawę trzymiesięczną od kodeksowej i dodatkowo mogą liczyć na ekwiwalent w postaci zaległego urlopu, który nagminnie nie jest wykorzystywany.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy Państwo powinno wspierać odchodzących ze stanowisk samorządowców?

Udostępnij ten wpis!

4 przemyślenia na temat „Emerytura dla burmistrza?

 1. Co niektórzy chyba wstydzą się swojej nazwy i dużo krzyczą do tematu.
  Popatrzmy tylko na Ł24 tam to normalka.
  Raz się jest „Wirtualnym, a raz np Lyki”
  Widzę, że wyłapujesz na LLE 24 tych co „tata nie nazwali”
  -A co do tematu to :
  Po zakończonych rządach powinno być podziękowanie takiemu Komuś w formie dyplomu, a w naszym mieście wyjątkowo w formie kalendarzy ,a wnim zdjęcia inwestycji jakie włodarz zrobił przez te lata i co po sobie pozostawił.
  A my z czego jako mieszkańcy w naszym mieście jesteśmy teraz za tych rządów najbardziej w w..rwieni?
  Ja tak naprawdę z wysokich cen jakie stworzyła ta koalicja w formie opłat za wodę,śmieci,podatków od nieruchomości i nie „róbstwa” urzędników gminnych.
  Nie wspomnę o ekologicznych terenach miejskich wdzierających się między osiedla.
  To tyle w moim opisie – dziś w Wielki Piątek 🙁

 2. A co…

  //Pisz proszę z jednego nicka. Fakt, że nie ma tu wymogu rejestracji nie oznacza, że każdy nowy post/komentarz trzeba pisać z innego nicka. Bartol.//

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.